Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

2020 yaz lastik testi: Güvenlik ve kullanım ömrü arasında bir seçim yapmak gerekiyor

İsviçre Turing Kulübü (TCS), bu sene de Alman Otomobil kulübü ADAC ile 2020’nin en iyi yaz lastiklerini karşılaştırdı. Ortaklaşa yapılan 2020 yaz lastik testinde, 235/55 R17 ebadında 12 SUV lastiği, 2020’nin en iyi yaz lastiği olmak için birbiriyle kıyasıya yarıştı.

SUV’lere yönelik yaz lastikleri testi: Islak zeminde kavrama

ADAC ve TCS’nin 12 yaz lastiği üzerindeki yeni testleri. Sonuçlar nasıl? © ADAC

Testte SUV’lara yönelik 12 lastik

Geçtiğimiz sene TCS ve ADAC, panelvanlara yönelik 215/65 R16C ebadındaki lastikleri karşılaştırmıştı. Testte yer alan lastiklerin büyük bir bölümü vasat sonuçlar ortaya koyması üzerine bu iki kuruluş, test aracı Volkswagen Transporter (T6) ile uyumlu 235/55 R17 103W ebadındaki binek araç lastiklerini test etmeye karar verdi.

Bu ebat; panelvanlara, kompakt SUV hatta hatta Audi A7, Q3, Ford Kuga (test aracı), S-Max, Jaguar XF, Mercedes S Serisi, V Serisi, Volvo S60, V60, XC60, Volkswagen Tiguan gibi araç modelleri için de uygun. 

Testte yer alan lastikler:

Yine geçen seneki gibi testler, 6 farklı alanda yapıldı: Kuru, ıslak zemin performansı, konfor seviyesi, yakıt tüketimi, aşınma ve yüksek hız performansı. Bu kategorilerden ilk ikisi, nihai notun %60’ını oluşturuyor.

Yaz lastikleri karşılaştırması: SUV’lere yönelik lastik montajı

© ADAC

Testte yalnızca bir lastik başarısız çıktı

Geçen sene test edilen panelvan lastiklerden yarısından fazlası; “tavsiye edilmiyor” derecesi alırken bu seneki testte yalnızca Laufenn S-Fit EQ’e bu nitelemeyi aldı.  Bu lastik, geri kalan alanlarda başaralı performans gösterse de, ıslak zeminde ADAC’ın standartlarının altında kalarak, testin bu aşamasında elendi. Hankook’un ikinci markası olan Laufenn, kısa bir süre önce, testteki Laufenn S-Fit EQ’nin yerini alan S-Fit EQ+ modelini çıkardı.

Bu seneki lastiklerin frenlemesi iyi, kullanım ömürleri kısa

Panelvan lastikleriyle yapılan geçen seneki test ile bu seneki testin sonuçları arasındaki en büyük fark; ıslak zemin frenleme performanslarında ortaya çıkıyor. Islak zeminde 80’den 20 km/saat’e hız düşürme testinde Maxxis Premitra 5, 41 metrelik frenleme mesafesiyle karşılaştırmanın en kötü performansını ortaya koyuyor. Buna rağmen geçen seneki en iyi frenleme performansını ortaya koyan Apollo Altrust’ten 6 metre daha erken duruyor.

Bu tartışmasız güvenlik artışı, kullanım ömründen ödün verilmesini gerektirmiş. Geçen yıl testte yer lan lastiklerin kullanım ömürleri, 81 bin kilometreyi bulurken bu seneki testte yer alan lastiklerin kilometre ömrü 34 bin 500 km ve 48 bin 300 arasında ölçüldü. Dolayısyla panelvan kullanıcıları, bu seneki lastik tercihlerinde önceliği iyi saptamalı; kilometre ömrü mü  güvenlik mi? Kaldı ki bu karşılaştırmanın en dayanıklı 3 lastiği; Semperit Speed-Life 2 SUV, Esa+Tecar Spirit Pro ve Continental Eco Contact 6, ıslak zemindeki yetersizlikleri nedeniyle “son derece tavsiye edilir” unvanını elde edemiyor.

Islak zeminde benzer performans niteliklerini Kleber Dynaxer HP 3 ve Yokohama BluEarth RV-02 lastiklerinde görüyoruz. Hankook Ventus Prime 3 ve Kumho Ecsta HS51 lastikleri ise kuru zeminde geri planda kalıyor.

SUV yaz lastikleri testi: Kuru zeminde lastik karşılaştırması

© ADAC

4 lastik son derece tavsiye ediliyor

Büyük eksiklere sahip olmayan Maxxis Premitra 5 ve Pirelli Cinturato P7 lastikleri, aynı puanı elde ederek, sıralamada üçüncü oluyor. Bu lastiklerin her ikisi de ıslak zemin, yakıt tüketimi ve sürüş konforu testlerinde benzer sonuçlar ortaya koyuyor. Pirelli, kuru zeminde zirvede yer alıyor. Maxxis’in lastiği, nispeten daha uzun bir kullanım ömrü ile onun hemen arkasında yer alıyor.

Bridgestone Turanza T005, son derece iyi bir performans dengesi ile ikinci olmayı başarıyor. Testi başarıyla geçmesine rağmen, testte en iyi performans özelliklerini sunan lastik olamıyor.

Bu karşılaştırmanın kazananı; Michelin oluyor. Primacy 4, 45 bin km’nin üzerindeki uzun kullanım ömrüne (testte ölçülen net kilometre ömrü: 46 bin 700 km), ıslak zeminde de iyi performans özelliklerini ekleyen tek lastik. Hatta ıslak zeminde, karşılaştırmanın en iyi lastiği.

ADAC ve TCS’nin 2020 yılı SUV lastikleri testi sınıflandırması 

SUV’lere yönelik en iyi yaz lastiği hangisi?

+

-

1 - Michelin Primacy 4 (son derece tavsiye ediliyor)

Başarılı ıslak zemin ve kullanım ömrü performansı

Yok

2 - Bridgestone Turanza T005 (son derece tavsiye ediliyor)

Performans özellikleri ile yakıt tüketimi arasında en iyi denge

Yok

3 - Maxxis Premitra 5 (son derece tavsiye ediliyor)

Performans dengesi

Islak zeminde frenleme

3 - Pirelli Cinturato P7 (son derece tavsiye ediliyor)

Kuru zemindeki performans nitelikleri

Kullanım ömrü

5 - Hankook Ventus Prime 3 (tavsiye ediliyor)

Islak zemindeki performans nitelikleri

Kuru zemindeki performans nitelikleri

5 - Semperit Speed-Life 2 SUV (tavsiye ediliyor)

Kullanım ömrü

Islak zemindeki performans nitelikleri

5 - Yokohama BluEarth RV-02 (tavsiye ediliyor)

Konfor seviyesi

Yüksek yakıt tüketimi

8 - Continental Eco Contact 6 (tavsiye ediliyor)

Düşük yakıt tüketimi ve uzun kullanım ömrü

Islak zemindeki performans nitelikleri

8 - Esa+Tecar Spirit Pro (tavsiye ediliyor)

Kullanım ömrü

Islak zemindeki performans nitelikleri

10 - Kumho Ecsta HS51 (tavsiye ediliyor)

Islak zemindeki performans nitelikleri

Kuru zemindeki performans nitelikleri ve kullanım ömrü

11 - Kleber Dynaxer HP 3 (tavsiye ediliyor)

Düşük yakıt tüketimi

Islak zemindeki performans nitelikleri ve konfor seviyesi

12 - Laufenn S-Fit EQ (tavsiye edilmiyor)

Kuru zeminde iyi lastik

Islak zeminde tavsiye edilmeyen performans nitelikleri

BENZER KONULAR

ACE Lenkrad’ın 2020 yaz lastik testi: Orta sınıfın en iyi fiyat performans modelleri

Lastik testleri birbirini takip ederken Alman Otomobil Kulübü ACE, bu sene bir ilke imza atarak premium lastik markalarını içermeyen ve yalnızca orta sınıf lastik modellerinin yer aldığı 2020 yaz lastik karşılaştırmasını yayınladı. Audi Q2 SUV 'un test aracı olarak kullanıldığı lastik karşılaştırmasında, 2020’nin en iyi yaz lastiği olmak için, 215/55 R17 ebadında 9 orta sınıf lastik modeli birbiriyle yarıştı.

ADAC 2020 yaz lastik testi: 2020’nin en iyi performans lastikleri

İsviçre Turing Kulübü (TCS), Alman Otomobil Kulübü (ADAC) ile 2020’nin en iyi yüksek performans lastiklerini karşılaştırdı. Testte yer alan 225/40 R18 ebadındaki 16 performans lastiği, 2020’nin en iyisi olmak için, pistte birbiriyle kıyasıya yarıştı.

2020'nin en iyi fren performansı sunan 50 yaz lastiği: Auto Bild testi

Auto Bild, lüks sedanlara yönelik 2020’nin en iyi yaz lastiklerini sıraladı. Alman dergi, bu karşılaştırmasında 245/45 R18 ebadındaki 50 lastiği, kuru ve ıslak zeminde frenleme testlerine soktu ve karşılaştırdı.

2019’un en iyi kış lastik testi: Argüs karşılaştırması

Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, kar yağsın yağmasın, sürücüler, kış lastiklerini kullanmaya başlayacak. Doğru kış lastiğini seçmek için lastik karşılaştırmalarına göz atmakta yarar var! Fransa’da yayımlanan Argüs otomobil dergisi, 205/55 R16 91H ebadında gerçekleştirdiği test ile, piyasanın önde gelen kış lastiklerini karşılaştırdı. Karşılaştırmanın test aracı, Volkswagen Golf VII oldu.