En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Avrupa Komisyonu yeni bir lastik etiket sistemi teklif etti

Avrupa'da lastik etiketleme sisteminin uygulamaya koyulmasından yaklaşık 6 yıl sonra Avrupa Komisyonu bu sistemi güncellemeyi ve birçok yenilik getirmeyi öneriyor. Lastik sektörünün önde gelen aktörleri bu girişimi destekliyor.

Lastik etiketi doğru lastiği seçmenize yardımcı olur

© rezulteo

Birçok yenilik öngörülüyor

Neredeyse 6 yıl sonra etiketleme sisteminde değişikliğe gidilmesi tartışılıyor. Avrupa Komisyonu söz konusu yönetmeliği gözden geçirmeyi teklif ederek bu konuyu taşımaya karar verdi. Bunun ilk adımı yönetmeliğin uygulama alanını genişletmek olacak. Mevcut durumda, AB lastik etiketi yalnızca yeni binek araç lastikleri için zorunlu.

Avrupa Komisyonu'nun yeni yasa önerisi ile fabrika çıkışlı yeni araç lastikleri, ağır ticari vasıta (C3 kategorisi) lastikleri ve yeniden kaplanmış lastikler de bu kapsama girecek. Bu çerçevede AB lastik etiketi kiralık araçlar için de zorunlu olacak.

Jean-Claude Juncker'in başkanlığını yaptığı Avrupa Komisyonu aynı zamanda yeni puanlandırma kriterlerinin kullanılmasını istiyor. Yuvarlanma gürültüsü, ıslak zeminde frenleme ve yakıt tasarrufu (yuvarlanma direnci) kriterlerine ek olarak kar ve buz üzerindeki kavrama kabiliyetine dair bilgilerin ve lastiğin kilometre ömrü ile yıpranma niteliğinin de değerlendirilmesi teklif ediliyor.

 

Daha detaylı testler ve bilgilere daha kolay bir erişim

Avrupa Komisyonu, halihazırda lastik üreticileri tarafından gerçekleştirilen testleri derinleştirmek istiyor. Bu doğrultuda, üreticilerin testlerini onaylı laboratuvarlarda gerçekleştirmelerini ve daha detaylı bir teknik dokümantasyon sunmaları bekleniyor. Avrupa Komisyonu aynı zamanda bütün etiketleme kriterlerini yeniden düzenlemeyi ve her notun maksimum değerini değiştirmeyi planlıyor. 

Tüketici, İnternet üzerinden tüm lastik etiketlerine Avrupa Birliği ülkeleri için oluşturulacak ortak kullanımlı bir merkezi ve resmi veri tabanı üzerinden erişecek. Lastik etiketlerinde  bulunması zorunlu hale gelecek QR kodu sayesinde de tüketici İnternet üzerinden lastiğin performanslarına kolayca ulaşabilecek. AB lastik etiketleme sisteminin görünürlüğü de artacak; Avrupa Komisyonu tüm lastik reklamlarında lastik etiketine de yer verilmesinin zorunlu hale gelmesini istiyor .

Bu yeniliklerin uygulamaya koyulması için son derece kısa bir takvim sunuluyor. Avrupa Komisyonu lastiklere dair veri tabanının 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla işler hale gelmesini planlıyor ve lastik üreticilerini 1 Ocak 2020 tarihinden önce lastiklerini bu sisteme kaydetmeye davet ediyor. Kanunun yürürlüğe girme tarihinin ise 1 Haziran 2020 olması planlanıyor. Tabii öncesinde yasa tasarısının Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

BENZER KONULAR

Goodyear, UltraGrip ailesini 3 yeni lastik ile yeniliyor

Amerikalı lastik üreticisi Goodyear, Ultragrip kış lastiği modellerini 3 yeni ürün ile güncelleyeceğini açıkladı.

Bridgestone Blizzak Ice: En çetin kışlara yönelik lastik

Japon lastik üreticisi Bridgestone, Kuzey Avrupa’nın iklim şartlarına yönelik yeni bir kış lastiğini tanıttı: Blizzak Ice.

Vredestein Quatrac Pro: Yüksek performanslı araçlara yönelik ilk dört mevsim lastiği

Hollandalı lastik üretici Vredestein, yeni dört mevsim lastiği Quatrac Pro’yu tanıttı. Yeni lastik, Avrupa’da 17 ile 21 inç jant çaplarında satışa sunulan tek dört mevsim lastik olma özelliği de taşıyor.

Elektrikli mini şehir araç konsepti Seat Minimó’ya Bridgestone’dan özel lastik

Japon lastik üreticisi Bridgestone, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Seat’in elektrikli mini şehir araç konseptinin lastiklerini tedarik etti.