Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Yeni yaz lastiği Nokian Wetproof'un tanıtımına katıldık

Gerçek bir yağmur lastiği olarak tanıtılan Wetproof'u satışa çıkaran Nokian, ürünlerini kış ve ağır kış segmentleri ile sınırlandırmak istemediğini bir kez daha gösteriyor. Bu yeni lastiğin Portekiz'deki Portimao pistindeki tanıtımına katıldık.

rezulteo yağmur odaklı yeni yaz lastiği Nokian Wetproof'u test etti

Nokian Wetproof, rezulteo tarafından Portekiz'deki Portimao pistinde test edildi. © Nokian

Yaz lastiklerinde yeni bir çağ

Nokian, 2018 yılı içerisinde 2 yeni lastik modeli tanıtarak tarihinde önemli bir sayfa açtı. Powerproof ve Wetproof isimli bu modeller son derece zorlu piyasa segmentlerine ve bir o kadar zorlu tüketici beklentilerine yanıt vermek üzere tasarlandı.

Wetproof'un hedeflediği kitle ise değişken yol ve hava şartlarıyla yüzleşen otomobil sürücüleri. Her ne kadar Nokian bu lastiğin çok amaçlı kullanım özelliği ve değişken şartlara uyum sağlama kapasitesi üzerine odaklansa da bu modeli bir dört mevsim lastiği olarak düşünmemek gerek. Kış şartlarıyla yüzleşmek üzere geliştirilmiş bir ürün söz konusu değil.

Yağmur odaklı yaz lastiği Nokian Wetproof’un yanak kısmı

© Nokian

 

Yaz lastiklerinin en yeni üyesi

Nokian Wetproof, Orta Avrupa'da kullanılan binek araçlar için özel olarak tasarlanmış güvenli ve güvenilir bir yaz lastiği. Yağışlı ve ıslak yollarda maksimum konfor ve güvenlik sunmak üzere lastik sırtı "Dual Zone Safety" olarak adlandırılan farklı işlevlere sahip iki alana bölünmüş. "Stability Zone" isimli bir diğer teknoloji ise dengeyi ve yol üzerindeki genel sürüş özelliklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu lastik optimal bir güvenlik, kullanım ömrü ve enerji tasarrufu seviyesine ulaşabilmek için markanın en son teknolojilerini bünyesinde barındırıyor.

Nokian Wetproof'a yönelik Dual zone safety teknolojisi

© Nokian

Wetproof lastiğini test ettik

Yağış odaklı bir lastiği Portekiz'de test etmek başlangıçta garip görünse de Nokian bu lastiği değişken ve farklı şartlar altında kullanmayı sağlayacak bir sistemi uygulamaya koymuştu.

Nokian Wetproof, Portekiz'de pist üzerinde test edildi

© Nokian

Portimao pistinin bir kolu kısmi sulama kapasitesine sahip ve lastiği su ile kaplı bir zeminde test etme imkânı sağlıyor. Suda kızaklama etkisinin önüne geçmek için özel olarak tasarlandığı belirtilen bir lastiğin test edilmesi için bu, kaçınılmaz bir ihtiyaç. Testte kullanılmak üzere BWM 1 Serisi arkadan itişli bir otomobil sunuluyor. Pist üzerindeki sürüş hem kuru hem de ıslak alanlara sahip ve bu sayede denge, hareket kabiliyeti, tutunma ve frenleme gibi performans özelliklerine odaklanmayı mümkün kılıyor. Sunduğu yüksek güvenlik hissi ile bu lastik bizde son derece olumlu bir izlenim bırakıyor ve direksiyon hareketlerine gayet ön görülebilir bir şekilde tepki veriyor. Uniroyal RainSport 3 gibi lastiklerin ağırlığını koyduğu bir segmente giriş yapan Wetproof'un bizleri ikna eden yüksek potansiyelini önümüzdeki karşılaştırmalarda ne derece kanıtlayacağını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yağmur lastiği Nokian Wetproof'u test etmeye yönelik ıslak zemin

© rezulteo

Nokian Wetproof lastiği TÜV SÜD'ün sertifikasyon etiketini elde etmiş durumda. Nokian tarafından talep edilen testler bu ürünün belirli performans özellikleri alanında inkâr edilemez rekabet gücünü ortaya koyuyor.

 

Çeşitler

Ebat seçenekleri, T (190 km/saat) ile W (270 km/saat) arasında değişen hız endekslerine ve 14 ile 20 inç arasındaki jant çaplarına sahip 46 ürünü kapsıyor. Nokian Wetproof, 2019 ilkbaharında satışa sunulacak.

BENZER KONULAR

2020 yaz lastik testi: SUV ve 4X4 araçlara yönelik en iyi lastikler

Alman otomobil dergisi Auto Bild, 255/55 R18 ebadındaki 10 SUV ve 4x4 lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyisi olamak için 10 SUV ve 4X4 lastiği; kuru, ıslak, çakıllı, kum, toprak... gibi çeşitli zeminlerde birbiriyle yarıştı.

Auto Motor und Sport’un yaz lastik testi: Spor sedanara yönelik, 2020’nin en iyi yüksek performans lastikleri

Almanya’da yayımlanan Auto Motor und Sport dergisi, spor sedanlara yönelik 225/45 R18 ebadındaki 11 yüksek performans lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyi yüksek performans lastik testinin nihai sıralamasında ilk 3 yine değişmedi.

2020’nin en iyi 20 yaz performans lastiği: Auto Zeitung’un lastik karşılaştırması

Alman otomobil dergisi Auto Zeitung, 2020’nin en iyi yüksek performans yaz lastiğini tayin etmek için, 225/50 R17 ebadında 20 yüksek performans yaz lastiği değerlendirmeye aldı. Yeni BMW 3 Serisi’nin test aracı olduğu 2020 yaz lastik testinin en göze çarpan sonucu; Yüksek sürüş deneyiminin yolu, pahalı lastikten geçiyor.

Yaz lastik testi: Auto Bild, sedanlara yönelik 2020’nin en iyi 20 performans lastiğini inceledi

Auto Bild, 245/45 R18 100 Y ebadındaki 50 yüksek performans yaz lastiği, ön elemeli fren testlerine soktu. Bu testleri aşan 20 lastik, nihai karşılaştırmada birbiriyle yarıştı. Bir kez daha, büyük markalar, karşılaştırmanın üst sıralarında yer alıyor. 2020 performans lastik testinin tek büyük sürpriziyse ön elemeli frenleme testlerini aşamayan Pirelli P Zero’dan geldi.