Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Nokian, karavan ile yolculuğa çıkan tatilcilere bazı lastik tavsiyeleri verdi

Bu sene Fransa’da 457.000 karavan, minibüs ve taşınabilir ev için ruhsat alınmış olduğu dikkate alındığında bu taşıtların oteller, tatil kulüpleri ve diğer tesisler karşısında gerçek bir alternatif olduğu açık. Nokian, olabildiğince rahat bir seyahat geçirmek için uygun lastiklerin kullanması gerektiğini belirtiyor.

Karavan lastikleri Nokian

© Nokian Tyres

Karavanlar ağırlıklarına ve taşıdıkları yüklere direnç gösterebilecek ve bu araçların gerçekleştirdiği seyahat şartlarına dayanıklı lastiklere ihtiyaç duyar. Özellikle Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres minibüsler ve karavanlar için özel olarak tasarlanmış lastikler sunuyor. Lastik yanaklarının ultra dirençli bir aramit lifi ile takviye edilmesinden oluşan AramidSidewall teknolojisi ile donatılan bu modeller tüm arazi tipleri üzerinde uzun kullanım ömrü ve güvenlik temin ediyor.

Nokian Tyres Avrupa’nın Ürün Müdürü Martin Dražík şu açıklamayı yapıyor: “Bu teknoloji sayesinde lastikler tüm arazi şartlarında maksimum dirence sahip. Hamur bileşimine katılan aramit lifi lastik yanaklarını takviye ediyor ve patlama ile lastiklere hasar verebilecek olan darbelere (örneğin kayalar, ağaç kökleri, çukurlar ve kaldırımlar) karşı optimal direnç sağlıyor. Hava-uzay ve savunma sanayilerinde kullanılanlar ile aynı maddeleri kullanıyoruz.”

Bu teknoloji lastiklere yüksek bir direnç katsa da beklenmedik her durumu önlemek tabi ki mümkün değil. Finlandiyalı üretici normal bir kullanım çerçevesinde lastik yanaklarında meydana gelebilecek hasarlara karşı bir Aramit Nokian Tyres garantisi sunuyor.  

ADAC ve TCS tarafından kamyonetlere ve minibüslere yönelik 16 lastik üzerinde gerçekleştirilen testlerin sonuçlarına göz atın

Nokian’dan minibüs ve karavanlara yönelik lastik tavsiyeleri 

Yaz lastiği Nokian cLine Van ağır yüklerin taşınması sırasında denge, dayanıklılık ve güvenlik temin ediyor. Damak alanını daha dayanıklı kılan ve sürüş konforunu arttıran Clinchspecial isimli yeni hamur bileşimi bu sağlam lastiğin güvenlik seviyesini maksimize ediyor. Bu teknoloji aynı zamanda araç içerisindeki gürültüyü azaltıyor. Yanal yanak hamuru darbelere ve sürtünmelere daha iyi direnç göstermeyi sağlayan bir aramit lifi ile takviye ediliyor. Yaz yağmurları sırasında yaşanabilecek suda kızaklama riskini düşürmek üzere Nokian cLine Van’ın merkez kanalı, dalgalı bir hat ile stabilize ediliyor. Bu teknik aynı zamanda lastik yapısının ve direncinin korunmasına yardımcı oluyor.

Nokian cLine Van

© Nokian Tyres

Başlangıçta insan veya eşya taşımacılığı gerçekleştiren kamyonetler gibi profesyonel bir kullanıma yönelik ağır vasıtalar için tasarlanan yaz lastiği Nokian cLine Cargo ağır yükler altında bile sunduğu harika manevra kabiliyeti ile karavanlara, minibüslere ve taşınabilir evlere uygun. Nokian cLine’nin Van versiyonunda olduğu gibi Cargo modeli de aramit lifi ile takviye ediliyor ve Clinchspecial hamur bileşimi uzun bir kullanım ömrü ile yüksek direnç temin ediyor.

Nokian cLine Cargo

© Nokian Tyres

Kış sporu seyahatlerine karavan ile çıkanlar yüksek performanslı dört mevsim lastiği Nokian Weatherproof C’yi kullanabilirler. Bu ürün karlı yollarda bile yüksek yük ile sürüş sırasında kontrol ve denge garantisi sağlıyor. Bu lastik daha büyük araçlara ve daha ağır yüklere uygun farklı sırt deseni modelleri ile de sunuluyor. Daha hafif minibüslere uyarlanmış asimetrik sırt deseni (Nokian Weatherproof C Van) suda kızaklama riskini düşürüyor ve optimal konfor temin ediyor.

Seyahate huzurlu bir şekilde çıkmak için hangi önlemler alınmalı 

Karavan veya taşınabilir ev ile seyahat sırasında meydana gelebilecek beklenmedik durumlardan en iyi bir şekilde kaçınabilmek için lastiklerin durumunu, eskiliğini, aşınma durumunu ve basınç seviyesini kontrol etmek son derece önemlidir.  

  • Sürüş şartlarına uygun ve kaliteli lastikler bile 6 yıllık bir kullanım sonrasında değiştirilmelidir. 
  • Lastik sırtının durumu yaz mevsimi boyunca birçok defa kontrol edilmelidir. Nokian, diş derinliği için en az 4 mm’lik bir sınırın dikkate alınmasını ve ön ve arka lastikler arasındaki diş derinliği farkı 2 mm’ye ulaştığında lastik ömrünü arttırmak üzere rotasyon gerçekleştirilmesini tavsiye ediyor. 
  • Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce her daim lastiklerin hava basıncı kontrol edilmelidir zira uygun bir basınç değeri araca denge ve güvenlik kazandırır. Ayrıca lastiklerinizin kullanım ömrü artacak ve aracınız daha az yakıt tüketecektir.

BENZER KONULAR

2020-2021’nin en iyi 7 yaz lastiği: rezulteo lastik uzmanlarının seçtikleri

Yaz lastiği önerisi arayışındaki okurlarımıza iyi bir haberimiz var! Her sene olduğu gibi, bu sene de uzmanlarımız, 2020’nin en iyi 7 yaz lastiğini tayin etti. 2020’nin en iyi yaz lastiği hangisi diye soran okurlarımıza, 2020’nin en iyi fiyat performans dengesini sunan 7 yaz lastiğini bu yazımızda ele aldık.

Cooper, 4x4’lere ve pikap kamyonetlere yönelik Discoverer AT3 LT ve XLT lastiklerini tanıttı

Cooper Tires, ürün yelpazesine iki yeni 4x4 yaz lastiği ekliyor: Discoverer AT3 LT ve Discoverer AT3 XLT. Amerika’da beğeni toplayan bu iki lastik yakın zamanda Avrupa’da satışa sunulacak. Bu modeller, 3PMSF işaretlemesi sayesinde kar ve buz ile kaplı yollarda bile yol alabiliyor.

Yokohama, iceGuard iG53 ile önümüzdeki kış mevsimine hazır

Geniş bir binek araç yelpazesini (kompakt, sedan, SUV) hedef alan yeni kış lastiği Yokohama iceGuard iG53 önümüzdeki sonbaharda piyasada yerini alacak. Çok sayıda lastik ebatında bulunabilecek. Bu lastik kar ve buz üzerinde tam bir güvenlik içerisinde iyi sürüş hissi sunmayı vaat ediyor.

Nokian Snowproof P: Tutunma uzmanı bir kış lastiği

Nokian, yüksek performans kış lastiği Snowproof P’nin, Orta Avrupa’da satışa çıkarılacağını ilan etti. Ticari araçlara yönelik yeni lastiğin, kış şartlarında üst düzey yol tutuş ve güvenli sürüş sağlaması bekleniyor.