Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Auto Express, uzun yol SUV lastikleri karşılaştırmasını sundu

İngiltere’de yayımlanan Auto Express dergisi, uzun yol SUV’lara takılan 235 50 R18 ebadındaki 8 farklı lastiği karşılaştırdı. Uzun yol SUV’lara en iyi lastiğin hangisi olacağını bu lastik karşılaştırması ile keşfedin.

Uzun yol SUV lastikleri testi: AutoExpress SUV tipi araçlara uygun lastikleri ıslak zeminde karşılaştırdı

Uzun yol SUV lastik testinde, araç içi gürültü seviyesi de ölçüldü. © Dennis-Auto Express

SUV lastik karşılaştırması

4x4’lere yakın bu araç sınıfının ihtiyaç duyduğu performans niteliklerini karşılamak için piyasaya sunulan sekiz farklı lastik, Auto Express tarafından, SUV araç sınıfında yaygın olan 235/50 R18 ebadında denendi:

  • Continental PremiumContact 6
  • Cooper Zeon 4XS Sport
  • Dunlop Sport Maxx RT 2
  • Falken Azenis FK510 SUV
  • Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
  • Hankook Ventus S1 evo2 SUV
  • Michelin Primacy 4
  • Nokian Powerproof

Bu lastikleri birbiriyle yarıştırmak için birçok farklı SUV modeli kullanıldı: Audi Q3, BMW X3, Volkswagen Tiguan, Mercedes GLA, Volvo XC70. Her lastiğin sunduğu performans özellikleri, yalnızca normal sürüş şartları altında, Amerika ve Almanya’da yer alan iki pist üzerinde yapıldı.

Testte yer alan lastikler zaten yol dışı bir kullanım için değil, yol üzerinde sürüş için geliştirilen modellerdi.

Dergi sıralamasını birçok farklı kriterdeki notlara dayalı olarak gerçekleştirdi. Bu doğrultuda test kriterleri; kuru zeminde sürüş, ıslak zeminde sürüş (A ile G arasında bir not), yuvarlanma direnci (A ile G arasında bir not) ve fiyat oldu. Aracın içinde ve dışında hissedilen yuvarlanma gürültüsü ise desibel cinsinden belirtiliyor. En düşük değer, en iyi performans anlamına geliyor.

SUV lastiği testi: AutoExpress araç içerisindeki yuvarlanma gürültüsünü değerlendirdi

© Dennis-Auto Express

evo dergisi tarafından gerçekleştirilen UYP lastikleri testinden sonra bir diğer İngiliz dergi Auto Express’in uzun yol SUV lastikleri testinin sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

SUV lastiği testi: Michelin ve Cooper hakkındaki görüş

Auto Express’in sıralamasında 7.’liği paylaşan Michelin Primacy 4 ve Cooper Zeon 4XS Sport, sınırlı performans özellikleri sergiliyor.

Michelin Primacy 4 lastiği iyi bir yuvarlanma direnci sunarak, bu kriterde 2. olmayı başarırken, ıslak zeminde sürüş testinde sonuncu sırada yer alarak hayal kırıklığı yaşatıyor. Yüksek satış fiyatı nedeniyle de, bu alanda sekizinci sırada yer alıyor.

Cooper Zeon 4XS Sport yuvarlanma direnci ve araç içindeki gürültü seviyesi alanlarında harikalar yaratmıyor ve bu kriterlerde sırasıyla 8. ve 7. oluyor. Fakat makul fiyatı ile, bu alanda zirveye çıkıyor ve ıslak zemindeki viraj hakimiyeti açısından da 2. olmayı başarıyor.

Michelin Primacy 4: Güvenliğiniz için yeni referans ürün

SUV lastiği testi: Hankook Ventus S1 evo2 SUV hakkındaki görüş

Hankook Ventus S1 evo2 SUV, düz çizgide suda kızaklama testinde kusursuz bir sonuç ortaya koyuyor ve araç içi düşük gürültü seviyesi ile övgü topluyor. Islak zeminde de güven veren lastik, kuru zeminde aynı başarıyı yakalayamıyor.

SUV lastiği testi: Continental PremiumContact 6 hakkındaki görüş

Continental PremiumContact 6 lastiği düşük yuvarlanma direnci sayesinde tasarruf sağlıyor ve bu kriterde birinciliğe oturuyor. Kuru yolda sürüş açısından etkili bir sonuç sunuyor fakat ıslak zemindeki testlerde, sıralamanın sonlarına kayıyor.

Yeni Continental PremiumContact 6 ile spor ve konfor

SUV lastiği testi: AutoExpress farklı lastiklerin kullanıldığı araçlar ile sürüş performansını değerlendirdi

© Dennis - Auto Express

SUV lastiği testi: Goodyear ve Dunlop hakkındaki görüş

Islak yolda sürüş alanında ve hem düz çizgide hem de virajda suda kızaklama testlerinde Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 harika bir performans ortaya koyuyor. Sürüş sırasında gürültü seviyesini kontrol altında tutuyor. Ancak yakıt tasarrufu açısından aynı başarıyı elde edemiyor. Yuvarlanma direnci alanında 7.’liğe düşen bu model, ayrıca nispeten yüksek bir fiyata sahip. 

Dunlop Sport Maxx RT 2 SUV lastiği hiçbir kategoride birinci olamasa da tüm değerlendirme kriterlerinden tatmin edici bir sonuçla çıkıyor. Güçlü yönleri: suda kızaklama şartlarında sürüş, ıslak ve kuru zeminde frenleme; bu kriterlerde ikinci olmayı başarıyor.

Dunlop, Sport Maxx RT 2 lastiğinin SUV versiyonunu çıkarıyor

SUV lastiği testi: Falken Azenis FK510 SUV hakkındaki görüş

Auto Express, kuru ve ıslak zemin şartlarında üstünlük sergileyen Falken Azenis FK510 SUV lastiğini tavsiye ediyor. İyi bir sürüş hissine ek olarak bu lastik, kuru yolda sürüş ve frenleme alanlarında birinciliğe oturuyor. Islak zeminli düz çizgide ve virajlı yol kullanımında iyi bir konum elde ediyor ve sırasıyla 2. ve 3. oluyor. Falken’in yuvarlanma gürültüsü de son derece düşük ve bu kriterde 2. oluyor. Zayıf yönlerine değinecek olursak, suda kızaklama testlerinde altıncılığa geriliyor.

SUV lastiği testi: Nokian Powerproof hakkındaki görüş

Auto Express, Nokian Powerproof modelini en dengeli performans özelliklerine sahip lastik olarak değerlendiriyor. Islak zemindeki sürüş testlerinde (düz çizgi, viraj ve frenleme) zirvede yer alıyor. Kuru zeminde yapılan aynı testlerde ise üçüncü oluyor. Fakat sürüş konforunu bir tek yüksek yuvarlanma gürültüsü zedeliyor.

Yeni UYP yaz lastiği Nokian Powerproof’un tanıtımına katıldık

Lastik

Sıralama

Nokian Powerproof

1

Falken Azenis FK510 SUV

2

Dunlop Sport Maxx RT 2 SUV

=3

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

=3

Continental PremiumContact 6

5

Hankook Ventus S1 evo2 SUV

6

Cooper Zeon 4XS Sport

=7

Michelin Primacy 4

=7

BENZER KONULAR

2020 yaz lastik testi: SUV ve 4X4 araçlara yönelik en iyi lastikler

Alman otomobil dergisi Auto Bild, 255/55 R18 ebadındaki 10 SUV ve 4x4 lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyisi olamak için 10 SUV ve 4X4 lastiği; kuru, ıslak, çakıllı, kum, toprak... gibi çeşitli zeminlerde birbiriyle yarıştı.

Auto Motor und Sport’un yaz lastik testi: Spor sedanara yönelik, 2020’nin en iyi yüksek performans lastikleri

Almanya’da yayımlanan Auto Motor und Sport dergisi, spor sedanlara yönelik 225/45 R18 ebadındaki 11 yüksek performans lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyi yüksek performans lastik testinin nihai sıralamasında ilk 3 yine değişmedi.

2020’nin en iyi 20 yaz performans lastiği: Auto Zeitung’un lastik karşılaştırması

Alman otomobil dergisi Auto Zeitung, 2020’nin en iyi yüksek performans yaz lastiğini tayin etmek için, 225/50 R17 ebadında 20 yüksek performans yaz lastiği değerlendirmeye aldı. Yeni BMW 3 Serisi’nin test aracı olduğu 2020 yaz lastik testinin en göze çarpan sonucu; Yüksek sürüş deneyiminin yolu, pahalı lastikten geçiyor.

Yaz lastik testi: Auto Bild, sedanlara yönelik 2020’nin en iyi 20 performans lastiğini inceledi

Auto Bild, 245/45 R18 100 Y ebadındaki 50 yüksek performans yaz lastiği, ön elemeli fren testlerine soktu. Bu testleri aşan 20 lastik, nihai karşılaştırmada birbiriyle yarıştı. Bir kez daha, büyük markalar, karşılaştırmanın üst sıralarında yer alıyor. 2020 performans lastik testinin tek büyük sürpriziyse ön elemeli frenleme testlerini aşamayan Pirelli P Zero’dan geldi.