Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

2019’un en iyi kış lastik testi: Argüs karşılaştırması

Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, kar yağsın yağmasın, sürücüler, kış lastiklerini kullanmaya başlayacak. Doğru kış lastiğini seçmek için lastik karşılaştırmalarına göz atmakta yarar var! Fransa’da yayımlanan Argüs otomobil dergisi, 205/55 R16 91H ebadında gerçekleştirdiği test ile, piyasanın önde gelen kış lastiklerini karşılaştırdı. Karşılaştırmanın test aracı, Volkswagen Golf VII oldu.

Comparatif pneus hiver 2019 : L’argus a testé des pneus leader sur la neige

Fransız otomobil dergisi Argüs, piyasanın önde gelen kış lastiklerini karşılaştırdı. © L'argus

Kış lastikleri karşılaştırması: Test şartları

Fransa’da yayımlanan Argüs dergisinin kış lastikleri karşılaştırması, iki aşamada, Goodyear’ın iki test merkezinde yapıldı. Kar üstünde yapılan testler için İsviçre’deki Saint Moritz, geri kalan testler için ise havanın daha ılıman olduğu Fransa’nın güneyindeki Mireval pistinde gerçekleştirildi. Karşılaştırmanın test aracı, Volkswagen Golf VII oldu.  Testte, 205/55 R16 91H ebadındaki lastikler yer aldı. Lastikler, araç üreticisinin Volkswagen Golf VII için tavsiye ettiği 33 psi ile şişirildi. Testte yer alan 6 premium lastik; frenleme, pistte sürüş, suda kızaklama ve çekiş gibi bir dizi testten geçirildi.

Test pneu hiver 2019 : L’argus enregistre les performances chiffrées des pneus

© L'argus

2019’un en iyi kış lastiği?

Continental WinterContact TS860'ın değerlendirmesi

Karşılaştırmada yer alan lastikleri sıralamak Argüs için kolay olmadı zira sonuçlar birbirine yakın çıktı. Testleri gerçekleştiren Argüs ekibi, söz konusu lastiklerden hiçbirinin kesin kusur teşkil eden bir yönünün olmadığını ifade ediyor.

Buna karşılık, karşılaştırmanın bir galibi var: Continental Winter Contact TS 860, 17,5/20 notu ile birinciliğe oturuyor. Goodyear UltraGrip 9 ile tüm yüzey tiplerinde (kar, ıslak, kuru) en dengeli performans özelliklerini sunuyor.

Argüs’ün en iyi kış lastiği olarak tayin ettiği Goodyear UltraGrip 9, ıslak yolda ve kar üzerinde çok iyi bir performans ortaya koyuyor; kısa frenleme mesafesi, güçlü hareket kabiliyeti ve karda başarılı sürüş özellikleri sunuyor. Bu son kriter, güvenlik hissini ve kavrama seviyesini yükseltiyor.

Argüs, ağırlıklı kuru yolda kulllanım için Goodyear Ultragrip 9 ve Michelin Alpin 6 kış lastiklerini tavsiye ediyor. Continental WinterContact TS 860 ve Goodyear Ultragrip 9’un, ıslak zeminde kullanıma daha yatkın olduğu görüşünde. Son olarak, Fransız dergi, karlı zeminde kullanım için Continental WinterContact TS 860 ve Nokian WR D4 lastiklerini başarılı buluyor.

Continental WinterContact TS 860 lastiği için en iyi fiyatı bulun

Test pneu hiver 2019 : L’argus teste les pneus hiver en freinage sur neige

© L'argus

Argüs karşılaştırmasında yer alan 6 lastik

Argüs’un sıralaması

Güçlü yönleri

Zayıf yönleri

1 - Continental WinterContact TS860

 • Tüm yüzeylerde harika performans özellikleri
 • Kısa frenleme mesafesi
 • Kar üzerinde çok iyi sürüş özellikleri
 • Yüksek güvenlik hissi
 • Düşük kullanım ömrü
 • Direksiyon hareketlerine aşırı tepki

2 - Goodyear UltraGrip 9

 • Tüm yüzeylerde harika performans özellikleri
 • Çok iyi kavrama
 • Islak zeminde kısa frenleme mesafesi
 • Yüksek güvenlik hissi

3 - Dunlop Winter Sport 5

 • Islak zeminde çok iyi sürüş özellikleri
 • Kar üzerinde frenleme alanında hafif kusurlara sahip

4 - Pirelli Cinturato Winter

 • Suda kızaklama durumunda çok iyi performans özellikleri
 • Kar üzerinde zayıf kavrama hissi
 • Islak zeminde zayıf kavrama

5 - Michelin Alpin 6

 • Kuru zeminde iyi performans özellikleri
 • Islak zeminde çok iyi sürüş özellikleri
 • Kar üzerinde, ön akstaki lastiklerde yetersiz kavrama

6 - Nokian WR D4

 • Kar üzerinde çok iyi performans özellikleri
 • Kar üzerinde en iyi sürüş hissi
 • Islak zeminde frenleme alanında yetersiz
 • Ön aks lastiklerde zayıf tutunma kabiliyeti

BENZER KONULAR

Aile ve sedan araçlara yönelik 2019 dört mevsim lastik karşılaştırması

Avrupa Otomobil Kulübü (ACE), 205/60 R16 ebadındaki sekiz farklı 4 mevsim lastiği, yaz ve kış lastikleriyle karşı karşıya getirdi. Buradaki amaç; dört mevsim lastiklerinin ılımlı geçen kış mevsimleri için iyi bir seçenek olup olmadığını tespit etmek. Önce Finlandiya’da, daha sonra da Viyana’da düzenlenen testler, dört mevsim lastiklerin, belli bir performans güdüldüğünde bir uzlaşma ürünü olduğunu ortaya koydu.

Sedan ve aile araçlarına yönelik en iyi kış lastiği hangisi? Autobild karşılaştırması

Alman Autobild dergisi, 2019 kış lastik testini yayımladı. Dergi, karşılaştırmasında, orta boy sedanlara yaygın olarak takılan 225/45 R17 ebadındaki 53 kış lastiği dahil etti. Sedan ve aile aracı sahipleri, yazımızım sonunda araçlarına en uygun lastiği bulacaklardır.

Minibüsler için en iyi kış lastiği hangisi? TCS ve ADAC karşılaştırması

İsviçre Touring Kulübü (TCS), Alman Otomobil Kulübü (ADAC) ile ortaklaşa düzenlediği 2019 yılının, kış lastikleri karşılaştırmasının sonuçları açıklandı. Testte, 205/65 R16C 107/105T ebadındaki lastikler yar alıyor. Bu yazımızda, minibüs, ticari araç ve kamyonetlere, karda en iyi tutunan lastikleri keşfedin.

TCS ve ADAC tarafından şehir otomobillerine yönelik kış lastikleri karşılaştırması

İsviçre Touring Kulübü’nün (TCS), Alman Otomobil Kulübü (ADAC) ile ortaklaşa düzenlediği 2019 yılının, kış lastikleri karşılaştırmasının sonuçları açıklandı. Küçük boyutlu otomobillere yönelik 16 lastik, kış şartları altında bir dizi testten geçirildi. Karda en iyi performansı gösteren lastikler bu yazımızda.