Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

En iyi dört mevsim lastiği testi: ADAC için uzlaşmalı çözüm

Touring Club Suisse ve ADAC, yeni lastik testi ile uzun süredir devam eden ortaklıklarını sürdürüyor. Sürücü dernekleri, hafif kamyonlar için 235/55 R17 yaz lastikleri testini takiben, bu dört mevsim lastiği karşılaştırması için de aynı ebadı seçti.

Volkswagen T6 4 mevsim lastik testi: Islak zeminde yol tutuş ve frenleme

© Youtube / Touring Club Suisse

7 dört mevsim lastiği test edildi

Geçtiğimiz yıl 235/55 R17 ebadındaki 12 yaz lastiğinin kıyaslanmasını takiben, ADAC ve TCS 7 dört mevsim lastiğini test etmek için aynı test araçlarını (bir Volkswagen California T6 ve bir Ford Kuga) kullanıyor.

Bu lastik ebadı, orta büyüklükteki SUV'lerin yanı sıra özel amaçlı kamyonetler ve hatta lüks sedanlar için de uygun: Audi A7, Q3, Ford Kuga, S-Max, Jaguar XF, Mercedes Classe S, Classe V, Volvo S60, V60, XC60, Volkswagen Tiguan, T6…

ADAC'ın kuru zeminde Ford Kuga ile 4 mevsim testi

© Youtube / Touring Club Suisse

Test edilen lastikler şunlar:

Bu dört mevsim lastikleri, puanlamanın %75'ini oluşturan kuru (%15), ıslak (%20), karla kaplı (%20) veya buzlu (%10) zeminlerde çeşitli testlere tabi tutuldu. Geri kalan puanlar, gürültü, yakıt tüketimi ve aşınma direnci için kullanılıyor. TCS ve ADAC, "gerçek bir dört mevsim lastiğinin aşırı mevsim koşullarında yaz ve kış lastikleriyle rekabet edebilmesi gerektiğine" inanıyor. Aşırı mevsim koşulları ile sıcak yaz ve soğuk kış anlaşılmalıdır. Bu koşullarda dört mevsim lastiklerine uygulanan testlerin sonuçları hayal kırıklığına neden olmuştur. Yani mevcut teknolojiler ile, dört mevsim lastikler özel tasarımlı lastiklere göre daha düşük performansa sahip olmaya mahkumlar.

Dört mevsim lastikleri seçimi, başlı başına bir konu olmaya devam ediyor

ADAC ve TCS derecelendirmesi, test edilen lastiklerin hiçbirini tavsiyeye yönelik değildir. 3PMSF işareti ile yasal olarak kış lastiği olarak kabul edilseler de, 4 mevsim lastikleri “gerçek” kış lastikleri seviyesine ulaşmamaktadır. Bilhassa da ıslak, karlı veya buzlu zeminde, soğuk hava koşullarında sergiledikleri performans açısından.

Yağışlı koşullarda 4 mevsim lastikleri ile ADAC ve TCS testi

© Youtube / Touring Club Suisse

Vredestein Quatrac Pro ve Bridgestone Weather Control A005 lastikleri, en az bir kategoride kötü sonuç alınması nedeniyle "tavsiye edilmez" olarak derecelendirilmiştir. Yine de bu lastikler, kuru, ıslak ve buzlu zeminde performans açısından en iyi notu almışlardır. Ancak Bridgestone lastik, karlı zeminde diğer lastiklere, hele de bir kış lastiğine göre zayıf kalmaktadır.  Yine de kış mevsiminde, kar koşulları ile çok fazla karşılaşmayacak ve soğuk ve ıslak koşullarda araç kullanan sürücüler için hala mükemmel bir çözüm gibi görünüyor.

Belli şartlarda tavsiye edilen 5 lastik

Belli koşullara göre tavsiye edilen 5 lastikten 4'ü ADAC ve TCS'nin bir yaz lastiğine yönelik beklentilerinin altında performans sergiledikleri için koşula tabi tutulmuşlardır.  Continental AllSeasonContact, Goodyear Vector 4Seasons Gen-2, Nokian Weatherproof ve Uniroyal AllSeasonExpert 2 ıslak zeminde tatmin edici performans sağlamakla birlikte, kuru zeminde test uzmanlarını ikna edememiştir. Yapılan açıklamaya göre, aracın yönünün sıkça düzeltilmesine neden olan bir kusur söz konusu.

ADAC'ın kar üzerinde 4 mevsim lastik testi

© Youtube / Touring Club Suisse

Aksine, Michelin CrossClimate + kuru zeminde çok iyi, ancak ıslak zeminde ve bilhassa da kızaklama direnci açısından zayıf. Karlı zeminde, iyi bir çekişe sahip olmasına rağmen bilhassa frenleme ve hareket kabiliyeti açısından rakiplerinin arkasında yer alıyor.

Netice olarak gerçekleştirilen testlerin kesin bir galibi olmadığından, ADAC ve TCS, yaz ve kış lastiklerinin tercih edilmesinden yana. Yine de dört mevsim lastikleri, her mevsim lastik değiştirmek zorunda kalmamak ve belli bir performans seviyesini yakalamak gibi göz ardı edilemeyecek bir kolaylık sunuyorlar. Son lastik teknolojileri, kentlerde ve ılıman iklimli bölgelerde yaşayan sürücülerin yılda birkaç gün kar koşulları ile mücadele etmesine olanak sağlıyorlar. Dağlık ve soğuk bölgelerde yaşayanlar için ise, kış lastikleri en akıllıca seçim olmaya devam ediyor. Lastik satın alımınız sırasında, sürüş koşullarınızı ve ihtiyaçlarınızı dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Lastiklerinizin montajını takiben, tepkilerini önceden bilebilmek için güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmelisiniz.

SUV için en iyi dört mevsim lastikleri

+

-

Continental AllSeasonContact

Buzlu ve karlı zeminde iyi. En düşük yakıt tüketimi.

Kuru zeminde zayıf.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Buzlu, ıslak zeminde ve bozuk satıhta iyi.

Karlı ve kuru zeminde zayıf.

Michelin CrossClimate +

Kuru ve buzlu zeminde en iyilerden biri. Aşınmaya karşı daha dayanıklı.

Karlı zeminde ve kızaklama direncinde zayıf.

Nokian Weatherproof

Islak ve karlı zeminde iyi

Kuru zeminde zayıf.

Uniroyal AllSeasonExpert 2

Buzlu ve karlı zeminde iyi

Kuru zeminde zayıf.

Vredestein Quatrac Pro

Düşük gürültü seviyesi ve yakıt tüketimi.

Karlı ve kuru zeminde zayıf.

Bridgestone WeatherControl A005

Islak, kuru ve buzlu zeminde daha iyi

Karlı zeminde en zayıf

Sonuçlara ilişkin ayrıntılı bilgiyi Touring Club Suisse sitesinde bulabilirsiniz. Her lastiğin kendine özgü performansını, ADAC test sayfasında (Almanca) mevcut sonuçlar tablosundaki lastik adına tıkladığınızda inceleyebilirsiniz. 

BENZER KONULAR

Sedan araçlar için, 2020 yılının en iyi kış lastikleri: auto motor sport testi

Alman dergisi auto motor und sport, BMW 3 Serisi sedan araçlar için 225/50 R17 ebadındaki 10 kış lastiğini test etti ve kıyasladı.

En iyi 2020 SUV kış lastikleri: Auto Bild tarafından kıyaslanan 10 lastik

Auto Bild dergisi, BMW X1 gibi SUV araçlar için 225/55 R17 formatındaki 10 lastiği test etti ve kıyasladı. Alman dergisi, bazen daha yüksek fiyatlı olsalar dahi kaliteli lastikler seçmemizi istiyor.

Auto Express'in 2020 kış lastikleri testi: 205/55 R16 formatında 9 lastik test edildi

Meşhur İngiliz dergisi Auto Express, şehir ve uzun yol araçları için, 205/55 R16 formatında 9 kış lastiğini test etti. Testin tamamlanmasını engelleyen korona virüs kısıtlamaları nedeniyle biraz özel bir kıyaslama olsa da piyasadaki en iyi kış lastikleri hakkında iyi bir fikir edinilmesini sağlıyor.

ADAC/TCS testine göre, SUV ve sedan araçlar için, en iyi 2020 kış lastikleri

ADAC ve Touring Club Suisse, 2020 yılının SUV'ları için en iyi kış lastiklerini kıyasladı. 235/55 R17 formatında test edilen 13 lastikten yalnızca bir tanesi yeterli görüldü. Test edilen diğer lastikler için ise sınırlı performans kaydedildi.

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için Site Kullanım Koşulları

;