Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Avrupa’da yer alan 8 harika dağ yolu: listede Ilgaz Dağı da var

Kış mevsiminde otomobiliniz ile bir Avrupa turuna çıkmaya ne dersiniz? Bu kıtanın dört bir yanındaki manzaralar nefesinizi kesecek. Şansınız varsa karla kaplı dağlar sizi büyük bir ihtişamla karşılayacak. Bu uzun yol seyahati için size ilham verecek 8 rota belirledik. Aracınızın kış lastikleri takılıysa vakit kaybetmeden yola çıkalım!

Kış mevsiminde yol gezintisi: Avrupa’nın en güzel dağ yolları

Bavulları hazırlayın ve Avrupa’nın otomobiliniz ile gidebileceğiniz 8 mekânından birini seçin. © Adobe Stock

Avrupa’nın en güzel dağ yolları:

  1. Presles Yolu
  2. Bealach na Bà
  3. Vaalserberg
  4. Rossfeldpanoramastraße
  5. Stelvio Geçidi
  6. Büyük Bieszczady Yolu
  7. Ilgaz Dağı
  8. Picos de Europa Milli Parkı

1. Fransa’da harika bir dağ yolu: Presles Yolu

Dağ yolu: Presles falezlerine yol gezintisi

© Wikimedia Commons

Kış mevsiminde dağ yamaçları, Fransa’nın en güzel yollarına ev sahipliği yapar. Alp dağlarındaki kayak merkezlerine giden otomobil sürücüleri, Vecors Sıradağları’ndaki Presles Yolu’na uğrayabilirler. Coulmes Yaylası’na kadar uzanan Presles Yolu’nda; dolambaçlı yollar, kayalıkları delen tüneller, kaya tırmanışı için ideal dik duvarlar sizi selamlayacak. Üstelik kış mevsiminde diğer dağ yollarının aksine bu yol, sürüşe her iklimde açık. Presles Yolu, motosiklet sürücüleri ve heyecan arayışındaki diğer araç sahipleri için harika bir fırsat!

Yola çıkmadan önce lastiklerinizin aşınmaya seviyesini kontrol edin!

2. İskoçya’da harika bir dağ yolu: Bealach na Bà

İskoçya’da dağ yolu: Bealach na Bà’ya yol gezintisi

© Geograph.org.uk / Robert Skipworth

Bealach na Bà yolu, İskoçya’nın en yüksek rakımlı yollarından biri. Bu virajlı yol, inanılmaz manzaralara sahip. Applecross Yarımadası’ndan Wester Ross’a kadar uzanan yamaçları izliyor. Yerel halk tarafından “Sığır geçidi” olarak adlandırılan zirve noktası, çevredeki karlı dağları seyretmek için 360 derecelik bir manzara sunuyor. Fakat dikkatli olun: Kış mevsiminde, kötü hava şartlarında bu dağ, tehlikeli olabiliyor; keskin virajları ve derin yokuşları, kar yağışı sonrasında sürücüleri zor durumda bırakabiliyor. Kış mevsiminde yola çıkmadan önce Bealach na Bà dağ yolunun açık olup olmadığı kontrol edin ve hazırlıksız yakalanmayın!

Kar ve buz üzerinde sürüş tavsiyelerimizi izleyin

3. Hollanda’da harika bir dağ yolu: Vaalserberg

Hollanda’da turistik yol: Vaalserberg’e yol gezintisi

© Wikimedia Commons

Hollanda’nın dağ yolları pek akla gelmez. Ancak Vaalserberg, yel değirmenleri ve gülleriyle ün salmış ülkenin zirve noktasıdır. “Vaals Dağı” hem Almanya hem de Belçika ile sınır oluşturan bir tepedir. Bu üç ülkenin her birinden çıkan yollar, bu tepenin zirvesinde birleşir. Buraya ulaştığınızda Belçika sınırı içerisinde kalan Kral Baudouin kulesinden çevredeki manzarıyı seyredebilirsiniz. Vaalserberg, aynı zamanda kendisini çevreleyen orman nedeniyle de doğa tutkunu turistlerin gözdesi. Kar yağışı ve buzlanma, tepeye tırmanışı zora soktuğu için, kış mevsiminde yol alacaklar dikkatli olmalı.

Aracınız için kış mevsime uygun ekipmanları edinin

4. Almanya’da harika bir dağ yolu: Rossfeldpanoramastraße

Almanya’da dağ yolu: Rossfeldpanoramastraße’ye yol gezintisi

© Wikimedia Commons / Felix Neumaier

"Rossfeldpanoramastraße", Bavyera’nın Berchtesgadener Land bölgesindeki Berchtesgaden Alpleri’nde yer alan yılın dört mevsimi açık bir dağ yoludur. 1.570 metrelik rakım ile Almanya’nın en yüksek dağ yoludur. Bu yolun sunduğu panoramik manzarının en etkileyici yeri, Avusturya sınırının ötesine kadar uzanan sıradağlardır. Otomobil sürücülerinin kullanımına açık tutulan Rossfeldpanoramastrasse; otomobilleri, motosikletleri ve karavanları 16 km’lik uzun bir yol gezintisi için ağırlıyor.

Aracınız için doğru lastikleri satın alın 

5. İtalya’da harika bir dağ yolu: Stelvio Geçidi

İtalya’da dağ yolu: Stelvio Geçidi’ne yol gezintisi

© Pxhere

2.758 metrelik bir rakıma sahip Stelvio Geçidi, İtalya Alpleri’nin en yüksek dağ geçidi yoludur. Hepsi yokuş yukarı çıkan 88 adet dolambaçlı viraja sahip bu uzun yol, Stelvio Milli Parkı’nda yer alan dağ geçidine erişim sağlar. Bu harika dağ yolu, Ladin ağzının konuşulduğu tek bölge olan Val Müstair ile İsviçre’nin sınırında yer alır. Otomobil sürücüleri, bu yola İsviçre’den veya İtalya’dan erişebilir. Fakat bu geçit, kış mevsiminde kapalıdır. İtalya’da motosiklet ve bisiklet sürücüleri tarafından büyük ilgi gören bu yolda kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz. Alfa Roméo da bu geçitten esinlenerek ilk SUV tipi aracını Stelvio olarak adlandırdı.

Dağ yolları için en uygun SUV lastiklerini bulun

6. Polonya’da harika bir dağ yolu: Büyük Bieszczady Yolu

Polonya’da dağ yolu: Büyük Bieszczady yoluna yol gezintisi

© Wikimedia Commons / Urszula Bronkowska / CC BY-SA 3.0 PL

Bieszczady Milli Parkı içerisinden geçen ve onunla aynı ismi taşıyan bu yol, Połonina Wetlińska, Caryńska, Tarnica, Szeroki Wierch, Halicz, Rozsypaniec ve Bukowe Berdo gibi birbirinden güzel zirvelere açılan harika dağ manzaralarına sahip. 1346 metrelik Tarnica dağı, Bieszczady yolunun en yüksek noktasını teşkil ediyor. Buraya yolu düşecekler, turistik ve kültürel yerleri de ziyaret edebilir. 300 km uzunluğundaki bu yol, hem sıra dışı manzara arayışındakiler hem de kayak severler için harika bir yer.   

Kış mevsiminde uzun mesafe sürüşü durumunda uygulamanız gereken güvenli davranışlar

7. Fotoğrafçıların gözdesi: Ilgaz Dağı

Türkiye’de dağ yolu: Ilgaz Dağı’na yol gezintisi

© Wikimedia Commons / Vikiçizer

Ilgaz Dağı Milli Parkı; Kastamonu’da yer alan, Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden birisidir. Ilgaz Dağı Geçidi, fotoğrafçılar ve doğa tutkunları için unutulmaz maznzaralar sunar. Yoğun kar yağışları, ulaşımı zora sokabilir ama en kötü hava şartlarında bile yol kullanıma açıktır. Ilgaz dağı, Aralık’tan Nisan ayına kadar hizmet veren bir kayak merkezine de sahiptir.

Türkiye’deki kış lastikleri kanununu biliyor musunuz?

8. İspanya’da harika bir dağ yolu: Picos de Europa Milli Parkı

İspanya’da dağ yolu: Picos de Europa’ya yol gezintisi

© Pixabay / Gayulo

Cantabria Sıradağları’nın en yüksek kesiti Picos de Europa zirveleri, İspanya’nın kuzeyinde yer alır. Bu zirveler; Cantabria, Leon ve Asturias Prensliği boyunca uzanır. Denize 30 km uzaklıktaki bu zirveler, Atlantik Okyanusu üzerinden Avrupa’ya dönen denizcilerin gördüğü ilk kara parçasıydı. Torre de Cerredo isimli ana zirvesi, 2.648 metrelik yüksekliği ile dikkat çeker. Bu milli parkta; çorak kayalıklar, otlaklar ve büyük doğa koruma alanları yer alır. Uçsuz bucaksız dağlar ile çevrili yolda, otomobiliniz ile eşsiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kış mevsiminde lastiklerinizin hava basıncı ne olmalı?

BENZER KONULAR

Aracın yanan sigortası nasıl değiştirilir?

Aracınız; sürüş destek, güvenlik ve konfor gibi birtakım sistemleri kontrol eden çeşitli elektronik donanımlara sahiptir. Sigorta kutusu ise aracınızı, elektrik sisteminde oluşacak aşırı ısınmalara karşı korur. Dolayısıyla, işlevini yitirmiş yanmış bir sigortayı değiştirmek büyük önem taşır. Peki yanan araç sigortası nasıl değiştirilir? Sigorta kutusu nerede bulunur? Sigortanın yandığı nasıl anlaşılır? Tüm bu sorulara cevap, bu yazımızda.

Koronavirüs salgını süresince aracınızın bakımını ihmal etmeyin!

Alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında “Evde kal” çağrısına uyan birçok sürücü, aracını uzun süre parkta bırakmak zorunda kalacak. Bu durumda, trafiğe çıkmayacak olan aracınızın bakımını yapıp yapmamakta tereddüt edebilirsiniz. Bize göre, bu dönemde araçların periyodik bakımına ara verilmemesi son derece önemli! Zira uzun süre hareketsiz kalacak aracınızı haftada bir kez çalıştırarak, motorunuzun olası kurumuş yağlar ile tıkanmasını önleyecek, aynı şekilde lastik bakımını ihmal etmeyerek, uzun süre parkta kalan araçlarda görülen lastik düzleşme sorununun da önüne geçmiş olacaksınız. Salgın sonrası hayatın normale döndüğü zaman, aracınızla tekrardan trafiğe çıktığınızda kötü sürprizler ile karşılaşmamanız için yapılması gerekenleri bu yazımızda topladık.

rezulteo lastik hep yanınızda

Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan tedbirler gereği, rezulteo lastik’in yayıncısı Lizeo, tüm ekiplerini evden çalıştırma kararı aldı. rezulteo lastik çalışanları, herkes gibi bu büyük krize karşı önlemlerini alırken, sitenin bilgi ve satın alma rehberi misyonunu da yerine getirmesi için çalışmaya devam ediyor.

Aracımın depo kapağı ne tarafta?

Aracınızın depo kapağı hangi tarafta? Aracınızın sağında mı solunda mı? Akaryakıt istasyonunda doğru akaryakıt pompasına yanaştığınızdan emin misiniz? Zaman zaman tereddüt yaşatan bu sıkıntılı durumu çözmenin kolay bir yolu var; hem de sürücü koltuğundan kalkmadan.