En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Yokohama BluEarth-air EF21: Yakıt tasarruflu hafif lastik

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Yokohama, çevreye karşı daha duyarlı yeni lastiği BluEarth-air EF21’i tanıttı.

2019 Cenevre Otomobil Fuarı: Yeni Yokohama BluEarth-air EF21 lastiği

Yokohama BluEarth air EF21, çevreye karşı daha duyarlı yeni lastik. © Yokohama

AB lastik etiketinde çifte A notu

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’na katılan Yokohama, mühendislerinin geliştirdiği en son yeniliklerden birini ilan etti. Çevreye karşı daha duyarlı bir lastik sunma arayışında olan Japon üretici, BluEarth-air EF21 lastiğini geliştirdi ve bu lastiği 2019 ilkbaharından itibaren, yalnızca 205/55 R16 91V ebadında Avrupa’da satışa çıkaracak. 

Advan dB V551 gibi bir lastiğe kıyasla %25 daha hafif bir yapıya sahip olan BluEarth-air EF21, daha tasarruflu olmasının yanı sıra, özellikle ıslak zeminde daha yüksek bir güvenlik seviyesi vaat ediyor. Bu nitelikleri sayesinde AB lastik performansı etiketi çerçevesinde yuvarlanma direnci ve ıslak zeminde frenleme alanlarında A notunu elde etmeyi başarıyor.

2019 Cenevre Otomobil Fuarı: Yeni Yokohama BluEarth-air EF21 lastiği

© Yokohama

Daha verimli bir performansı hedefleyen son teknoloji

Yokohama, lastiğin damak alanında daha hafif ve daha sağlam tel paketlerinin kullanımı üzerinde çalışmış. Lastik kütlesinin düşürülmesi, aracın ağırlığını azaltıp enerji tasarrufu sağlarken, lastik üretimi sırasında kaynak tüketimini ve CO2 salınımı da düşürüyor.

Yokohama, BluEarth-air EF21'in güvenlikten hiçbir şekilde ödün vermemesi için özel üretim bir bileşim hazırlamış. İçerisinde silika nanopartiküller barındıran hamur, aynı zamanda silikayı dağıtan ve polimer ile arasındaki bağı güçlendiren reaktif bir madde içeriyor. “A.R.T.” olarak isimlendirilen bu yeni hamur bileşimi, lastiğin temas alanını artırıyor ve Yokohama’nın standart teknolojisini kullanan diğer lastiklere kıyasla ıslak zeminde daha kısa frenleme mesafeleri sağlıyor. 

Tasarım açısından Yokohama BluEarth-air EF21’in lastik sırtı, ıslak zeminde en üst performans özellikleri sunacak şekilde geliştirilmiş. Boylamasına kanal yerleşimi, su tahliyesini hızlandırıyor ve lastikteki şekil bozukluklarını engelliyor. Bu kanallar, lastiğin aşınma süreci boyunca şekil değiştirerek, aynı verimi sunmaya devam ediyor. Kılcal kanal yerleşimi de zemini, özellikle nemli yolları daha iyi kavramak üzere yeniden tasarlanmış.

Yokohama, daha iyi bir frenleme ve daha az gürültü sunmak için lastiğin omuz alanı üzerinde de çalışmış. Yine lastiğin neden olduğu yakıt tüketimini düşürmek amacıyla Japon üretici, BluEarth-air EF21’in aerodinamik tasarımına da özen göstermiş. İyileştirilmiş genel lastik yapısına ek olarak yanaklarda yer alan işaretlemeler, alışık olduğumuz kabartmalı tasarımın tersine düz bir görünüme sahip.

Çeşitler

Yaz lastiği Yokohama BluEarth-air EF21, 2019 ilkbaharından itibaren bütün Avrupa’da tek ebatta (ama yaygın olan 205/55 R16 91V’de) satışta olacak.

BENZER KONULAR

Vredestein Quatrac Pro: Yüksek performanslı araçlara yönelik ilk dört mevsim lastiği

Hollandalı lastik üretici Vredestein, yeni dört mevsim lastiği Quatrac Pro’yu tanıttı. Yeni lastik, Avrupa’da 17 ile 21 inç jant çaplarında satışa sunulan tek dört mevsim lastik olma özelliği de taşıyor.

Elektrikli mini şehir araç konsepti Seat Minimó’ya Bridgestone’dan özel lastik

Japon lastik üreticisi Bridgestone, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Seat’in elektrikli mini şehir araç konseptinin lastiklerini tedarik etti.

Nokian WR Snowproof: Çetin kar şartlarında tedirginsiz sürüş

Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres, karlı kışlara uygun yeni kış lastiği WR Snowproof’u tanıttı. Bu lastik, güvenliği üst derece tutarak, Avrupa’da karşılaşılan tüm kış şartlarının üstesinden gelmeyi sağlayacak.

Yokohama GT Special Classic: Klasik otomobiller için modern teknoloji

89. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Japon lastik üreticisi Yokohama, klasik otomobillere yönelik G.T. Special Classic lastiğini Avrupa’da satışa sunacağını açıkladı.