En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Nokian SnapSkan bir milyon taramayı kutluyor

Nokian Tyres tarafından geliştirilen dijital lastik analiz hizmeti SnapSkan, Mayıs ayında 1 milyon tarama rakamına ulaştı. Finlandiya’da gerçekleştirilen bu incelemenin sonuçlarına göre Finlandiyalı sürücülerin %10’u tehlikeli lastikler ile sürüş gerçekleştiriyor.

Nokian Tyres SnapSkan

© Nokian Tyres

Lastiklerin durumunu kontrol etmeyi sağlayan dijital hizmet

Zemin üzerindeki tek temas noktasını oluşturan lastikler araç güvenliğinde esas niteliğinde bir rol oynuyor. Buna rağmen sürücülerin büyük bir kısmı lastiklerinin durumundan habersiz. 

Nokian tarafından geliştirilen Service SnapSkan, son teknoloji 3 boyutlu bir tarama sistemi sayesinde lastik sırtı derinliğini ölçmeyi sağlıyor. Bu tarayıcılar otopark giriş ve çıkışlarında kullanıma sunuluyor. Analiz, aracın tarayıcı üzerinden geçmesi sırasında gerçekleştiriliyor ve bilgiler doğrudan sürücünün akıllı telefonuna gönderiliyor. 

SnapSkan ilk olarak 2016’da Helsinki, Finlandiya’daki bir otoparkta açılan test sahasında kullanılmaya başlandı. 2018 Mayısında bu hizmet, Finlandiya’nın tüm büyük şehirlerini kapsayan ve hatta Norveç’in Oslo şehrine kadar yayılan birçok hizmet noktası ile genişledi. O zamandan beri bir yıl içerisinde bir milyon analiz hedefine ulaşıldı. Nokian Tyres Halka Yönelik Faaliyetler Müdürü Ville Nikkola şu beyanda bulunuyor: “Yolları yakın gelecekte milyonlarca daha fazla kişi için güvenli bir hale getirmeyi umut ediyoruz.”

Aracını Nokian SnapSkan ile tarayan bir milyonuncu sürücü

Markus, aracını Nokian SnapSkan ile tarayan bir milyonuncu sürücü © Nokian Tyres

Analizler alınan riskleri gün yüzüne çıkarıyor

SnapSkan, Finlandiyalı sürücülerin %10’unun lastik dişlerinin düşük derinliği nedeniyle tehlikeli lastikler ile sürüş gerçekleştirdiğini kanıtlıyor. Kış lastiklerine dair rakam yaz lastiklerinden daha düşük zira İskandinavya’daki kış mevsimi şartları güvenli sürüş için iyi durumdaki lastiklerin kullanılmasını zorunlu kılıyor.

BENZER KONULAR

Cyber Tyre: Pirelli’nin 5G bağlantılı lastiği

Üyesi olduğu 5G Otomotiv Birliği (5GAA) tarafından bağlantılı araç teknolojisi konulu etkinlikte, Pirelli, 5G sayesinde sunabileceği gelişmiş hizmetleri tanıttı. Bunlar arasında, Pirelli’nin ağ bağlantılı akıllı lastik teknolojisi de vardı. Cyber Tyre isimli bu akıllı lastik, araç kullanıcısına ve aynı güzergâhı kullanan diğer sürücülere yol şartları hakkında bilgiler aktarıyor.

Conti CARE: Continental’dan yarının konsept lastiği

Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'na (IAA) katılan Alman lastik üreticisi Continental, daha iyi bir hareketlilik yönetimi sağlamak için, bağlantılı janta takılı yenilikçi lastik teknolojisini tanıttı.

Michelin, Gran Turismo Sport video oyununda sanal lastik tedarikçisi oluyor

Fransız lastik üreticisi Michelin, Sony ve PlayStation tarafından yarış oyunu Gran Turismo’da lastik teknolojisini sağlayacak resmi ortak olarak seçildi.

Toyo Tires, Avrupa'daki ilk Ar-Ge merkezini faaliyete geçiriyor

Japon üretici Toyo Tires, kısa bir süre önce Avrupa'daki ilk Araştırma ve Geliştirme merkezinin Almanya'da açılacağını resmen açıkladı.