En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Michelin’in hafif ticari araçlara yönelik yeni yaz lastiği Michelin Agilis 3

Michelin, geçtiğimiz sene Agilis Crossclimate lastiğini satışa sunmuştu. Fransız lastik üretici, yeni yaz lastiği Agilis 3 ile ticari araç lastiği piyasasındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Michelin Agilis 3 : le nouveau pneu été pour utilitaire léger

Michelin, panelvanlara yönelik yeni yaz lastiği Agilis 3'ün nisan 2020'de satışta olacağını açıkladı. © Michelin

Michelin, Agilis 3 ile geleceğin hareketlilik dünyasına hazırlanıyor

2019 Solutrans Fuarı sırasında, Michelin, uzun kullanım ömrü sağlayan hafif ticari araç yaz lastiği Agilis 3’ü tanıttı. Lastik üretici, bu ürün ile daha verimli ve çevreye daha duyarlı bir hareketlilik ortamının geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu vizyonu Michelin, yakın gelecekte tüm ürün sınıflarında uygulayacak.

Bu politika özellikle, şehir içi taşımacılıkta önemli görev üstlenen ticari araçlara yönelik. Michelin, çevresel etkisini azaltmak için; uzun kullanım ömrüne sahip lastikler geliştirmenin yanı sıra, bu lastiklerin yapımında etkin malzeme ve kaynak kullanma konusunda da kararlı. Agilis 3'te de bu yol izlenmiş ve Michelin, bu lastiğin olağanüstü bir enerji verimi sağlayacağını taahüt ediyor:

Michelin Agilis 3, bir önceki model Agilis 2’ye kıyasla, ortalama bir kilo daha hafif. Dolayısıyla, üretimi sırasında daha az doğal kaynağa ihtiyaç duyması ve kullanım ömrü bittiğinde çevresel etkisinin sınırlı olması bekleniyor. Ayrıca, hem daha hafif oluşu hem de düşük yuvarlanma direnci sayesinde ciddi bir yakıt tasarrufu sağlayacak.

  • Michelin tarafından yapılan testlere göre, Agilis 3 takılı bir araç “20 bin km kat ettiğinde, karbon emisyonunu 100 kg daha düşük. Bu da “3 ağaçta depolanan CO2’ye ve 0,2 L/100 km’lik bir yakıt tasarrufuna, bir diğer değişle 100 Avro’luk bir tasarrufa karşılık geliyor.”*
Michelin Agilis 3 : la technologie poids-lourd pour utilitaire

© Michelin

Ağır vasıta lastik teknolojisinin, ticari araçlara uygulanması

Michelin, lastiklerin kuru zemin üzerindeki frenleme performansının, kullanım süresince artabileceğini fakat ıslak zemindeki performans niteliklerinin, lastik aşındıkça gerilediğini belirtiyor. Marka, uzun ömürlü lastik vizyonu çerçevesinde,  Agilis 3’ün yasal lastik diş derinliğine (1,6 mm) ulaşana kadar, ıslak zeminde yüksek bir frenleme performansı göstermesini sağlıyor.

EverGrip gibi birçok yenilikçi teknoloji sayesinde, hafif ticari araçlara yönelik bu yeni yaz lastiğinde Michelin, ciddi ilerlemeler kat etti:

  • Silika ve karbon karası içerikli hamur bileşimi, ıslak zeminde daha iyi bir frenleme temin ederek, lastiğin bütün kullanım ömrü boyunca üst düzey güvenlik sağlıyor.
  • Derin hatlara sahip yeni lastik sırtı, iyi bir esneklik ve ıslak zeminde daha iyi sürüş özellikleri ortaya koyuyor. U biçimindeki kanallar ve diş yapısı üzerinde yer alan 2 mm derinlikteki daha yoğun çentikler, yasal lastik diş derinliğine ulaşana kadar (1,6 mm), suyu daha kolay bir şekilde tahliye ediyor.
  • Michelin, Agilis 3'te şimdiye kadar yalnızca ağır vasıta lastiklerinde görülen; yıpranmaya karşı daha dirençli özel bir hamur bileşimini ve çakıl sıkışmasını engelleyen patentli bir diş yapısı teknolojisini kullandı.
  • Agilis CrossClimate modelinde olduğu gibi, yeni Agilis 3 yaz lastiği de yanak kısmında sürtünmeye karşı koruyucu bir kalkana sahip olacak.

Michelin Agilis 3 lastiğinin çeşitleri

Michelin Agilis 3 lastiği, 2020 Nisanı’ndan itibaren 12 ebatta, 2020 Temmuz sonu itibarıyla da 24 ölçüde satışa sunulacak.

* “Eylül 2019’da Michelin Teknoloji Merkezi’nin ‘Kullanım Ömrü Ölçümü’ çalışması çerçevesinde, 235/65-R16 115/113R ebadındaki MICHELIN Agilis 3 ve MICHELIN Agilis + arasında yapılan kıyas sonucu; Agilis 3'ün, Agilis +’a göre bin km'de ve lastik başına 1,3 km daha az CO2 salınımına yol açtığı tespit edildi. Agilis 3 takılı ve senede 20 bin km yol kat eden bir aracın, CO2 salınımı 104 kg daha düşük. Bir ağacın, bir senede ortalama 35 kg CO2 depolayabileceği varsayılmıştır (Tam miktar, ağacın tipine ve yaşına göre değişir). Kaynak: Michelin Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilir Gelişim Platformu. Lastiğin ortalama kullanım ömrünün 60 bin km olduğu varsayılarak şu şekilde hesaplanmıştır: 60 bin km x 0.12 L/100 km x 1.4€/L) = 100€”

BENZER KONULAR

2021’de, AB lastik etiketinde yeni bilgiler yer alacak

Kamuoyu görüş alımı sonrasında, Avrupa Birliği Komisyonu, lastik etiketleri için yeni bir düzenleme geliştirdi. Bu mevzuat, hem lastik etiketi uygulamasının kalıcı olmasını hem de bu etiketin tüketiciler tarafından daha görünür, daha kolay anlaşılır hâle gelmesini hedefliyor.

Nokian, yeni Powerproof ve Wetproof lastiklerinin SUV versiyonunu tanıttı

Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres, Powerproof ve Wetproof yaz lastiklerinin SUV versiyonunu tanıttı. Daha ağır araçlara uygun olan bu lastikler sportif ticari araç ve CrossOver sürücülerine güvenlik ve performans sunmayı vaat ediyor.

2019/2020 sezonunun en iyi 7 yaz lastiği: Uzmanlarımızın tavsiyeleri

Hangi lastiği seçeceğinizden emin değil misiniz? Bütçeniz ve ihtiyaçlarınız ne olursa olsun teknik uzmanlarımız 2019’un yaz lastikleri arasında sizi tatmin edecek bir seçenek bulmanıza yardımcı olacak.

Continental Extreme E’nin elektrikli SUV’lerini özel üretim off road lastikler ile donatıyor

Extreme E elektrikli SUV şampiyonası için tasarlanan iki yeni Continental lastiği Goodwood Hız Festivali’nde tanıtıldı. Bu yaz ve kış lastikleri en zorlu sürüş şartları ile yüzleşecek olan elektrikli SUV Odyssey 21 ile birlikte sunuldu.