En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Falken Tyre, lastiklerin ürettiği elektriğin toplanmasını sağlayan bir çip geliştiriyor

Japon üretici Falken Tyre, lastiklerin dönüşü ve deformasyonu ile oluşan statik elektriğin kullanılmasını sağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Falken lastikleri elektrik

© rezulteo

Lastikler geleceğin bataryası mı?

Lastiklerinizin aracınız için bir enerji kaynağı olmasına ne dersiniz? Falken grubunun kurucu şirketi olan Japon lastik devi Sumitomo Rubber Industries bu fikrin o kadar da çılgınca olmadığını ortaya koydu. Şirket, lastiğin hareketleriyle oluşan statik elektriğin toplanmasını ve aracın farklı donanımlarına dağıtılmasını sağlayan bir çip geliştirdi. Lastik karkasının iç kısmına sabitlenen “Energy Harvester” (Enerji toplayıcı) adı verilen kauçuk çip, trafik güvenliğinin artırılmasını ve ürünlerinin çevre üzerindeki etkilerinin iyileştirilmesini hedefleyen Sumitomo'nun Ar-Ge programının bir parçasını teşkil ediyor. 

Falken ve Japonya'nın Osaka kentindeki Kansai Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Profesör Hiroshi Tan arasındaki iş birliğinden doğan bu proje sayesinde, TPMS (lastik basınç sensörleri) gibi farklı yol yardımı donanımlarının, bataryaya ihtiyaç duyulmadan beslenmesini sağlamaya yetecek kadar elektrik üretilebilecek. Buna en çok, daha uzun süreli şarjsız kullanım süresi sağlamak ve alternatif enerji kaynağı bulmak için sürekli bir arayış içinde olan elektrikli araç üreticileri sevinecek. 

Henüz prototip aşamasında olan bu çipin çok yakında kullanıma sunulması bekleniyor. Nitekim, Japon Bilim ve Teknoloji Ajansı da kısa bir süre önce projeyi desteklediğini ve bu bağlamda Sumitomu ve Falken'e yardım edeceğini açıkladı.

Falken energy harvester

© Falken

BENZER KONULAR

Otomobil üreticileri grupları ve lastik markaları

Bu makalede, rezulteo sizlere başlıca otomobil üretici gruplarına ve aralarından bazılarının özel lastik işaretlemelerine genel bir bakış sunuyor.

Continental’ın orijinal ekipman piyasasındaki başarısı

Continental lastikleri Avrupa’nın başlıca otomobil üreticileri tarafından araçlarında kullanılmak üzere seçiliyor.

Nokian SnapSkan bir milyon taramayı kutluyor

Nokian Tyres tarafından geliştirilen dijital lastik analiz hizmeti SnapSkan, Mayıs ayında 1 milyon tarama rakamına ulaştı. Finlandiya’da gerçekleştirilen bu incelemenin sonuçlarına göre Finlandiyalı sürücülerin %10’u tehlikeli lastikler ile sürüş gerçekleştiriyor.

Enliten: Bridgestone’nun ekolojik lastik teknolojisi

Japon lastik üreticisi Bridgestone, çevreye daha duyarlı yeni “Enliten” teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji, yuvarlanma direncini, yakıt tüketimini ve CO2 salınımlarını %20 oranında düşürüyor.