Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

ACE Lenkrad’ın 2020 yaz lastik testi: Orta sınıfın en iyi fiyat performans modelleri

Lastik testleri birbirini takip ederken Alman Otomobil Kulübü ACE, bu sene bir ilke imza atarak premium lastik markalarını içermeyen ve yalnızca orta sınıf lastik modellerinin yer aldığı 2020 yaz lastik karşılaştırmasını yayınladı. Audi Q2 SUV 'un test aracı olarak kullanıldığı lastik karşılaştırmasında, 2020’nin en iyi yaz lastiği olmak için, 215/55 R17 ebadında 9 orta sınıf lastik modeli birbiriyle yarıştı.

Test pneu été ACE Lenkrad : comparatif de pneu été pas cher sur sol mouillé

Premium lastiklerin test dışında tutulduğu bu lastik karşılaştırmasında, yalnızca makul fiyatlı orta sınıf lastik modelleri incelendi.© ACE Lenkrad

Bu testte premium markaların modelleri yer almıyor

Çoğu zaman, yapılan lastik karşılaştırmalarında, premium markaların modelleri, test galibi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak; Michelin, Goodyear, Continental, Bridgestone veya Pirelli gibi premium markaların ürettiği modeller, satış fiyatlarından dolayı her araç kullanıcısı için ulaşılabilir değil. Bu gerçekten hareket eden Alman Otomobil Kulübü ACE, 2020 yaz lastik testinde sıra dışı bir yol izledi ve litesine iyi bir fiyat performans seviyesi vaat eden orta sınıf markalara ait 215/55 R17 ebadındaki 9 lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyi orta sınıf yaz lastik testinde yer alan lastikler:

ACE Lenkrad, bu lastikleri, Bridgestone’un İtalya’daki test merkezinde; frenleme, kullanım, suda kızaklama, ses seviyesi ve yakıt tüketimi gibi alanlarda denedi.

2020 yaz lastiği testi için seçilen ebat; DS4, Peugeot 407, Peugeot 508, Seat Ateca, Skoda Superb, Skoda Karoq, Toyota Avensis, Volkswagen Passat, Volkswagen Touran gibi araçlarda da kullanıma uygun.

Meilleurs pneus été au test des marques de pneu pas cher

© ACE Lenkrad

2020’nin en iyi yaz lastiği hangisi?

En iyi orta sınıf modelleri

+

-

1- Maxxis Premitra HP5

Dengeli ve kuru zeminde performanslı, en ucuz lastik

Yok

2- Sava Intensa UHP 2

Son derece iyi denge ve fiyatı

Kuru zeminde frenleme

3- Fulda SportControl2

Islak zeminde en iyi lastik

Fiyat

4- Apollo Aspire XP

Kuru zemindeki performans nitelikleri

Yakıt tüketimi

5- Toyo Proxes Sport

Islak zemindeki performans nitelikleri

Kuru zeminde frenleme

6- Kleber Dynaxer HP4

Kuru zemindeki performans nitelikleri

Islak zemindeki performans nitelikleri

7- Firestone Roadhawk

Yakıt tüketimi

Islak zeminde frenleme

8- Hankook Ventus Prime 3 K125

Kuru zeminde sürüş

Genel olarak ıslak zemindeki performans nitelikleri ve suda kızaklama direnci

9- Avon ZV7

Düşük yuvarlanma gürültüsü

Kuru zeminde frenleme

Islak zeminde fren performansı: önemli bir gösterge!

Alman  otomobil kulübü tarafından yapılan ilk tespit; testte yer alan lastiklerin kuru zemin fren performansı güven verici. Lastiklerin 100-0 km/s fren mesafesi 40 metrenin altında. Her ne kadar bu mesafe, kimi premium markaların modellerine göre biraz yüksek çıksa da, ACE Lenkrad’a göre bu, lastiklerin verdiği güven hissini sarsmıyor.  Bunun tek istisnası; kuru zemin fren performansında geriye düşen Avon ZV7.

Islak zemin fren performansına geçildiğindeyse kimi lastik modelleri sorun yaşıyor; başta da Firestone Roadhawk. Maxxis, Fulda, Toyo ve Kleber ise bu yüzeyde çok daha etkili.

Suda kızaklama direnci testleri, lastikler hakkında en çarpıcı sonuçları ortaya koyuyor. Hankook Ventus Prime 3 K125, ACE Lenkrad’a göre sudan haz etmiyor ve ıslak zemin viraj performansı tatmin edici değil. Maxxis Premitra HP5 ise bu testi kolaylıkla geçiyor ve 90 km/saat’lik bir hıza kadar kavrama sağlıyor.

Test de freinage des pneus été de marques pas cher par ACE Lenkrad

© ACE Lenkrad

En ucuz lastikler, sıralamanın zirvesinde!

Genelde lastik testlerinde yer alan lastiklerin satış fiyatı, performans niteliklerine dair iyi bir fikir verse de bu karşılaştırma için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sıralamanın ilk iki lastiği; Maxxis Premitra HP5 ve Sava Intensa UHP 2 aynı zamanda sıralamanın en ucuz ürünleri!

ACE Lenkrad tarafından gerçekleştirilen testin videosu (Almanca):

BENZER KONULAR

ADAC 2020 yaz lastik testi: 2020’nin en iyi performans lastikleri

İsviçre Turing Kulübü (TCS), Alman Otomobil Kulübü (ADAC) ile 2020’nin en iyi yüksek performans lastiklerini karşılaştırdı. Testte yer alan 225/40 R18 ebadındaki 16 performans lastiği, 2020’nin en iyisi olmak için, pistte birbiriyle kıyasıya yarıştı.

2020 yaz lastik testi: Güvenlik ve kullanım ömrü arasında bir seçim yapmak gerekiyor

İsviçre Turing Kulübü (TCS), bu sene de Alman Otomobil kulübü ADAC ile 2020’nin en iyi yaz lastiklerini karşılaştırdı. Ortaklaşa yapılan 2020 yaz lastik testinde, 235/55 R17 ebadında 12 SUV lastiği, 2020’nin en iyi yaz lastiği olmak için birbiriyle kıyasıya yarıştı.

2020'nin en iyi fren performansı sunan 50 yaz lastiği: Auto Bild testi

Auto Bild, lüks sedanlara yönelik 2020’nin en iyi yaz lastiklerini sıraladı. Alman dergi, bu karşılaştırmasında 245/45 R18 ebadındaki 50 lastiği, kuru ve ıslak zeminde frenleme testlerine soktu ve karşılaştırdı.

2019’un en iyi kış lastik testi: Argüs karşılaştırması

Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, kar yağsın yağmasın, sürücüler, kış lastiklerini kullanmaya başlayacak. Doğru kış lastiğini seçmek için lastik karşılaştırmalarına göz atmakta yarar var! Fransa’da yayımlanan Argüs otomobil dergisi, 205/55 R16 91H ebadında gerçekleştirdiği test ile, piyasanın önde gelen kış lastiklerini karşılaştırdı. Karşılaştırmanın test aracı, Volkswagen Golf VII oldu.