Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Auto Bild 2020 kış lastikleri testi: 18 inç için test edilen 51 lastik

Auto Bild yeni ve kapsamlı bir lastik kıyaslamasının sonucunu açıkladı. Bu kış mevsimi için, Alman dergi, BMW 5 serisi, ayrıca diğer lüks sedan ve break araçlar için 245/45 R18 ebadında en iyi 51 kış lastiğini test etti.

Kış lastikleri testi: Auto Bild, BMW 5 serisi üzerinde kış için 51 lastik kıyaslaması gerçekleştirdi

© Anuscha Sonntag / Auto Bild

51 kış lastiği ile gerçekleştirilen ilk test

Lastik arzı her yıl daha da genişliyor. Tarihi markalar, bu markaların yan kuruluşları, hatta öne çıkmaya çalışan yeni markalar ile, lastik pazarı başınızı döndürebilir! Nitekim piyasada mevcut lastik sayısı hayli fazla. Ama gözünüz korkmasın! Auto Bild, size en uygun lastiği bulabilmeniz için tüm lastikleri test etti. 2020 yılı için, Alman dergi, 245/45 R18 ebadında 51 lastik satın alarak, BMW 5 serisi üzerinde test etti.

Alman otomobil dergisi, bu işi kolaylaştırmak amacıyla, genellikle yaptığı gibi, frenleme alanında en iyi 20 lastiği seçti. Frenleme testini geçemeyen diğer 31 lastik sonraki ayrıntılı testlere alınmadı.

Kış lastikleri testi: Auto Bild kış lastikleri ile bir fren mesafesi kıyaslaması gerçekleştirdi

© Anuscha Sonntag / Auto Bild

Eleme testini geçemeyen markalar arasında, Falken, Yokohama, Nexen ve hatta Firestone gibi tanıdık isimler var. Ayrıca bazı ekonomik lastik markaları da bu grubun içinde bulunuyor.  Elenen 31 lastik arasından en iyisi, ıslak zeminde, 80 km/saat hız için, en yüksek performanslı lastiğe göre 6 metre daha uzun fren mesafesine sahip. En kötüsü ise neredeyse 13 metre.

İşte testin ikinci aşamasına geçen 20 lastik:

4 lastik "tatmin edici performans" olarak nitelendirilirken " 1 lastik "şarta bağlı olarak tavsiye edilir" olarak nitelendirildi

Cooper Weather_Master SA2 + lastiği Auto Bild'in "tatmin edici" derecesini çok az bir farkla ıskaladı. Bunun nedeni, karda ve bilhassa önden savrulma arz ettiği kuru zeminde bazı zayıflıklarının olması.

"Tatmin edici" kategorisinde aralarında Nokian WR A4'in de bulunduğu 4 lastik mevcut. Nokian WR A4, karda ve suda kızaklama önleme performansı açısından diğerlerinden biraz geride kalıyor. Ancak kuru ve ıslak zeminde daha emniyetli. Yüksek fiyatı ve ıslak zemin gösterdiği bazı zayıflıkları nedeniyle Pirelli Winter Sottozero 3 de bu grupta yer alıyor.

Test edilen 9 “iyi” lastik

9 lastik birbirlerine yakın performanslar sergiledi. Bu lastikler, mükemmel olmamakla birlikte, kış mevsimi için makul bir fiyata iyi bir performans ve güvenlik seviyesi sunuyorlar.

Barum, Uniroyal, Giti, Fulda, Apollo ve Dunlop lastikleri, ıslak zeminde biraz daha uzun fren mesafeleri nedeniyle kaybediyorlar. Vredestein Wintrac Pro ise, fiyatı bira yüksek olsa da her alanda oldukça iyi performans gösteriyor. Ancak Auto Bild'e göre dayanıklılığının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Semperit Speed-Grip 3, her türlü kış koşulunda oldukça iyi performans göstermekle birlikte, suda kızaklama önlemesinde biraz zorlanıyor. Continental ve lastiği WinterContact TS 850P ise, dinamik kullanım ve sürüş hassasiyeti ile her şeyden önce sportif lastikler. Yalnızca kuru zeminde daha iyi olanlara göre biraz daha uzun fren mesafesine sahip, ayrıca yüksek fiyatı nedeniyle bir üst kategoriye giremiyor. Ancak ıslak zeminde en iyi sürüş performansına sahip.

En iyi 6 lastik

Hankook tarafından çok kısa bir süre önce piyasaya sürülen Winter i*cept evo3 da teste girdi. Kar, buz, ıslak ve kuru zemin olmak üzere her türlü kış koşulunda iyi performanslar göstererek, testi başarıyla tamamladı. Auto Bild'i tüketim açısından maliyetli olan sportif sürüşü ile cezbetti. 

Kleber Krisalp HP 3 ve BFGoodrich g-Force Winter neredeyse aynı sonuçlara sahip; karda aynı frenleme mesafesine sahipler, ıslak zeminde ise aralarında 30 cm fark var. Zayıf yönleri ise,  tüm kış koşullarında dengeli ve güvenli sürüş ile açıklanabilecek yüksek yuvarlanma direnci.

Kış lastikleri testi: Auto Bild, 51 kış lastiğinin karlı zemin üzerinde kıyaslamasını gerçekleştirdi

© Anuscha Sonntag / Auto Bild

Goodyear UltraGrip Performance +, karlı ve kuru eğimli yüzeylerde üstün performans sergilemekle birlikte, bu kıyaslamada lider olabilmesi için ıslak zeminde biraz daha kısa fren mesafesine sahip olması gerekiyordu. Ancak suda kızaklama önlemede oldukça iyi ve ıslak zeminde güvenli sürüş sağlıyor.

Islak zeminde en kısa fren mesafesine sahip olan Bridgestone Blizzak LM 005, mükemmel kış lastiği özelliği özellikleri ile çok yönlü bir lastik.  Hatta rakiplerine göre daha düşük yuvarlanma direnci gösteriyor. Ancak, kilometre ömrünün daha düşük olması nedeniyle, birinciliği Michelin Pilot Alpin 5’ten alamıyor. Fransız lastik üreticisinin her alanda üstün performans gösteren, karda daha iyi olan Michelin Pilot Alpin 5 lastiği, yüksek fiyatına rağmen Auto Bild'den tam puan alıyor. Daha düşük yakıt tüketimi ve daha uzun ömürlülük sunması sayesinde, akıllıca bir yatırım.

En iyi 10 kış lastiği

+

-

1 - Michelin Pilot Alpin 5

Kar, uzun ömürlülük, kilometre ömrü

Fiyatı daha yüksek

2 - Bridgestone LM 005

Islak zeminde frenleme, konfor

Kilometre ömrü

3 - Goodyear UltraGrip Performance +

Kar, kuru zemin, suda kızaklama

Islak zeminde frenleme

=4 BFGoodrich g-Force Winter

Fiyat, karda sürüş, suda kızaklama

Yakıt tüketimi ve ıslak zeminde frenleme

=4 Kleber Krisalp HP 3

Fiyat, emniyetli sürüş, suda kızaklama

Yakıt tüketimi ve ıslak zeminde frenleme

6 - Hankook Winter i*cept evo 3

Frenleme, sportif sürüş

Yakıt tüketimi

7 - Continental WinterContact TS 850P

Sportif sürüş ile, ıslak zeminde en iyi performans

Kuru zemin, fiyat

8 - Dunlop WinterSport 5

Kar, suda kızaklama

Islak zeminde frenleme, fiyat

=9 Apollo Aspire XP Winter

Suda kızaklama ve yol tutuşu

Karda viraj alışı ve ıslak zeminde frenleme

=9 Semperit Speed-Grip 3

Islak zeminde frenleme, dinamik sürüş ve yüksek kilometre ömrü

Suda kızaklama

Teste tabi tutulan 51 lastiğin fren mesafelerini ve performanslarına ilişkin kapsamlı bilgiyi, Auto Bild'in web sitesinde Almanca dilinde bulabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Sedan araçlar için, 2020 yılının en iyi kış lastikleri: auto motor sport testi

Alman dergisi auto motor und sport, BMW 3 Serisi sedan araçlar için 225/50 R17 ebadındaki 10 kış lastiğini test etti ve kıyasladı.

En iyi 2020 SUV kış lastikleri: Auto Bild tarafından kıyaslanan 10 lastik

Auto Bild dergisi, BMW X1 gibi SUV araçlar için 225/55 R17 formatındaki 10 lastiği test etti ve kıyasladı. Alman dergisi, bazen daha yüksek fiyatlı olsalar dahi kaliteli lastikler seçmemizi istiyor.

Auto Express'in 2020 kış lastikleri testi: 205/55 R16 formatında 9 lastik test edildi

Meşhur İngiliz dergisi Auto Express, şehir ve uzun yol araçları için, 205/55 R16 formatında 9 kış lastiğini test etti. Testin tamamlanmasını engelleyen korona virüs kısıtlamaları nedeniyle biraz özel bir kıyaslama olsa da piyasadaki en iyi kış lastikleri hakkında iyi bir fikir edinilmesini sağlıyor.

ADAC/TCS testine göre, SUV ve sedan araçlar için, en iyi 2020 kış lastikleri

ADAC ve Touring Club Suisse, 2020 yılının SUV'ları için en iyi kış lastiklerini kıyasladı. 235/55 R17 formatında test edilen 13 lastikten yalnızca bir tanesi yeterli görüldü. Test edilen diğer lastikler için ise sınırlı performans kaydedildi.

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için Site Kullanım Koşulları

;