Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Bridgestone, Ay'da sürüşe imkan tanıyan lastikler tasarlayacak

Bridgestone, Japon Uzay Araştırma Ajansı tarafından düzenlenen bir uzay keşif görevine dahil olacağını ilan etti. Markaya verilen görev, Ay yüzeyinde sürüşe uygun lastikler geliştirmek.

Ay’da sürüşe yönelik Bridgestone lastikleri

Bridgestone, Ay’da sürüş gerçekleştirebilecek uzay taşıtları için özel lastikler tasarlayacak (©) Toyota

Bridgestone uzaya açılıyor

Bridgestone, yalnızca Dünya yüzeyinde sürüş gerçekleştiren lastikler ile yetinmek istemiyor. Japon lastik üretici, Toyota markası ile birlikte, Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından düzenlenen bir uzay görevine katılacağını açıkladı. Bu görevin amacı, uzayın keşfine yönelik araştırmaları kolaylaştırmak. Bridgestone’a verilen rol ise basit: “rover” (gezgin) ismiyle bilinen uzay taşıtlarında kullanılan lastiklerin performans ihtiyaçlarına yanıt vermek. Bu doğrultuda Bridgestone, Toyota’nın gelecekte inşa edeceği uzay gezginlerine hareket kabiliyetinin zor olduğu bu tür yüzeylerde sürüşe imkan veren lastikler geliştirmek amacıyla Ay’daki yüzeyin özelliklerini inceleyecek.

Japon üretici, daha şimdiden bu uzay araçlarının ağırlığına, hızlanma ve frenleme ihtiyacına uygun elastik bir teker tasarımı üzerinde çalışıyor. Bu tasarımın, söz konusu görevi yerine getirmek için Ay yüzeyinde 10 bin km’den fazla mesafe kat edebileceği ifade ediliyor. 

Bridgestone Americas teknoloji müdürü Nizar Trigui şu beyanda bulunuyor: “Bu uzay keşif görevini yerine getirmek için JAXA ve Toyota ile iş birliği gerçekleştirmekten onur duyuyoruz. Ay yüzeyinin uç şartlarında bile sürüş gerçekleştirebilecek ve insanlığı hareketlilik alanında bir adım daha ileri taşıyacak bir lastik tasarlayabileceğimize inancım tam. Kurucumuz Shojiro Ishibashi, şirket misyonumuzun toplumun ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu belirtmişti. Bridgestone, kurumsal felsefesinde yer alan ve geleceğe yönelik çözümler geliştirmesini sağlayan "Creative Pioneering" ilkesi gereği bu uzay görevine katılıyor. Bu görev, Bridgestone’un insanların hareket, yaşam, çalışma ve eğlence şeklini geliştirmeye yönelik çabalarının da mükemmel bir göstergesi.”

BENZER KONULAR

Covid-19: Michelin haftada 1 milyon yeniden kullanılabilir maske imal edecek

Sanayi devleri, koronavirüse karşı seferber oluyor. Michelin kısa bir süre önce, Avrupa’da bulunan 10 fabrikasında, FFP1 ve FFP2 maskelerinin imalatı ve tedariki için “seferberlik”te yerini aldığını duyurdu.

Lastik markaları küresel ısınmaya karşı neler yapıyor?

Çevresel sorunlar herkesin gündemindeyken gerek tüketiciler gerekse de şirketler çevre sorunlarını azaltmak için kalıcı çözümler arıyor. En başta da lastik sanayii. Lastik üretimi, birçok doğal ve kimyasal kaynağın tüketilmesini gerektiriyor. Atık haline gelen lastiklerin geri dönüşümü, ağır bir süreci gerektiriyor. Dolaysıyla karbon ayak izini düşürmek için lastik üreticileri hangi adımları atıyor? Lastik markaları, çevrenin korunmasına yönelik ne gibi çözümler üretiyor?

Tubeless lastik: Günümüzde de yaygın olarak kullanılan lastik türünün tanımı ve tarihçesi

Tubeless lastik, 90 yıl önceki icadından beri son derece yaygın olarak kullanılan şambrelsiz lastik türüdür. Tubeless lastikleri günümüzde; motosikletlerde, yol bisikletlerinde, dağ bisikletlerinde ve otomobillerde görüyoruz. Fakat bu lastiğin tarihçesi nedir? Şambrelsiz lastiği kim icat etti? Bu soruların yanıtı bu yeni yazımızda.

Michelin’in havasız patlamayan lastiği Uptis’e ödül

Michelin, 2019 başında Delinmeye Dayanıklı Lastik Sistemi Uptis’in tanıtımını yapmıştı. Bu prototip, Fransız üreticinin yoğun Araştırma ve Geliştirme çalışmalarının bir sonucuydu. Bu teknoloji, otomobil sürücülerinin güvenliği, yakıt tasarrufu ve sürdürülebilir hareketlilik alanlarında sağladığı katkılar nedeniyle üç farklı ödüle layık görüldü.