En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Lastik piyasasının 2018 yılı: en önemli 8 gelişme

2018 yılını kısa bir süre önce geride bıraktık. Birçok yeniliğe tanıklık ettiğimiz bu 12 ay boyunca yazılarımızı takip edemeyenler için kısa bir özet hazırladık. Sene boyunca rezulteo’da tanıtılan 10 önemli gelişmeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Lastik dünyasında yaşanan en önemli 10 gelişme hangileriydi?

Lastik dünyasında yaşanan en önemli 10 gelişme hangileriydi? © rezulteo

1. Cenevre Otomobil Fuarı

Avrupa’nın geniş çaplı otomobil organizasyonlarından biri olan bu fuar lastik üreticileri için yoğun bir dönemdi. Yokohama, Bluearth-4S AW21 dört mevsim lastiklerinin de arasında yer aldığı 3 yeni lastiği tanıttı.

Goodyear, sürüş sırasında hava kalitesini arttıran “Oxygène" isimli ekolojik lastik konsepti ile geleceğin hareketlilik dünyasına ve yenilikçi lastiklere odaklandı. Amerikalı lastik üreticisi elektrikli araçlara yönelik lastiklerde ve filolara yönelik akıllı lastiğinde şimdiden kullanıma sunulan “Electric Drive” gibi yeni teknolojileri de tanıttı.

Pirelli de lastiklerin bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla araca bağlanarak durumları hakkında bilgi sağlayan “Cyber Car” sistemi ile lastiklerindeki “akıllı” teknolojiler üzerinde yoğunlaştı.

2. Michelin spor lastikleri (track connect + PSC2R)

Bu sene Michelin spor lastiklerindeki teknolojiyi güçlendirdi. Fransız üretici, öncelikle pist sürüşü tutkunlarının kullanımına sunulan bağlantı çözümü “Track Connect”i tanıttı. Bu uygulama kullanıcıların performans seviyelerini ve hız rekorlarını sürekli arttırabilmesini sağlıyor.

Porsche 911 GT3 RS bu detayın sağladığı performans farkından istifade ederek Nürburgring’in efsanevi kuzey halkası (Nordschleife) kesitinde 7 dakikanın altında bir tur zamanına imza attı. Bu rekorun arkasında bir başka sır daha var: Birkaç hafta sonra piyasaya Pilot Sport Cup 2 R adıyla çıkarılan özel üretim Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleri. 

3. Bridgestone sonunda dört mevsim lastiği segmentine giriş yapıyor 

“Büyük” lastik markaları arasında Avrupa’da dört mevsim lastiği sunmayan son üretici oydu. 2018’de Bridgestone, Weather Control A005 ile dört  mevsim lastiği furyasına dâhil oldu.

4. Nexen’in konsept lastiği

Havayı arıtan lastik fikri üreticiler arasında giderek yaygınlaşıyor. Goodyear’dan sonra Güney Koreli marka Nexen de bu türden yeni bir ekolojik lastik konseptini tanıttı. “Breathre” adı verilen bu konsept havayı filtreleme özelliği ile geliştiriliyor.

5. Yeni etiketleme sistemi

Avrupa Komisyonu 2012’den beri uygulanmakta olan lastik etiketleme sistemi üzerinde yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Bu doğrultuda mevzuatın güncellenmesi için geliştirilen tasarı kısa zaman içerisinde Avrupa Parlamentosu’nun onayına sunulacak.

6. Michelin Uluslararası Otomobil Fuarı’nda

Paris’te organize edilen Uluslararası Otomobil Fuarı’na katılan Michelin yeni lastiklerinin performansını sergiledi. CrossClimate +, Agilis CrossClimate, Primacy 4, Alpin 6 lastikleri üstünlüklerini kanıtlamak ve özellikle de “son kilometreye kadar performanslı lastikler” sloganı ile Fransız üreticinin planlı eskitme konusundaki iddialarını desteklemek üzere Porte de Versailles’deki Sergi Merkezi’nde boy gösterdi.

7. Nokian Powerproof ve Wetproof

En iyi teknisyenler tarafından gündelik hayat için geliştirilmiş yaz lastikleri. Nokian, Powerproof ve Wetproof isimli 2 yeni yaz lastiğini test  etmek üzere bizleri davet etti. Peki bu lastiklerin öne çıkan yönü neydi? Onların geliştirme sürecine dâhil olan Formula 1 çifte şampiyonu Mika Hakkinen bu lastikleri bize şahsen tanıttı!

8. Pirelli, F1’e devam ediyor

2011’den beri Formula 1’in tek yetkili lastik tedarikçisi konumundaki Pirelli birkaç sene daha bu konumunu koruyacak.  İtalyan orijinli marka 2023’e kadar en büyük otomobil sporu yarışının lastiklerini sunmaya devam edecek