Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Koronavirüs salgını süresince aracınızın bakımını ihmal etmeyin!

Alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında “Evde kal” çağrısına uyan birçok sürücü, aracını uzun süre parkta bırakmak zorunda kalacak. Bu durumda, trafiğe çıkmayacak olan aracınızın bakımını yapıp yapmamakta tereddüt edebilirsiniz. Bize göre, bu dönemde araçların periyodik bakımına ara verilmemesi son derece önemli! Zira uzun süre hareketsiz kalacak aracınızı haftada bir kez çalıştırarak, motorunuzun olası kurumuş yağlar ile tıkanmasını önleyecek, aynı şekilde lastik bakımını ihmal etmeyerek, uzun süre parkta kalan araçlarda görülen lastik düzleşme sorununun da önüne geçmiş olacaksınız. Salgın sonrası hayatın normale döndüğü zaman, aracınızla tekrardan trafiğe çıktığınızda kötü sürprizler ile karşılaşmamanız için yapılması gerekenleri bu yazımızda topladık.

Coronavirus : comment entretenir votre voiture immobilisée durant le confinement ?

©iStockphoto-Bill Oxford

Özet:

Uzün süre park halinde kalacak aracınız için almanız gereken 4 önlem:

Önlem 1: Uzun süre park halinde kalacak araçlarda ideal şişirme basıncı?

Önlem 2: Akünün boşalması nasıl önlenir?

Önlem 3: Aracınızdaki motor yağının kuruması nasıl engellenir?

Önlem 4:Araç temizliği nasıl yapılır, aracınız nasıl dezenfekte edilir?

Uzun süre park halinde kalacak araçlarda ideal şişirme basıncı?

rezulteo ailesi olarak, lastik bakımı için ne yapılması gerektiğini gayet iyi biliyoruz: uzun süre park halinde kalacak araçlar için, lastik şişirme değerlerini biraz yükseltmenizi tavisye ediyoruz. Neden mi? Hareketsiz kalan lastikleriniz, basınç kaybetmeye başlayacaktır ve bu da kalıcı bir şekil bozukluğuna yol açabilir. Otomobil üreticiniz tarafından tavsiye edilen şişirme basıncına 2,9 PSI ekleyin.

Eğer olanağınız varsa, aracınızı bu süre boyunca kapalı otoparka tutun. Aracınızı takoza alarak, lastiklerinizin zeminle temasını sınırlandırır ve lastik düzleşme sorununın önüne geçmiş olursunuz.

Aracınızı tekrar trafiğe çıkaracağınızda lastiklerinizin şişirme basıncını kontrol edin, lastik basıncı yetersizse araç üreticiniz tarafından belirlenen şişirme basıncını elde edene kadar şişirin.

Akünün deşarj olması nasıl önlenir?

Bir diğer önemli konu da akünün şarj durumu zira uzun süre çalıştırılmayan araçların aküsü boşalabilir. Bu sorun özellikle, yeni nesil Volkswagen Passat, Skoda Octavia gibi, sürücünün aracın yakınına geldiği anda kapıları açan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemlerine sahip araçları ilgilendiriyor. Aracınızın akü şarj seviyesinin ideal düzeyde tutmak için ;

  • Akü şarj aleti kullanılabilir
  • Akünün (-) negatif olan kutup başı sökülebilir

Aracınızdaki motor yağının kuruması nasıl engellenir?

rezulteo, aracınızı haftada en az bir kere çalıştırmanızı tavsiye ediyor. Bu sayede, aracınızın motoru ve onun çalışmasını sağlayan mekanik aksamlar yağlanacaktır. Motordaki yağlama sistemi sayesinde, yağların motorun dibinde kuruması ve devrelerin tıkanması engellenir. Aynı şekilde aracınızın klima sistemini de çalıştırarak  klima kompresörünün ve kompresör contalarının yağlanmasını sağlarsınız. Aracınızın motorunu 15 dakika çalışır halde bırakarak tüm bu işlemlerin verimli şekilde yapılmasını sağlarsınız. Deponuzda bir miktar yakıt bırakmayı da unutmayın. Bu önlemler, yağ kurumasını ve veya motor yaşlanmasını engelleyecektir.

Araç temizliği nasıl yapılır, aracınız nasıl dezenfekte edilir?

Zorunda kalmadıkça evden çıkmamaya özen gösteren araç sahipleri, araç bakım ve yıkama merkezlerinin sağladığı dezenfeksiyon hizmetlerinden istifade edemeyecekler. Ancak evde geçirilecek süre zarfında, her otomobil sürücüsü, aracının temizliğini ve denzenfeksiyon işlemini kolayca yapabilir. Bunun için işe, aracınızda doğrudan temas ettiğiniz; direksiyon, kapı kolları, vites kolu, radyo sistemi, koltuklar ve orta konsol gibi yerlerden başlayın. Her yüzey tipine uygun ürünler kullanın ve  aracınızın anahtarlarını da dezenfekte etmeyi unutmayın.

BENZER KONULAR

Deniz kıyısı boyunca muhteşem bir road-trip'e hazırlanmak için 8 rota

Yaz tatili yaklaşıyor. Mimari, kültürel ve doğal güzelliklerle dolu yerleri ziyaret etmek üzere, otomobil turuna ne dersiniz? Fransa'da ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde unutulmaz road-trip'ler için aracınızla keşfe çıkabileceğiz 8 rota tavsiyesi. Ortak özellikleri mi? Çeşitli duygulara gebe güzel sürprizlerle dolu kıyı şeridi yolları olmaları... Yola çıkmadan önce aracınızı iyi hazırlamayı unutmayın; yaz lastiklerinizi takın, lastiklerinizin basıncını ve aşınma durumunu kontrol edin, yedek lastiğinizi yenisi ile değiştirin...

Aracın yanan sigortası nasıl değiştirilir?

Aracınız; sürüş destek, güvenlik ve konfor gibi birtakım sistemleri kontrol eden çeşitli elektronik donanımlara sahiptir. Sigorta kutusu ise aracınızı, elektrik sisteminde oluşacak aşırı ısınmalara karşı korur. Dolayısıyla, işlevini yitirmiş yanmış bir sigortayı değiştirmek büyük önem taşır. Peki yanan araç sigortası nasıl değiştirilir? Sigorta kutusu nerede bulunur? Sigortanın yandığı nasıl anlaşılır? Tüm bu sorulara cevap, bu yazımızda.

rezulteo lastik hep yanınızda

Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan tedbirler gereği, rezulteo lastik’in yayıncısı Lizeo, tüm ekiplerini evden çalıştırma kararı aldı. rezulteo lastik çalışanları, herkes gibi bu büyük krize karşı önlemlerini alırken, sitenin bilgi ve satın alma rehberi misyonunu da yerine getirmesi için çalışmaya devam ediyor.

Avrupa’da yer alan 8 harika dağ yolu: listede Ilgaz Dağı da var

Kış mevsiminde otomobiliniz ile bir Avrupa turuna çıkmaya ne dersiniz? Bu kıtanın dört bir yanındaki manzaralar nefesinizi kesecek. Şansınız varsa karla kaplı dağlar sizi büyük bir ihtişamla karşılayacak. Bu uzun yol seyahati için size ilham verecek 8 rota belirledik. Aracınızın kış lastikleri takılıysa vakit kaybetmeden yola çıkalım!