Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Falken Tyre, lastiklerin ürettiği elektriğin toplanmasını sağlayan bir çip geliştiriyor

Japon üretici Falken Tyre, lastiklerin dönüşü ve deformasyonu ile oluşan statik elektriğin kullanılmasını sağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Falken lastikleri elektrik

© rezulteo

Lastikler geleceğin bataryası mı?

Lastiklerinizin aracınız için bir enerji kaynağı olmasına ne dersiniz? Falken grubunun kurucu şirketi olan Japon lastik devi Sumitomo Rubber Industries bu fikrin o kadar da çılgınca olmadığını ortaya koydu. Şirket, lastiğin hareketleriyle oluşan statik elektriğin toplanmasını ve aracın farklı donanımlarına dağıtılmasını sağlayan bir çip geliştirdi. Lastik karkasının iç kısmına sabitlenen “Energy Harvester” (Enerji toplayıcı) adı verilen kauçuk çip, trafik güvenliğinin artırılmasını ve ürünlerinin çevre üzerindeki etkilerinin iyileştirilmesini hedefleyen Sumitomo'nun Ar-Ge programının bir parçasını teşkil ediyor. 

Falken ve Japonya'nın Osaka kentindeki Kansai Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Profesör Hiroshi Tan arasındaki iş birliğinden doğan bu proje sayesinde, TPMS (lastik basınç sensörleri) gibi farklı yol yardımı donanımlarının, bataryaya ihtiyaç duyulmadan beslenmesini sağlamaya yetecek kadar elektrik üretilebilecek. Buna en çok, daha uzun süreli şarjsız kullanım süresi sağlamak ve alternatif enerji kaynağı bulmak için sürekli bir arayış içinde olan elektrikli araç üreticileri sevinecek. 

Henüz prototip aşamasında olan bu çipin çok yakında kullanıma sunulması bekleniyor. Nitekim, Japon Bilim ve Teknoloji Ajansı da kısa bir süre önce projeyi desteklediğini ve bu bağlamda Sumitomu ve Falken'e yardım edeceğini açıkladı.

Falken energy harvester

© Falken

BENZER KONULAR

Covid-19: Michelin haftada 1 milyon yeniden kullanılabilir maske imal edecek

Sanayi devleri, koronavirüse karşı seferber oluyor. Michelin kısa bir süre önce, Avrupa’da bulunan 10 fabrikasında, FFP1 ve FFP2 maskelerinin imalatı ve tedariki için “seferberlik”te yerini aldığını duyurdu.

Lastik markaları küresel ısınmaya karşı neler yapıyor?

Çevresel sorunlar herkesin gündemindeyken gerek tüketiciler gerekse de şirketler çevre sorunlarını azaltmak için kalıcı çözümler arıyor. En başta da lastik sanayii. Lastik üretimi, birçok doğal ve kimyasal kaynağın tüketilmesini gerektiriyor. Atık haline gelen lastiklerin geri dönüşümü, ağır bir süreci gerektiriyor. Dolaysıyla karbon ayak izini düşürmek için lastik üreticileri hangi adımları atıyor? Lastik markaları, çevrenin korunmasına yönelik ne gibi çözümler üretiyor?

Tubeless lastik: Günümüzde de yaygın olarak kullanılan lastik türünün tanımı ve tarihçesi

Tubeless lastik, 90 yıl önceki icadından beri son derece yaygın olarak kullanılan şambrelsiz lastik türüdür. Tubeless lastikleri günümüzde; motosikletlerde, yol bisikletlerinde, dağ bisikletlerinde ve otomobillerde görüyoruz. Fakat bu lastiğin tarihçesi nedir? Şambrelsiz lastiği kim icat etti? Bu soruların yanıtı bu yeni yazımızda.

Michelin’in havasız patlamayan lastiği Uptis’e ödül

Michelin, 2019 başında Delinmeye Dayanıklı Lastik Sistemi Uptis’in tanıtımını yapmıştı. Bu prototip, Fransız üreticinin yoğun Araştırma ve Geliştirme çalışmalarının bir sonucuydu. Bu teknoloji, otomobil sürücülerinin güvenliği, yakıt tasarrufu ve sürdürülebilir hareketlilik alanlarında sağladığı katkılar nedeniyle üç farklı ödüle layık görüldü.