Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Auto Express'in 2020 kış lastikleri testi: 205/55 R16 formatında 9 lastik test edildi

Meşhur İngiliz dergisi Auto Express, şehir ve uzun yol araçları için, 205/55 R16 formatında 9 kış lastiğini test etti. Testin tamamlanmasını engelleyen korona virüs kısıtlamaları nedeniyle biraz özel bir kıyaslama olsa da piyasadaki en iyi kış lastikleri hakkında iyi bir fikir edinilmesini sağlıyor.

Kış lastikleri testi: Auto Express, VW Golf üzerinde bir lastik kıyaslaması gerçekleştirdi

© Auto Express

Covid-19 nedeniyle tam olarak gerçekleştirilemeyen bir test

205/55 R16 ebadında kış lastikleri için iki yıl önce bir test gerçekleştiren Auto Express dergisi, yeni bir teste kolları sıvadı. Son testten bu yana, güncellenen lastiklerin yanı sıra, çok sayıda yeni ürün piyasaya sunuldu. Ayrıca, Covid-19 nedeniyle lansmanı 2021 yılına ertelenen ve henüz tüm halka arz edilmeyen bir lastiği de görüyoruz. Otomobil endüstrisinin ve küresel ekonominin içinde bulunduğu zor durum, Continental'i, her şeye rağmen Auto Express'e gönderilen Continental TS 870 için planlarını yeniden gözden geçirmeye zorladı.  Dergi test çalışmalarını küresel salgın öncesinde gerçekleştirmişti. Covid-19, kuru yolda sürüş testi de dahil olmak üzere derginin tüm testlerini tamamlamasını engelledi. Buna rağmen Auto Express, kış lastiklerinin performanslarının değerlendirilmesi için gerekli olan temel testlerin tamamlanmasını başardı. İşte Volkswagen Golf aracı için, dergi tarafından test edilen 9 kış lastiği:

Kış lastikleri testi: Auto Express, karlı zeminde bir lastik kıyaslaması gerçekleştirdi

© Auto Express

Yeni ve eski nesil lastikler

Yakıttan tasarruf etmenin yollarını mı arıyorsunuz? Nokian WR Snowproof tam size göre. Ne yazık ki, bu performans seçiminin, ıslak zeminde yol tutuşu ve suda kızaklama direnci açısından en iyilere göre %20'ye dek daha düşük performans sergilemesi pahasına yapılması gerekiyor. Karda ve kuru zeminde frenlemede biraz daha etkin bir performans sergiliyor.

Piyasada sağlam bir yere sahip olan Dunlop Winter Sport 5 lastik, lansmanını takip eden 5 yılın ardından pazardaki yerini koruyor. Karlı zeminde performansı oldukça iyi, bilhassa da fren testini birincilikle tamamladı. Ancak, ıslak zeminde, daha yeni ürünlerin arkasında kalmaya başlıyor.

Kış lastikleri testi: Auto Express, karlı zeminde ve virajda yol tutuşu kıyaslaması gerçekleştirdi

© Auto Express

Falken Eurowinter HS01, aynı lastik ebadı için ADAC ve TCS sonuçlarına benzer bir test sonucu sunuyor. Karda en güvenilir lastik olmasına ve kızaklama testlerinde gösterdiği üstün performansa rağmen, ıslak zeminde düşük performansa sahip. Bu zayıflığını, kuru zeminde frenleme kapasitesi ile bir nebze telafi ediyor.

UltraGrip 9+'i test etmeyi seçen ADAC ve TCS'nin aksine, Auto Express, daha bir yıl önce piyasaya sürülen Goodyear UltraGrip Performance +'i test etti. Bu lastik, kar üzerinde ve virajda suda kızaklamaya karşı daha iyi performans sağlasa da ıslak zeminde ve kuru frenlemede biraz daha zayıf kaldı. Dergi, özellikle kuru ve ıslak koşullarda en iyilerle rekabet edebilmesi için bu lastiğin daha üstün performans sergilemesi gerektiği kanaatine sahip. 

Kış lastikleri testi: Auto Express, lastikler için frenleme kıyaslaması gerçekleştirdi

© Auto Express

Pirelli Cinturato Winter, 2018 yılında, Auto Express'in 205/55 R16 formatındaki kış lastikleri testinde üçüncü olmuş ve karda en iyi performansa sahip lastik seçilmişti. Bu yıl bir sıra gerileyerek, yerini aynı performansa sahip, ancak karlı zeminde biraz daha üstün olan yeni Goodyear lastiğine bıraktı.  En iyilere göre ıslak zeminde vasat bir performans sergilemesine rağmen, dergi tarafından aracın önünde çok iyi bir yola tutunma ve arkasında ise çok iyi bir denge performansı sunduğunun altı çiziliyor. Islak zeminde fren mesafesi en iyi fren mesafesine sahip lastiğe göre, 2 metre gibi çok uzun bir performans gösteren Pirelli, yakıt tasarrufu açısından da en iyi performans sergileyene göre %4 oranında daha yüksek yakıt tüketimine sahip.

En sağlam 3 lastik

Oldukça dengeli olan ve gerçek anlamda bir zayıflığı tespit edilmeyen Michelin Alpin 6, hassas bir sürüş açısından da üstün performansa sahip. Testlerde daima iyi netice elde eden bu lastik, Auto Express tarafından uzun ömürlülük kriterinin de dikkate alınması durumunda çok daha bir derece elde edebilirdi. Fransız üreticinin hedefi, yasal aşınma işaretine dek uzun ömürlü lastikler üretmek. Başka bir olumlu özelliği ise, Alpin 6, ıslak zeminde performansından ödün vermeksizin, makul bir yakıt tasarrufu sunuyor. 

Hankook Winter i*cept RS2, iki yıl önce olduğu gibi, kıyaslamayı ikinci sırada tamamlıyor.  Karda iyi bir performans sunan bu lastik, bilhassa ıslak zeminde, viraj alış performansı ile dikkat çekti. Suda kızaklama ve ıslak zeminde frenleme denemelerinde bu kıyaslamanın galibine çok az bir farkla mağlup oldu, ancak birinciye göre daha düşük bir fiyata sahip.  Yuvarlanma direnci biraz daha düşük olabilirdi, ancak Hankook yağışlı havada verimliliğini artırmayı tercih etmiş. 

Kış lastikleri testi: Auto Express, lastiklerin ıslak zeminde yol tutuş kapasitelerini test etti

© Auto Express

Auto Express tarafından gerçekleştirilen bu 2020 kış lastikleri testinde en iyi performans gösteren Bridgestone Blizzak LM005 oldu. Avrupa performans etiketindeki A derecesini hak ediyor: Frenleme kapasitesinde birinci, ıslak zeminde sürüşte birinci, suda kızaklama performansında birinci. Hatta kuru zeminde frenleme testinde bile birinci oldu. Karda çok belirtin bir üstünlüğe sahip olmasa da karda sürüş gerektiğinde bu görevini layıkıyla yerine getirebiliyor. 

Bu sıralamada, yalnızca 8 lastik bulunuyor. Oysa Auto Express'in kıyaslama için 9 lastiği test ettiğini duyurmuştuk. Continental WinterContact TS 870, 2021 yılında piyasaya çıkacak, İngiliz dergi tarafından test edilen model oldukça üstün performans vadediyor. Ne yazık ki henüz satışı mümkün olmadığından, nihai sınıflandırmada yer almıyor. Tek kelimeyle, bu kıyaslamanın en iyi lastiği. Islak zeminde birazcık gerisinde kaldığı, Bridgestone Blizzak LM005'e rakip olarak çıkıyor. Karda daha üstün performansa sahip ve daha ekonomik bir lastik.  Alman lastik üreticisinin, önümüzde kış kendisini bu bağlamda ispatlaması bekleniyor.

Auto Express'in 2020'nin en iyi 5 lastiği

+

-

1 - Bridgestone Blizzak LM005

Islak ve kuru zeminde en iyi lastik

Karda sürüş

2 - Hankook Winter i*cept RS2

Fiyat, ıslak zemin

Yakıt tüketimi

3 - Michelin Alpin 6

Denge, ıslak zemin

4 - Pirelli Cinturato Winter

Kar

Yakıt tüketimi, ıslak zeminde, virajda yol tutuş

5 - Goodyear UltraGrip Performance +

Karda daha iyi

Kuru zemin

Testin tam sonuçlarını, Auto Express dergisinin web sayfasında bulabilirsiniz. 

BENZER KONULAR

Sedan araçlar için, 2020 yılının en iyi kış lastikleri: auto motor sport testi

Alman dergisi auto motor und sport, BMW 3 Serisi sedan araçlar için 225/50 R17 ebadındaki 10 kış lastiğini test etti ve kıyasladı.

En iyi 2020 SUV kış lastikleri: Auto Bild tarafından kıyaslanan 10 lastik

Auto Bild dergisi, BMW X1 gibi SUV araçlar için 225/55 R17 formatındaki 10 lastiği test etti ve kıyasladı. Alman dergisi, bazen daha yüksek fiyatlı olsalar dahi kaliteli lastikler seçmemizi istiyor.

ADAC/TCS testine göre, SUV ve sedan araçlar için, en iyi 2020 kış lastikleri

ADAC ve Touring Club Suisse, 2020 yılının SUV'ları için en iyi kış lastiklerini kıyasladı. 235/55 R17 formatında test edilen 13 lastikten yalnızca bir tanesi yeterli görüldü. Test edilen diğer lastikler için ise sınırlı performans kaydedildi.

ADAC ve TCS tarafından test edilen 2020 kompakt araçlar için, en iyi 15 kış lastiği

Touring Club Suisse (TCS) ve ADAC, 2020 sezonu kompakt araçlar ve diğer yol araçları için, yaygın kullanılan 205/55 R16 formatında15 kış lastiğini test etti. Beş lastik performansı ile dikkat çekerken, iki lastik tatmin edici sonuç elde edemedi.

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için Site Kullanım Koşulları

;