Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

ACE Lenkrad’ın 2020 yaz lastik testi: Orta sınıfın en iyi fiyat performans modelleri

Lastik testleri birbirini takip ederken Alman Otomobil Kulübü ACE, bu sene bir ilke imza atarak premium lastik markalarını içermeyen ve yalnızca orta sınıf lastik modellerinin yer aldığı 2020 yaz lastik karşılaştırmasını yayınladı. Audi Q2 SUV 'un test aracı olarak kullanıldığı lastik karşılaştırmasında, 2020’nin en iyi yaz lastiği olmak için, 215/55 R17 ebadında 9 orta sınıf lastik modeli birbiriyle yarıştı.

Test pneu été ACE Lenkrad : comparatif de pneu été pas cher sur sol mouillé

Premium lastiklerin test dışında tutulduğu bu lastik karşılaştırmasında, yalnızca makul fiyatlı orta sınıf lastik modelleri incelendi.© ACE Lenkrad

Bu testte premium markaların modelleri yer almıyor

Çoğu zaman, yapılan lastik karşılaştırmalarında, premium markaların modelleri, test galibi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak; Michelin, Goodyear, Continental, Bridgestone veya Pirelli gibi premium markaların ürettiği modeller, satış fiyatlarından dolayı her araç kullanıcısı için ulaşılabilir değil. Bu gerçekten hareket eden Alman Otomobil Kulübü ACE, 2020 yaz lastik testinde sıra dışı bir yol izledi ve listesine iyi bir fiyat performans seviyesi vaat eden orta sınıf markalara ait 215/55 R17 ebadındaki 9 lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyi orta sınıf yaz lastik testinde yer alan lastikler:

ACE Lenkrad, bu lastikleri, Bridgestone’un İtalya’daki test merkezinde; frenleme, kullanım, suda kızaklama, ses seviyesi ve yakıt tüketimi gibi alanlarda denedi.

2020 yaz lastiği testi için seçilen ebat; DS4, Peugeot 407, Peugeot 508, Seat Ateca, Skoda Superb, Skoda Karoq, Toyota Avensis, Volkswagen Passat, Volkswagen Touran gibi araçlarda da kullanıma uygun.

Meilleurs pneus été au test des marques de pneu pas cher

© ACE Lenkrad

2020’nin en iyi yaz lastiği hangisi?

En iyi orta sınıf modelleri

+

-

1- Maxxis Premitra HP5

Dengeli ve kuru zeminde performanslı, en ucuz lastik

Yok

2- Sava Intensa UHP 2

Son derece iyi denge ve fiyatı

Kuru zeminde frenleme

3- Fulda SportControl2

Islak zeminde en iyi lastik

Fiyat

4- Apollo Aspire XP

Kuru zemindeki performans nitelikleri

Yakıt tüketimi

5- Toyo Proxes Sport

Islak zemindeki performans nitelikleri

Kuru zeminde frenleme

6- Kleber Dynaxer HP4

Kuru zemindeki performans nitelikleri

Islak zemindeki performans nitelikleri

7- Firestone Roadhawk

Yakıt tüketimi

Islak zeminde frenleme

8- Hankook Ventus Prime 3 K125

Kuru zeminde sürüş

Genel olarak ıslak zemindeki performans nitelikleri ve suda kızaklama direnci

9- Avon ZV7

Düşük yuvarlanma gürültüsü

Kuru zeminde frenleme

Islak zeminde fren performansı: önemli bir gösterge!

Alman  otomobil kulübü tarafından yapılan ilk tespit; testte yer alan lastiklerin kuru zemin fren performansı güven verici. Lastiklerin 100-0 km/s fren mesafesi 40 metrenin altında. Her ne kadar bu mesafe, kimi premium markaların modellerine göre biraz yüksek çıksa da, ACE Lenkrad’a göre bu, lastiklerin verdiği güven hissini sarsmıyor.  Bunun tek istisnası; kuru zemin fren performansında geriye düşen Avon ZV7.

Islak zemin fren performansına geçildiğindeyse kimi lastik modelleri sorun yaşıyor; başta da Firestone Roadhawk. Maxxis, Fulda, Toyo ve Kleber ise bu yüzeyde çok daha etkili.

Suda kızaklama direnci testleri, lastikler hakkında en çarpıcı sonuçları ortaya koyuyor. Hankook Ventus Prime 3 K125, ACE Lenkrad’a göre sudan haz etmiyor ve ıslak zemin viraj performansı tatmin edici değil. Maxxis Premitra HP5 ise bu testi kolaylıkla geçiyor ve 90 km/saat’lik bir hıza kadar kavrama sağlıyor.

Test de freinage des pneus été de marques pas cher par ACE Lenkrad

© ACE Lenkrad

En ucuz lastikler, sıralamanın zirvesinde!

Genelde lastik testlerinde yer alan lastiklerin satış fiyatı, performans niteliklerine dair iyi bir fikir verse de bu karşılaştırma için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sıralamanın ilk iki lastiği; Maxxis Premitra HP5 ve Sava Intensa UHP 2 aynı zamanda sıralamanın en ucuz ürünleri!

ACE Lenkrad tarafından gerçekleştirilen testin videosu (Almanca):

BENZER KONULAR

2020’nin en iyi 10 spor lastiği: Auto Bild lastik testi

Bu lastik testinde, Alman otomobil dergisi Auto Bild, güvenlik ve sürüş keyfini bir arada sunan, 2020’nin en iyi spor lastiklerinin peşine düştü. Karşılaştırmanın test aracı, Mercedes-AMG C63 oldu. Mercedes AMG C63’ün geniş lastik sırtı ve ön ve arka aksta kullandığı farklı ebatlar, karşılaştırmadaki üst düzey 10 lastiği detaylı incelemek için birebir.

2020 yaz lastik testi: SUV ve 4X4 araçlara yönelik en iyi lastikler

Alman otomobil dergisi Auto Bild, 255/55 R18 ebadındaki 10 SUV ve 4x4 lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyisi olamak için 10 SUV ve 4X4 lastiği; kuru, ıslak, çakıllı, kum, toprak... gibi çeşitli zeminlerde birbiriyle yarıştı.

Auto Motor und Sport’un yaz lastik testi: Spor sedanara yönelik, 2020’nin en iyi yüksek performans lastikleri

Almanya’da yayımlanan Auto Motor und Sport dergisi, spor sedanlara yönelik 225/45 R18 ebadındaki 11 yüksek performans lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyi yüksek performans lastik testinin nihai sıralamasında ilk 3 yine değişmedi.

2020’nin en iyi 20 yaz performans lastiği: Auto Zeitung’un lastik karşılaştırması

Alman otomobil dergisi Auto Zeitung, 2020’nin en iyi yüksek performans yaz lastiğini tayin etmek için, 225/50 R17 ebadında 20 yüksek performans yaz lastiği değerlendirmeye aldı. Yeni BMW 3 Serisi’nin test aracı olduğu 2020 yaz lastik testinin en göze çarpan sonucu; Yüksek sürüş deneyiminin yolu, pahalı lastikten geçiyor.