Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Auto Bild 2020 lastik testi: Mercek altına alınan 32 dört mevsim lastiği

Her türlü hava koşulunda emniyetli lastik mümkün mü? Auto Bild, bu yeni test çalışmasında dört mevsim lastiklerinin "her türlü hava koşulunda emniyet" vaadini değerlendirdi. Alman dergi tarafından, asfalt yolda test edilmek üzere, en yaygın kullanım ebadı olan 205/55 R16 ebadında 32 lastik seçildi.

4 mevsim lastikleri testi: Auto Bild, şehir otomobilleri ve kompakt otomobiller için, dört mevsim lastikleri ile kapsamlı bir kıyaslama gerçekleştirdi

© Auto Bild / Anuscha Sonntag

Dört mevsim lastikleri kış için iyi bir seçim mi?

Vaktiyle niş üretimden ibaret olan dört mevsim lastikleri, teknolojik ilerlemelerin neticesi olarak giderek daha popüler hale geldi. Belirli koşullarda, kış ve yaz lastiklerine yakın performans sergiliyorlar. Kış ve yaz lastiklerinin performanslarını buluşturmaları durumunda, güvenlikten ödün vermeksizin, yıl içinde lastik değişimi ihtiyacını ortadan kaldırabiliyorlar.  Bu nedenle Auto Bild, yeni bir test ile bu lastik tipini daha yakından inceledi. 51 kış lastiğinden sonra, Alman dergi bu defa, şehir otomobilleri ve kompakt otomobiller için, 205/55 R16 ebadında 32 lastiği test etmek üzere kolları sıvadı.

Bu yeni test için, 34 lastik evvela kuru ve ıslak zeminde frenleme kabiliyetine göre bir ön elemeden geçtiler. Yalnızca 14 en iyi lastik ön elemeyi başarıyla geçerek, daha kapsamlı testlere tabi tutuldu:

Aşırı uzun fren mesafesi nedeniyle testin ikinci aşamasına geçemeyen lastikler arasında, bilhassa, kuru zeminde aşırı uzun fren mesafesi ile Nokian Weatherproof dikkati çekiyor. Ancak Finlandiyalı üretici için evhama gerek yok; zira en yeni tasarımı Seasonproof ile oldukça iyi performans vadediyor.

Tatmin edici performansa sahip 3 lastik

Lastikler komple teste tabi tutuldular ve hiçbirinde nihai notlarını olumsuz yönde etkileyebilecek önemli bir kusur tespit edilmedi. Maxxis, Kumho ve Pirelli'nin lastiklerinin suda kızaklamaya karşı oldukça iyi performansa sahip olduklarını görüyoruz, ancak yine de bazı zayıf yönleri baki kalıyor... Kumho'nun lastiği oldukça düşük kilometre performansına ve yüksek yuvarlanma direncine sahipken, diğer ikisi kar ve buz üzerinde savrulma davranışına sahip.

"İyi" olarak değerlendirilen 6 lastik

Auto Bild tarafından "iyi" olarak değerlendirilen lastikler kategorisinde, en iyiler arasında yer almamakla birlikte, belli bir kategoride oldukça özel performans sergileyen lastikleri buluyoruz. BFGoodrich G-Grip All Season 2 ve Kleber Quadraxer, karda iyi bir sürüş deneyimi sunsa da, ıslak zeminde en iyilerin altında performansa sahip.

Kuru ve ıslak zeminde frenleme testini birincilikle tamamlayan Bridgestone Weather Control A005 Evo ve üçüncü sırada yer alan Hankook Kinergy 4S2 ise, ıslak zeminde en iyi lastikler arasında yer alıyor. Ancak karlı zeminde biraz zorlandıkları görülüyor.

Nexen N’blue 4Season mükemmel olmamakla birlikte, oldukça iyi bir lastik. Yüksek kilometraj özelliği sayesinde iyi bir kalite/fiyat ilişkisi sunan Firestone Multiseason Gen 2 için de aynı durum söz konusu.

"Alanında en iyi" 5 lastik

Auto Bild tarafından 5 lastik "alanında en iyi" olarak değerlendirildi. Falken EuroAll Season AS210, Firestone'un lastiği ile neredeyse aynı performanslara sahip. Ancak, kuru ve karlı zeminde biraz daha iyi olduğundan daha üst sırada yer alıyor.

Michelin CrossClimate + neredeyse tüm hava koşullarında ve özellikle kuru zeminde bir kez daha çok dengeli performans gösteriyor. Hassas ve dinamik yön tutuşu Auto Bild'i cezbetse de, fiyatı için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Yine de, zayıf yuvarlanma direnci ve oldukça yüksek kilometre ömrü nedeniyle yüksek fiyatını hak ediyor. Michelin'in lastiği karda diğerlerine göre biraz daha düşük performans sergiliyor.

Bunun aksine, Continental AllSeasonContact karda çok daha üstün bir performansa sahip. Suda kızaklamaya karşı çok iyi, hassas ve güvenli sürüş sağlıyor. Ayrıca ekonomik ve eskimeye karşı dayanıklıdır. Kuru zeminde en iyilerin arkasında geliyor olsa da, bu tercih edilmesi için bir engel değil.

Vredestein Quatrac gerçek anlamda bir kusuru bulunmaksızın, oldukça tatmin edici performanslar sergiliyor. Suda kızaklamaya karşı oldukça etkin bir performans göstermesinin yanı sıra, ıslak zeminde güvenli ve dinamik, rahat bir sürüş sağlıyor. Kuru zeminde de oldukça rahat bir tutuma, yüksek kilometre ömrüne sahip. Karda da etkin olan bu lastik, bu kıyaslamanın başında yer alması için gereken performans seviyesinin biraz arkasında kalıyor.

Şehir otomobilleri ve kompakt otomobiller için, 205/55 R16 ebadında en iyi dört mevsim lastikleri kıyaslamasının kazanı, Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 oluyor. Bu lastik, piyasaya çıkar çıkmaz, kış koşullarında yüksek performans seviyesi sayesinde yerini kabul ettiriyor. Dinamik ve güvenli sürüşün yanı sıra, uzun kilometre ömrü ve düşük yakıt tüketimi özelliklerine de sahip.

2020 yılının en iyi 10 dört mevsim lastiği

+

-

1 - Goodyear Vector 4Seasons Gen-3

Karsa, buzda ve ıslak zeminde en iyi Ekonomik

2 - Vredestein Quatrac

Islak zeminde sürüş, kilometre ömrü

3 - Continental AllSeason Contact

Karda sürüş, suda kızaklama, kilometre ömrü

Kuru zeminde frenleme

4 - Michelin CrossClimate +

Kuru en iyi frenleme, kilometre ömrü ve yakıt tüketimi

Karda frenleme ve yüksek fiyat

5 - Falken EuroAll Season AS 210

İstikrarlı sürüş, çok iyi fiyat/kalite ilişkisi

Karda frenleme

6 - Firestone Multiseason Gen2

Kuru zeminde frenleme ve kalite/fiyat ilişkisi.

Suda kızaklama

7 - Hankook Kinergy 4S2

Her zeminde frenleme

Kilometre ömrü

8 - Kleber Quadraxer 2

Kar ve kuru zeminde frenleme İyi kalite/fiyat ilişkisi

Virajda suda kızaklama

9 - BFGoodrich G-Grip All Season2

Kar

Islak zemin

10 - Bridgestone Weather Control A005 Evo

Kuru ve ıslak zeminde daha iyi frenleme

Kar

Teste tabi tutulan 32 lastiğin fren mesafelerini ve performanslarına ilişkin kapsamlı bilgiyi, Auto Bild'in web sitesinde Almanca dilinde bulabilirsiniz

BENZER KONULAR

Sedan araçlar için, 2020 yılının en iyi kış lastikleri: auto motor sport testi

Alman dergisi auto motor und sport, BMW 3 Serisi sedan araçlar için 225/50 R17 ebadındaki 10 kış lastiğini test etti ve kıyasladı.

En iyi 2020 SUV kış lastikleri: Auto Bild tarafından kıyaslanan 10 lastik

Auto Bild dergisi, BMW X1 gibi SUV araçlar için 225/55 R17 formatındaki 10 lastiği test etti ve kıyasladı. Alman dergisi, bazen daha yüksek fiyatlı olsalar dahi kaliteli lastikler seçmemizi istiyor.

Auto Express'in 2020 kış lastikleri testi: 205/55 R16 formatında 9 lastik test edildi

Meşhur İngiliz dergisi Auto Express, şehir ve uzun yol araçları için, 205/55 R16 formatında 9 kış lastiğini test etti. Testin tamamlanmasını engelleyen korona virüs kısıtlamaları nedeniyle biraz özel bir kıyaslama olsa da piyasadaki en iyi kış lastikleri hakkında iyi bir fikir edinilmesini sağlıyor.

ADAC/TCS testine göre, SUV ve sedan araçlar için, en iyi 2020 kış lastikleri

ADAC ve Touring Club Suisse, 2020 yılının SUV'ları için en iyi kış lastiklerini kıyasladı. 235/55 R17 formatında test edilen 13 lastikten yalnızca bir tanesi yeterli görüldü. Test edilen diğer lastikler için ise sınırlı performans kaydedildi.

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için Site Kullanım Koşulları

;