En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Avon Tyres, Bloodhound projesinin sponsorluğunu üstleniyor!

İngiliz otomobil üreticisi Avon Tyres dünya karayolu hız rekorunu kırmayı ve bu yolla bir sonraki neslin bilim ve teknolojiye olan ilgisini körüklemeyi hedefleyen süpersonik otomobil projesi Bloodhound SSC'yi destekleme niyetinde olduğunu açıkladı.

Avon Bloodhound SSC

Avon bir hız rekorunu kırmayı deneyecek olan füze-otomobil projesine dahil oluyor. © Flickr - Jaguar

Avon lastikleri: Bloodhound SSC'nin destekçileri arasında

İlk olarak 2017 Ekiminde İngiltere'deki Newquay havaalanı pistlerindeki halka açık testler sırasında tanıtılan Bloodhound SSC dünya karayolu hız rekorunu kırmak için tasarlandı. Tasarımcıların planlarına göre 1609 km/saat'i aşması bekleniyor. Bu süpersonik otomobil bünyesinde taşıdığı bir savaş uçağı jet motoru ve ikinci bir hibrit füze motoru sayesinde bu yüksek hızlara ulaşacak. Bu rekor avcısının ağırlığı ise 5 ton.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden eski bir savaş pilotunun kontrolünde Newquay Havaalanı pistinde kariyerinin ilk adımlarını atan Bloodhound SSC, 8 saniyelik bir sürüş sırasında "yalnızca" 338 km/saat'e ulaşmıştı. Bu hız rekordan oldukça uzak... Güney Afrika çöllerinde 2020'de gerçekleştirilmesi planlanan gerçek denemenin öncesinde "aracın" performans değerlerini kademeli olarak arttırmak amacıyla başka testler de uygulanacak. Ve organize edilen her test sırasında ekip bu taşıtın hızını biraz daha arttıracak. Ak ile karanın belli olacağı gün ise Bloodhound SSC, Norveçli hava-uzay ve savunma grubu Nammo tarafından özel olarak imal edilen bir füze motoru ile donatılacak ve alüminyumdan imal edilmiş tekerler kullanacak.

Bu sıradışı projeye verdiği destek çerçevesinde Avon Tyres, Bloodhound SSC'nin gelecekteki testlerinde kullanılacak yardımcı otomobillerin lastiklerini tedarik etmeyi planlıyor. Bu üretici tarafından sağlanacak lastikler çöl şartlarına uyumlu olacak. Zira nihai fırlatma Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Hakskeen Pan kuru göl yatağında gerçekleştirilecek. Avon aynı zamanda bu füze-otomobilin pist üzerindeki testleri için özel olarak tasarlanacak kauçuk bir lastik üretmeyi de deneyecek.

Bir hız rüyasından çok eğitimsel bir proje 

Bir hız rüyasının gerçeğe dönüştürülmesi Bloodhound SSC'nin İngiliz tasarımcılarının aklındaki tek hedef değil. Bu projenin en büyük amacı gençlerin bilimlere ve matematiğe olan merakını körüklemek ve onları mühendislik ve teknoloji mesleklerine çekmek.

Bloodhound SSC'nin "fikir babaları" aynı zamanda bir araştırma ve geliştirme programını dünyanın dört bir köşesindeki insanlar ile paylaşmak istiyor. Bu doğrultuda çölde gerçekleştirilecek olan testlerin sağlayacağı verileri toplamak amacıyla Bloodhound SSC'ye 500'den fazla sensör yerleştirilmiş durumda. Bu bilgiler daha sonra dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler ile paylaşılarak gerçek zamanlı analizler gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak.

Organizatörlere göre bu proje sayesinde mühendislik fakültesine kayıtlar şimdiden artış gösteriyor. Yalnızca 2016 yılında İngiltere'deki 130.000'den fazla öğrenci bu projenin bir parçası olmuş durumda ve gelecekte dünyanın farklı noktalarındaki 3,5 milyon öğrenciye yönelik eğitimsel aktivitelerin gerçekleştirilmesine ön ayak olacak. 

BENZER KONULAR

Lastik üreticilerin uyruğu? Tay lastik markaları

Hangi lastik markası Tayland’da üretiliyor ? Lastiklerinizi satın almadan önce Tayland uyruklu markaları daha yakından tanıyın.

Bridgestone, elektrikli SUV Audi e-tron'un fabrika çıkışı lastiklerini tedarik ediyor

Audi, %100 elektrikli yeni SUV’si e-tron’da, Bridgestone tarafından üretilen birçok yaz ve kış lastiğini kullanıyor.

Kumho, Mercedes G-Serisi’nde orijinal ekipman oluyor

Güney Koreli üretici Kumho Tyre, son nesil Mercedes-Benz G-Serisi’ni donatacağını açıkladı.

P Zero World Dubai: Los Angeles, Münih ve Monako’dan sonra Pirelli, Dubai’ye yerleşiyor

Pirelli, ultra lüks montaj merkezi P Zero World’ün dördüncüsünü Dubai’de açtı.