Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Kış lastiklerine dair 11 soru-cevap

Her sene kış lastiklerine dair birçok soru işareti kafalarda oluşuyor. Bunları gidermek için, kış lastiklerine ve kış mevsiminde lastiklere dair 11 soru ve cevabı bu yazıda bulabilirsiniz: hava basıncı, karda araç kullanımı, zorunlu kış lastiği uygulaması, çevresel etki, 3PMSF işaretlemesi, M+S lastikleri, 4 mevsim lastikleri...

Pneus hiver questions-réponses : pression, loi, chaînes à neige, prix, écologie, 3PMSF...

Kış lastiklerine dair 11 soru: bu sorunların yanıtlarını biliyor musunuz? © Adobe Photo

Kış lastiği, kar lastiği ve termo lastik arasındaki fark nedir?

Bu üç lastik arasında bir fark yoktur: Hepsi kış lastikleri için kullanılan kelimelerdir. Kar lastiği; dağ ve kış lastiklerinin ortak adıdır. Termo lastikler, kış lastikleri için kullanılan bir diğer isimdir. Adından da anlaşılabileceği gibi, kış mevsiminin düşük hava sıcaklıklarında bile sürüş özelliklerini koruyan bir yapıya sahiptir.

Kış mevsimi için hangi araç ekipmanları kullanmalı?

Kış lastikleri neden önemli?

Kış lastikleri, hava sıcaklıklarının kış mevsiminde düştüğü ve kar yağışı ile buzlanma durumunda sürüşün tehlikeli hale geldiği bölgelerde son derece önemlidir. Islak, buzlu ve karlı zeminlerde daha kısa bir frenleme mesafesi ve iyi bir kavrama temin eder.

Kış lastiği: 2 tane mi 4 tane mi takmalı?

Kış lastikleri ne zaman takılır?

Yanıt son derece basit: Sıcaklıklar 7°C’nin altına düşer düşmez kış lastikleri, aracınıza takılabilir. Eğer değişim konusunda tereddüt yaşarsanız, ekim ayı sonu, kış lastiklerine geçmek için iyi bir zamandır. Kış lastikleri, havalar soğuduğunda etkisini göstermeye başlar ve frenleme ile kavrama alanlarında daha yüksek performans gösterir. Ülkemizde, kış lastiği uygulaması yalnızca  şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunludur. Ancak unutulmamalıdır: kış mevsiminin çetin hava şartlarında, yalnızca uygun donanıma sahip araçlar, yolda tam güvenlik sağlar.

Kış lastiği ne zaman takılmalı?

Yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki fark nedir?

Yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki en büyük fark tasarımlarıdır: Farklı sıcaklıklara uyum gösterebilmek için, birbirinden farklı hamurlara ve yapılara sahiptir. Yaz lastiği, ılıman havalara uyum sağlayan bir hamur ile üretilir. Diş yapıları, kuru zeminde iyi bir tutunma oluşturacak şekilde tasarlanmıştır ve ıslak zeminde suyu tahliye eden çentikler ile donatılmıştır. Kış lastiklerinin hamuru ve diş yapısı ise kar, buz, su ve sert kar ile kaplı yollarda ve çok düşük, hatta sıfırın altındaki sıcaklıklarda hareket etmek için tasarlanmıştır: derin kanallar, su ve karı tahliye eder; çok sayıdaki kılcal kanal ise çekiş gücünü artırır. Bu sayede kendilerine özgü performans niteliklerini korurlar.

Kış lastikleri yaz lastiklerinden daha pahalı mı?

Evet, kış lastikleri genelde  yaz lastiklerinden daha pahalıdır. Sebebi ise; araştırma geliştirme masraflarının daha maliyetli olmasından ve lastik yapısının daha pahalı malzemelerden oluşmasından kaynaklanır. Örneğin kış lastikleri, çentik oranı daha düşük kılcal kanallara sahip lastiklerin tersine, karda hareket edebilmesi için özel bir diş yapısına sahiptir. Fabrikada kullanılan üretim kalıpları, yaz lastiklerine kıyasla daha karmaşıktır. Yaz lastiğiyle kış lastiği arasındaki fiyat farkı aynı ebat için, markaya göre %10 ile %20 arasında değişebilir.

Bir tavsiye: Kış lastiğinizin, ölçülerini düşürebilirsiniz (araç üreticinizin onayladığı ebatlara sadık kalarak); ayrıca kış lastiklerinizi, fiyatların genelde yükseldiği kış mevsiminden önce alarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Kış lastiği ebatları nasıl olmalı? Küçük ebatlı lastik takmak yararlı mı?

Kış lastikleri çevreyi nasıl etkiler?

Evet, kış lastiklerinin çevre üzerinde birçok farklı etkisi vardır. Tüm lastikler gibi onlar da petrol ürünlerinden ve kimyasal bileşenlerden üretilir. Aynı zamanda, kış mevsiminde, karayolu idaresi, karı ve buzu eritmek için yollara tuz döker. Böylece binlerce ton sodyum klorür doğaya salınır ve ekosistemi rahatsız eder. Eğer kış mevsiminde, kış lastiği kullanımı yaygınlaşırsa yollara dökülen tuz miktarı da bir o kadar geriler.

Kış lastikleri nasıl ayırt edilir?

Araçların denetimi sırasında, 3PMSF işareti (3 Peak Mountain Snow Flake) aranır. Kar tanesini çevreleyen dağ sembolü, kış lastiklerinde sistematik olarak kullanılır ve lastiğin kar üzerindeki sürüş performansının da bir göstergesidir. Nitekim 3PMSF işaretlemesini elde etmek için lastikler, bir dizi teste tabi tutulur.

M+S lastikleri kış lastikleri midir?

Kışın en doğru tercih hangisi: kış lastiği mi 4 mevsim lastik mi?

Bu seçimi, kullanım koşullarınıza ve/veya yaşadığınızı yerin iklim şartlarına göre yapmalısınız. Eğer bölgenizdeki sıcaklıklar sıfırın altına düşüyorsa -dağlık bir bölgede yaşamıyor olsanız dahi- kış lastikleri kullanmanız tavsiye edilir. 4 mevsim lastiği, kar ve buz üzerinde bir kış lastiği kadar yüksek performans göstermeyen çok amaçlı bir lastiktir.

Kış lastikleri zorunlu mudur?

Ülkemizde, kış lastiği kullanma zorunluluğu yalnızca şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerlidir. Kış lastiği uygulaması, 1 Aralık-1 Nisan tarihlerini kapsar.

Kış lastikleri hangi ülkelerde zorunlu?

Kış lastikleri için doğru lastik basıncı?

Kış lastikleri şu şekilde şişirilmelidir:

  • Her şeyden önce araç üreticiniz tarafından tavsiye edilen lastik hava basıncını kontrol edin. Bu değer; genellikle aracınızın kullanım kılavuzunda, yakıt deposunun kapağına yapıştırılmış bir çıkartmada veya sürücü kapısının iç kısmında belirtilir. Bu değerleri bulmak için araç rehberimize de bakabilirsiniz.
  • Araç üreticisi tarafından önerilen şişirme basıncına 2,9 psi ekleyin.
  • Şişirme işlemini, daima lastikleriniz soğukken gerçekleştirin. Yani en azından son 2 saat boyunca sürüş gerçekleştirmemiş olmaları veya yavaş bir hızda en fazla 3 km kat etmiş olmaları gerekir.

Kış mevsiminde lastiklerin hava basıncı ne olmalı?

Kış mevsiminde araç kullanımı? Kar ve buzlu yolda sürüş tavsiyeleri

Özetle: dikkatinizi artırın ve özellikle kar, buz ve sert kar ile kaplı yollarda sürüşünüzü kış mevsimine uyarlayın;

  • Yumuşak ve sakin bir sürüş gerçekleştirin
  • Hızınızı düşürün ve diğer araçlar ile aranıza mesafe koyun
  • Virajlara yaklaşırken yavaşlayın ve kavramayı korumak için yavaşça hızlanın
  • Yokuş tırmanırken veya lastikleriniz patinaj yaparsa vites yükseltin
  • Hava kararmaya başlar başlamaz kısa farlarınızı yakın
  • Frenleme sırasında kontrolü kaybederseniz fren pedalını serbest bırakın

 Buzlu ve karlı yolda yapılmaması gereken 3 hata

BENZER KONULAR

Aracın yanan sigortası nasıl değiştirilir?

Aracınız; sürüş destek, güvenlik ve konfor gibi birtakım sistemleri kontrol eden çeşitli elektronik donanımlara sahiptir. Sigorta kutusu ise aracınızı, elektrik sisteminde oluşacak aşırı ısınmalara karşı korur. Dolayısıyla, işlevini yitirmiş yanmış bir sigortayı değiştirmek büyük önem taşır. Peki yanan araç sigortası nasıl değiştirilir? Sigorta kutusu nerede bulunur? Sigortanın yandığı nasıl anlaşılır? Tüm bu sorulara cevap, bu yazımızda.

Koronavirüs salgını süresince aracınızın bakımını ihmal etmeyin!

Alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında “Evde kal” çağrısına uyan birçok sürücü, aracını uzun süre parkta bırakmak zorunda kalacak. Bu durumda, trafiğe çıkmayacak olan aracınızın bakımını yapıp yapmamakta tereddüt edebilirsiniz. Bize göre, bu dönemde araçların periyodik bakımına ara verilmemesi son derece önemli! Zira uzun süre hareketsiz kalacak aracınızı haftada bir kez çalıştırarak, motorunuzun olası kurumuş yağlar ile tıkanmasını önleyecek, aynı şekilde lastik bakımını ihmal etmeyerek, uzun süre parkta kalan araçlarda görülen lastik düzleşme sorununun da önüne geçmiş olacaksınız. Salgın sonrası hayatın normale döndüğü zaman, aracınızla tekrardan trafiğe çıktığınızda kötü sürprizler ile karşılaşmamanız için yapılması gerekenleri bu yazımızda topladık.

rezulteo lastik hep yanınızda

Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan tedbirler gereği, rezulteo lastik’in yayıncısı Lizeo, tüm ekiplerini evden çalıştırma kararı aldı. rezulteo lastik çalışanları, herkes gibi bu büyük krize karşı önlemlerini alırken, sitenin bilgi ve satın alma rehberi misyonunu da yerine getirmesi için çalışmaya devam ediyor.

Avrupa’da yer alan 8 harika dağ yolu: listede Ilgaz Dağı da var

Kış mevsiminde otomobiliniz ile bir Avrupa turuna çıkmaya ne dersiniz? Bu kıtanın dört bir yanındaki manzaralar nefesinizi kesecek. Şansınız varsa karla kaplı dağlar sizi büyük bir ihtişamla karşılayacak. Bu uzun yol seyahati için size ilham verecek 8 rota belirledik. Aracınızın kış lastikleri takılıysa vakit kaybetmeden yola çıkalım!