En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Michelin Pilot Sport Cup 2, yolda kullanım için onaylanmış en hızlı lastik

Orijinal ekipman olarak Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleri ile donatılan bir Bugatti Chiron, sembolik saatte 300 mil sınırını geçebilen hafif modifiyeli ilk seri üretim otomobili olmayı başardı*.

Bugatti Chiron hız rekoru 300 mph

Bugatti Chiron daha önce hiçbir yolda kullanım onayına sahip otomobilin yakalayamadığı saatte 300 mil sınırını geçti © Bugatti

Orijinal ekipman Michelin lastikleri

“Saatte 300 mil sınırını geçebilmek, otomobil dünyasında uzun süredir ulaşılmaya çalışılan bir hedef olmuştur. Bu türden bir hız, eşi benzeri görülmemiş lastikler ve son derece özel bir araç gerektirir”. Bugatti, bir Chiron prototipi ile Kuzey Almanya’daki Ehra-Lession pistinde elde ettiği hız rekorunu bu sözlerle tarif ediyor. Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleri ile donatılan ve hafif bir modifikasyondan geçen bu süper otomobil, bağımsız TÜV kuruluşu tarafından tescil edilen bir hız rekorunu kırdı. Bugatti’nin CEO’su Stephan Winkelmann şu ifade de bulunuyor: “Saatte 300 kilometrenin üzerindeki bir hıza ulaşan ilk otomobil üreticisi olmak bize büyük bir mutluluk veriyor. Bu başarı tarihte hiçbir zaman unutulmayacak bir dönüm noktası niteliğinde. Bu olağanüstü performanstan ötürü bütün ekibe ve pilot Andy Wallace’ye teşekkür ederim.”

Bugatti Chiron hız rekoru Michelin

© Bugatti

Bugatti Chiron’un ulaştığı maksimum hız tam olarak 490,484 km/saat. Bu performansa ulaşabilmek için araç 25 cm uzatılmış, rüzgarlık, hava freni ve yolcu koltukları kaldırılmış. Bu rekor sırasında kullanılan Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleri seri üretim Bugatti Chiron’da kullanılanlara son derece yakın. Bugatti’nin kullanım onayını gösteren “BG” işaretlemesini de üzerinde taşıyor. Yalnızca bu rekor sırasında lastiklerin maruz kaldığı 5300 G’lik hızlanmaya direnç gösterebilmek için kemer yapısı takviye edildi. Michelin, bu rekortmen lastikler üzerindeki geliştirme çalışmalarını, Fransa, Ladoux’daki teknoloji merkezi ile Amerika Birleşik Devletleri, Charlotte’deki sahasında gerçekleştirdi.Orada, 510 km/saat’lik hız testini gerçekleştirmek için, Uzay araçları için kullanılan aletler kullanıldı.

Bugatti’ye yönelik Michelin lastiklerinin tasarım sorumlusu Pierre Chandezon şu yorumda bulunuyor: “Michelin olarak, Bugatti ile aramızda 20 yıla ulaşan iş birliğinin bir sonucu olan bu rekorda kritik bir rol oynamış olmaktan gurur duyuyoruz. Michelin, bu his ile ve Bugatti ile arasındaki güven duygusunu arkasına alarak Chiron’a yönelik yegane orijinal ekipman lastiklerini geliştirdi.”

Bugatti Chiron hız rekoru Pilot sport cup 2

© Bugatti

Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiklerini kullanan Bugatti Chiron’un rekorunu aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

* = Saatte 483 kilometre

BENZER KONULAR

Hankook, 2023 yılına kadar DTM’nin tek yetkili tedarikçisi olmayı sürdürecek

Güney Koreli lastik üreticisi Hankook Tire ve uluslararası otomobil yarışları serisi DTM ortaklıklarını önümüzdeki dört yıl boyunca uzatıyor.

Michelin Pilot Sport 4S, BMW X3 M ve X4 M'de orijinal ekipman oluyor

Fransız lastik üreticisi Michelin, ultra yüksek performans lastiği Pilot Sport 4S’nin yeni BMW X3 M ve X4 M modellerinde orijinal ekipman olarak kullanılacağını açıkladı.

Goodyear, Endurance ve Le Mans 24 Saat Yarışlarına geri dönüyor

Amerikalı lastik üreticisi Goodyear, 2019/2020 sezonundan itibaren FIA WEC’in Endurance yarışlarına geri döneceğini ilan etti. Ve bu çerçevede yeni bir lastik serisi geliştirdi.

Volkswagen ID.R, Nürburgring pistinde Bridgestone lastikleri ile elektrikli araç rekorunu kırdı

Volkswagen ID.R, dünya elektrikli araçlar kategorisinde, Nürburgring pistinin Kuzey Halkası kesitine ait tur zamanını kırdı. Lastik üreticisi Bridgestone ile ortaklaşa yapılan bu sıra dışı performans, hareketlilik dünyasında hayat bulan küresel değişimin de açık bir göstergesi.