En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Yeni yaz lastiği Nokian Wetproof'un tanıtımına katıldık

Gerçek bir yağmur lastiği olarak tanıtılan Wetproof'u satışa çıkaran Nokian, ürünlerini kış ve ağır kış segmentleri ile sınırlandırmak istemediğini bir kez daha gösteriyor. Bu yeni lastiğin Portekiz'deki Portimao pistindeki tanıtımına katıldık.

rezulteo yağmur odaklı yeni yaz lastiği Nokian Wetproof'u test etti

Nokian Wetproof, rezulteo tarafından Portekiz'deki Portimao pistinde test edildi. © Nokian

Yaz lastiklerinde yeni bir çağ

Nokian, 2018 yılı içerisinde 2 yeni lastik modeli tanıtarak tarihinde önemli bir sayfa açtı. Powerproof ve Wetproof isimli bu modeller son derece zorlu piyasa segmentlerine ve bir o kadar zorlu tüketici beklentilerine yanıt vermek üzere tasarlandı.

Wetproof'un hedeflediği kitle ise değişken yol ve hava şartlarıyla yüzleşen otomobil sürücüleri. Her ne kadar Nokian bu lastiğin çok amaçlı kullanım özelliği ve değişken şartlara uyum sağlama kapasitesi üzerine odaklansa da bu modeli bir dört mevsim lastiği olarak düşünmemek gerek. Kış şartlarıyla yüzleşmek üzere geliştirilmiş bir ürün söz konusu değil.

Yağmur odaklı yaz lastiği Nokian Wetproof’un yanak kısmı

© Nokian

 

Yaz lastiklerinin en yeni üyesi

Nokian Wetproof, Orta Avrupa'da kullanılan binek araçlar için özel olarak tasarlanmış güvenli ve güvenilir bir yaz lastiği. Yağışlı ve ıslak yollarda maksimum konfor ve güvenlik sunmak üzere lastik sırtı "Dual Zone Safety" olarak adlandırılan farklı işlevlere sahip iki alana bölünmüş. "Stability Zone" isimli bir diğer teknoloji ise dengeyi ve yol üzerindeki genel sürüş özelliklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu lastik optimal bir güvenlik, kullanım ömrü ve enerji tasarrufu seviyesine ulaşabilmek için markanın en son teknolojilerini bünyesinde barındırıyor.

Nokian Wetproof'a yönelik Dual zone safety teknolojisi

© Nokian

Wetproof lastiğini test ettik

Yağış odaklı bir lastiği Portekiz'de test etmek başlangıçta garip görünse de Nokian bu lastiği değişken ve farklı şartlar altında kullanmayı sağlayacak bir sistemi uygulamaya koymuştu.

Nokian Wetproof, Portekiz'de pist üzerinde test edildi

© Nokian

Portimao pistinin bir kolu kısmi sulama kapasitesine sahip ve lastiği su ile kaplı bir zeminde test etme imkânı sağlıyor. Suda kızaklama etkisinin önüne geçmek için özel olarak tasarlandığı belirtilen bir lastiğin test edilmesi için bu, kaçınılmaz bir ihtiyaç. Testte kullanılmak üzere BWM 1 Serisi arkadan itişli bir otomobil sunuluyor. Pist üzerindeki sürüş hem kuru hem de ıslak alanlara sahip ve bu sayede denge, hareket kabiliyeti, tutunma ve frenleme gibi performans özelliklerine odaklanmayı mümkün kılıyor. Sunduğu yüksek güvenlik hissi ile bu lastik bizde son derece olumlu bir izlenim bırakıyor ve direksiyon hareketlerine gayet ön görülebilir bir şekilde tepki veriyor. Uniroyal RainSport 3 gibi lastiklerin ağırlığını koyduğu bir segmente giriş yapan Wetproof'un bizleri ikna eden yüksek potansiyelini önümüzdeki karşılaştırmalarda ne derece kanıtlayacağını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yağmur lastiği Nokian Wetproof'u test etmeye yönelik ıslak zemin

© rezulteo

Nokian Wetproof lastiği TÜV SÜD'ün sertifikasyon etiketini elde etmiş durumda. Nokian tarafından talep edilen testler bu ürünün belirli performans özellikleri alanında inkâr edilemez rekabet gücünü ortaya koyuyor.

 

Çeşitler

Ebat seçenekleri, T (190 km/saat) ile W (270 km/saat) arasında değişen hız endekslerine ve 14 ile 20 inç arasındaki jant çaplarına sahip 46 ürünü kapsıyor. Nokian Wetproof, 2019 ilkbaharında satışa sunulacak.

BENZER KONULAR

Birçok dört mevsim lastiği TCS tarafından yaz ve kış şartlarında karşılaştırıldı

Touring Club İsviçre otomobil sürücüleri derneği, 225/40 R18 92Y ebatında dört mevsim lastiklerini yaz ve kış lastikleri ile karşılaştırdı.

2018/2019 ultra yüksek performans kış lastikleri testi: 10 lastik Auto Bild tarafından karşılaştırıldı

Auto Bild, yüksek performanslı spor otomobillere yönelik 245/45 R18 ebatındaki 10 adet ultra yüksek performans kış lastiğini test etti ve karşılaştırdı.

2018 SUV 4x4 kış lastikleri testi: Auto Bild en iyi 10 lastiği karşılaştırıyor

Auto Bild, SUV ve 4x4’lerde sıkça kullanılan 235/60 R18 ebatındaki 10 kış lastiğini test etti. Almanya’da yayımlanan dergi bu lastikleri mercek altına alarak birbiriyle karşılaştırdı.

2018 sezonu dört mevsim ve kış lastikleri karşılaştırması: ACE Lenkrad, 12 farklı lastiği karşılaştırdı

Auto Club Europa tarafından yayımlanan ACE Lenkrad dergisi, 185/65 R15 ebatındaki 9 kış lastiğini ve 3 adet dört mevsim lastiğini karşılaştırdı.