Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Sedan araçlar için, 2020 yılının en iyi kış lastikleri: auto motor sport testi

Alman dergisi auto motor und sport, BMW 3 Serisi sedan araçlar için 225/50 R17 ebadındaki 10 kış lastiğini test etti ve kıyasladı.

Kış lastikleri testi: uto motor und sport sedan araçlar için kıyaslama gerçekleştirdi

© auto motor und sport - Dino Eisele

10 kış lastiği test edildi

Geçtiğimiz yıl, auto motor und sport tarafından küçük format SUV ve crossover araçlar için, 11 kış lastiği test edilmişti.  Bu defa, Alman dergi, BMW 3 Serisi için 225/50 R17 formatındaki 10 adet kış lastiğini seçti. Bu ebat, aynı zamanda Alfa Romeo Giulia, Audi A4, A5 ve A6, Jaguar S-Type, XE, Mini Paceman, Mazda 6, Mercedes Classe A, B veya C veya hatta Volvo V40 ve V60 için de uygundur.

zemin testi: auto motor und sport kıyaslamasının karlı zeminde en iyi kış lastikleri

© auto motor und sport - Dino Eisele

Bu kış aynı format için test gerçekleştiren ACE Lenkrad'ın aksine AMS, Alman lastik üreticisinin yeni kış lastiğinin lansmanını gelecek sezona ertelemesi nedeniyle, kıyaslamasına Continental'i dahil etmedi. İşte dergi tarafından test edilen 10 lastik:

Tatmin edici netice elde edilen, ancak en iyilerin biraz arkasında kalan lastikler

Test edilen lastikler birbirlerine giderek daha da yaklaşsa da iyi bir lastik ile çok iyi bir lastik arasındaki fark, birincisi fiyat ve ikincisi performans dengesi kriterleri açısından, görünür olmaya devam ediyor. Auto motor und sport tarafından "tatmin edici" olarak kabul edilen Toyo, Giti, Maxxis ve Falken lastikleri yine de bazı alanlarda, bilhassa da karlı zeminde hafif zayıflıklar arz ediyor. Bu lastikler, cazip fiyata kalite hususuna dikkat çeken Alman dergiye göre yine de iyi bir tercih olarak kabul ediliyorlar.

Kış lastikleri testi: AMS kıyaslamasında sedan araçlar için ıslak zeminde en iyi lastikler

© auto motor und sport - Dino Eisele

Ardından, "İyi" mansiyonunu elde eden Nokian ve Goodyear lastikleri geliyor. Nokian WR Snowproof, karlı zeminde bazı kavrama kusurlarına ve ıslak koşullarda önden savrulma eğilimine rağmen, bu dereceyi elde etmesi için gereken seviyeye kıl payı ulaşıyor. Kuru zemindeki oldukça üstün performansı ve bilhassa da düşük yuvarlanma direnci ile telafi ediyor.

Goodyear UltraGrip Performance + bir üst dereceyi kıl payı kaçırıyor. Önceki yılın galibi olan (farklı bir ebat için) bu lastiğin ıslak zeminde fren mesafesi, ilk dörde girebilmesi için biraz uzun. Yine de kuru havada ve sürprizlerle karşılaşılmayan sürüş koşullarında iyi bir seçenek olarak kalıyor. Suda kızaklama açısından en iyi notları elde ediyor ve karlı zeminde çok iyi bir kavrama performansı sergiliyor. 

Podyumua çıkan 4 lastik

Michelin Alpin 6 ve Vredestein Wintrac Pro kış lastikleri üçüncülüğü paylaşıyorlar. Bu test ile Michelin'in yüksek fiyatına sıkça dikkat çekilse de karda emniyet, kısa fren mesafesi, her türlü koşulda konforlu sürüş özellikleri ile çok iyi bir lastik olduğu da belirtiliyor.

Kış lastikleri testi: AMS tarafından sedan araçlara kış lastikleri montajı

© auto motor und sport - Dino Eisele

Daha sade bir stile sahip, ancak performansından ödün vermeyen Vredestein, ıslak koşullarda hassas ve güvenilir ve kuru koşullarda kısa fren mesafeleri ile güvenli. Karda çekiş açısından da iyi bir performans sergilemekle birlikte, virajlarda hafif zayıf kalıyor. Ayrıca en iyi lastiğe göre ıslak zeminde biraz fazla uzun fren mesafesi arz etmesi nedeniyle birinci olamıyor. 

BF Goodrich g-Force Winter 2, ACE Lenkrad testinde bir kez daha en iki ikinci lastik derecesini elde etti.  Kar üzerinde ikna edici ve suda kızaklamaya karşı koymada çok iyi performans sergiliyor, kuru zeminde iyi frenleme mesafelerine sahip. Karlı zeminde stabilitesi biraz düşse de sürüş konforu sayesinde AMS'yi ikna etmeyi başarıyor. Dergiye göre, bu lastiğin birinci olabilmesi için ıslak zeminde birazcık daha yüksek performans göstermesi gerekiyordu.

Kış lastikleri testi: AMS kıyaslamasında karda sürüş açısından en iyi lastikler

© auto motor und sport - Dino Eisele

auto motor und sport'a göre, sedan araçlar için 2020 yılının en iyi kış lastiği, Bridgestone Blizzak LM005. Bu lastik, bu sezon test sınıflandırmalarında çok sayıda birincilik elde etti ve bu sınıflandırmada da birinci olmasına şaşırmamak gerek... Hem ıslak zeminde hem fren performansında hem de sürüş açısından en iyi.  Karda kısa fren mesafesi ile oldukça dinamik performans sergiliyor. AMS'ye göre kıyaslamanın tartışılmaz en iyi lastiği ve rakiplerinin oldukça ilerisinde.

BENZER KONULAR

En iyi 2020 SUV kış lastikleri: Auto Bild tarafından kıyaslanan 10 lastik

Auto Bild dergisi, BMW X1 gibi SUV araçlar için 225/55 R17 formatındaki 10 lastiği test etti ve kıyasladı. Alman dergisi, bazen daha yüksek fiyatlı olsalar dahi kaliteli lastikler seçmemizi istiyor.

Auto Express'in 2020 kış lastikleri testi: 205/55 R16 formatında 9 lastik test edildi

Meşhur İngiliz dergisi Auto Express, şehir ve uzun yol araçları için, 205/55 R16 formatında 9 kış lastiğini test etti. Testin tamamlanmasını engelleyen korona virüs kısıtlamaları nedeniyle biraz özel bir kıyaslama olsa da piyasadaki en iyi kış lastikleri hakkında iyi bir fikir edinilmesini sağlıyor.

ADAC/TCS testine göre, SUV ve sedan araçlar için, en iyi 2020 kış lastikleri

ADAC ve Touring Club Suisse, 2020 yılının SUV'ları için en iyi kış lastiklerini kıyasladı. 235/55 R17 formatında test edilen 13 lastikten yalnızca bir tanesi yeterli görüldü. Test edilen diğer lastikler için ise sınırlı performans kaydedildi.

ADAC ve TCS tarafından test edilen 2020 kompakt araçlar için, en iyi 15 kış lastiği

Touring Club Suisse (TCS) ve ADAC, 2020 sezonu kompakt araçlar ve diğer yol araçları için, yaygın kullanılan 205/55 R16 formatında15 kış lastiğini test etti. Beş lastik performansı ile dikkat çekerken, iki lastik tatmin edici sonuç elde edemedi.

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için kullanım koşulları.