En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Bridgestone, Ay'da sürüşe imkan tanıyan lastikler tasarlayacak

Bridgestone, Japon Uzay Araştırma Ajansı tarafından düzenlenen bir uzay keşif görevine dahil olacağını ilan etti. Markaya verilen görev, Ay yüzeyinde sürüşe uygun lastikler geliştirmek.

Ay’da sürüşe yönelik Bridgestone lastikleri

Bridgestone, Ay’da sürüş gerçekleştirebilecek uzay taşıtları için özel lastikler tasarlayacak (©) Toyota

Bridgestone uzaya açılıyor

Bridgestone, yalnızca Dünya yüzeyinde sürüş gerçekleştiren lastikler ile yetinmek istemiyor. Japon lastik üretici, Toyota markası ile birlikte, Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından düzenlenen bir uzay görevine katılacağını açıkladı. Bu görevin amacı, uzayın keşfine yönelik araştırmaları kolaylaştırmak. Bridgestone’a verilen rol ise basit: “rover” (gezgin) ismiyle bilinen uzay taşıtlarında kullanılan lastiklerin performans ihtiyaçlarına yanıt vermek. Bu doğrultuda Bridgestone, Toyota’nın gelecekte inşa edeceği uzay gezginlerine hareket kabiliyetinin zor olduğu bu tür yüzeylerde sürüşe imkan veren lastikler geliştirmek amacıyla Ay’daki yüzeyin özelliklerini inceleyecek.

Japon üretici, daha şimdiden bu uzay araçlarının ağırlığına, hızlanma ve frenleme ihtiyacına uygun elastik bir teker tasarımı üzerinde çalışıyor. Bu tasarımın, söz konusu görevi yerine getirmek için Ay yüzeyinde 10 bin km’den fazla mesafe kat edebileceği ifade ediliyor. 

Bridgestone Americas teknoloji müdürü Nizar Trigui şu beyanda bulunuyor: “Bu uzay keşif görevini yerine getirmek için JAXA ve Toyota ile iş birliği gerçekleştirmekten onur duyuyoruz. Ay yüzeyinin uç şartlarında bile sürüş gerçekleştirebilecek ve insanlığı hareketlilik alanında bir adım daha ileri taşıyacak bir lastik tasarlayabileceğimize inancım tam. Kurucumuz Shojiro Ishibashi, şirket misyonumuzun toplumun ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu belirtmişti. Bridgestone, kurumsal felsefesinde yer alan ve geleceğe yönelik çözümler geliştirmesini sağlayan "Creative Pioneering" ilkesi gereği bu uzay görevine katılıyor. Bu görev, Bridgestone’un insanların hareket, yaşam, çalışma ve eğlence şeklini geliştirmeye yönelik çabalarının da mükemmel bir göstergesi.”

BENZER KONULAR

Nokian SnapSkan bir milyon taramayı kutluyor

Nokian Tyres tarafından geliştirilen dijital lastik analiz hizmeti SnapSkan, Mayıs ayında 1 milyon tarama rakamına ulaştı. Finlandiya’da gerçekleştirilen bu incelemenin sonuçlarına göre Finlandiyalı sürücülerin %10’u tehlikeli lastikler ile sürüş gerçekleştiriyor.

Enliten: Bridgestone’nun ekolojik lastik teknolojisi

Japon lastik üreticisi Bridgestone, çevreye daha duyarlı yeni “Enliten” teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji, yuvarlanma direncini, yakıt tüketimini ve CO2 salınımlarını %20 oranında düşürüyor.

Pirelli, lastiklerinden esinlenilmiş bir ayakkabı geliştirmek üzere Puma ile el ele veriyor

İtalyan lastik üreticisi Pirelli, Puma markası tarafından imal edilen bir ayakkabı modelini tanıttı. Kendi lastiklerinden ve otomobil yarışlarından esin alan Replicat-X isimli bu ayakkabılar Pirelli Design koleksiyonunun bir parçası.

Nokian Tyres çevreye daha saygılı lastikler üretmeyi hedefliyor

Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres lastiklerini daha “yeşil” ve çevreye karşı daha duyarlı hale getirmeye yönelik uğraşlarına hız veriyor. Bu yeniliklerin Avrupa çapında milyonlarca litre yakıt tasarrufuna olanak sağlayacağı belirtiliyor.