En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Nokian, karavan ile yolculuğa çıkan tatilcilere bazı lastik tavsiyeleri verdi

Bu sene Fransa’da 457.000 karavan, minibüs ve taşınabilir ev için ruhsat alınmış olduğu dikkate alındığında bu taşıtların oteller, tatil kulüpleri ve diğer tesisler karşısında gerçek bir alternatif olduğu açık. Nokian, olabildiğince rahat bir seyahat geçirmek için uygun lastiklerin kullanması gerektiğini belirtiyor.

Karavan lastikleri Nokian

© Nokian Tyres

Karavanlar ağırlıklarına ve taşıdıkları yüklere direnç gösterebilecek ve bu araçların gerçekleştirdiği seyahat şartlarına dayanıklı lastiklere ihtiyaç duyar. Özellikle Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres minibüsler ve karavanlar için özel olarak tasarlanmış lastikler sunuyor. Lastik yanaklarının ultra dirençli bir aramit lifi ile takviye edilmesinden oluşan AramidSidewall teknolojisi ile donatılan bu modeller tüm arazi tipleri üzerinde uzun kullanım ömrü ve güvenlik temin ediyor.

Nokian Tyres Avrupa’nın Ürün Müdürü Martin Dražík şu açıklamayı yapıyor: “Bu teknoloji sayesinde lastikler tüm arazi şartlarında maksimum dirence sahip. Hamur bileşimine katılan aramit lifi lastik yanaklarını takviye ediyor ve patlama ile lastiklere hasar verebilecek olan darbelere (örneğin kayalar, ağaç kökleri, çukurlar ve kaldırımlar) karşı optimal direnç sağlıyor. Hava-uzay ve savunma sanayilerinde kullanılanlar ile aynı maddeleri kullanıyoruz.”

Bu teknoloji lastiklere yüksek bir direnç katsa da beklenmedik her durumu önlemek tabi ki mümkün değil. Finlandiyalı üretici normal bir kullanım çerçevesinde lastik yanaklarında meydana gelebilecek hasarlara karşı bir Aramit Nokian Tyres garantisi sunuyor.  

ADAC ve TCS tarafından kamyonetlere ve minibüslere yönelik 16 lastik üzerinde gerçekleştirilen testlerin sonuçlarına göz atın

Nokian’dan minibüs ve karavanlara yönelik lastik tavsiyeleri 

Yaz lastiği Nokian cLine Van ağır yüklerin taşınması sırasında denge, dayanıklılık ve güvenlik temin ediyor. Damak alanını daha dayanıklı kılan ve sürüş konforunu arttıran Clinchspecial isimli yeni hamur bileşimi bu sağlam lastiğin güvenlik seviyesini maksimize ediyor. Bu teknoloji aynı zamanda araç içerisindeki gürültüyü azaltıyor. Yanal yanak hamuru darbelere ve sürtünmelere daha iyi direnç göstermeyi sağlayan bir aramit lifi ile takviye ediliyor. Yaz yağmurları sırasında yaşanabilecek suda kızaklama riskini düşürmek üzere Nokian cLine Van’ın merkez kanalı, dalgalı bir hat ile stabilize ediliyor. Bu teknik aynı zamanda lastik yapısının ve direncinin korunmasına yardımcı oluyor.

Nokian cLine Van

© Nokian Tyres

Başlangıçta insan veya eşya taşımacılığı gerçekleştiren kamyonetler gibi profesyonel bir kullanıma yönelik ağır vasıtalar için tasarlanan yaz lastiği Nokian cLine Cargo ağır yükler altında bile sunduğu harika manevra kabiliyeti ile karavanlara, minibüslere ve taşınabilir evlere uygun. Nokian cLine’nin Van versiyonunda olduğu gibi Cargo modeli de aramit lifi ile takviye ediliyor ve Clinchspecial hamur bileşimi uzun bir kullanım ömrü ile yüksek direnç temin ediyor.

Nokian cLine Cargo

© Nokian Tyres

Kış sporu seyahatlerine karavan ile çıkanlar yüksek performanslı dört mevsim lastiği Nokian Weatherproof C’yi kullanabilirler. Bu ürün karlı yollarda bile yüksek yük ile sürüş sırasında kontrol ve denge garantisi sağlıyor. Bu lastik daha büyük araçlara ve daha ağır yüklere uygun farklı sırt deseni modelleri ile de sunuluyor. Daha hafif minibüslere uyarlanmış asimetrik sırt deseni (Nokian Weatherproof C Van) suda kızaklama riskini düşürüyor ve optimal konfor temin ediyor.

Seyahate huzurlu bir şekilde çıkmak için hangi önlemler alınmalı 

Karavan veya taşınabilir ev ile seyahat sırasında meydana gelebilecek beklenmedik durumlardan en iyi bir şekilde kaçınabilmek için lastiklerin durumunu, eskiliğini, aşınma durumunu ve basınç seviyesini kontrol etmek son derece önemlidir.  

  • Sürüş şartlarına uygun ve kaliteli lastikler bile 6 yıllık bir kullanım sonrasında değiştirilmelidir. 
  • Lastik sırtının durumu yaz mevsimi boyunca birçok defa kontrol edilmelidir. Nokian, diş derinliği için en az 4 mm’lik bir sınırın dikkate alınmasını ve ön ve arka lastikler arasındaki diş derinliği farkı 2 mm’ye ulaştığında lastik ömrünü arttırmak üzere rotasyon gerçekleştirilmesini tavsiye ediyor. 
  • Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce her daim lastiklerin hava basıncı kontrol edilmelidir zira uygun bir basınç değeri araca denge ve güvenlik kazandırır. Ayrıca lastiklerinizin kullanım ömrü artacak ve aracınız daha az yakıt tüketecektir.

BENZER KONULAR

Nokian, yeni Powerproof ve Wetproof lastiklerinin SUV versiyonunu tanıttı

Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres, Powerproof ve Wetproof yaz lastiklerinin SUV versiyonunu tanıttı. Daha ağır araçlara uygun olan bu lastikler sportif ticari araç ve CrossOver sürücülerine güvenlik ve performans sunmayı vaat ediyor.

2019/2020 sezonunun en iyi 7 yaz lastiği: Uzmanlarımızın tavsiyeleri

Hangi lastiği seçeceğinizden emin değil misiniz? Bütçeniz ve ihtiyaçlarınız ne olursa olsun teknik uzmanlarımız 2019’un yaz lastikleri arasında sizi tatmin edecek bir seçenek bulmanıza yardımcı olacak.

Continental Extreme E’nin elektrikli SUV’lerini özel üretim off road lastikler ile donatıyor

Extreme E elektrikli SUV şampiyonası için tasarlanan iki yeni Continental lastiği Goodwood Hız Festivali’nde tanıtıldı. Bu yaz ve kış lastikleri en zorlu sürüş şartları ile yüzleşecek olan elektrikli SUV Odyssey 21 ile birlikte sunuldu.

Goodyear, UltraGrip ailesini 3 yeni lastik ile yeniliyor

Amerikalı lastik üreticisi Goodyear, Ultragrip kış lastiği modellerini 3 yeni ürün ile güncelleyeceğini açıkladı.