Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Lastik ebatlarınızı güvenliğinizi tehlikeye atmadan değiştirmek için tavsiyeler

Lastiklerinizi yenilemenin zamanı geldi ve ebat değişimi yapıp yapamayacağınızı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini mi öğrenmek istiyorsunuz? Bazı lastik ebatları diğerlerinden daha ucuz olabilir; aracınızın fabrika çıkışı ebatlarına uygun piyasada ürün mevcut olmayabilir… Son olarak bazı otomobil sürücüleri araçlarının yol tutuşunu arttırmak veya estetik görünümünü iyileştirmek için lastik ebatlarını değiştirmek isteyebilir. Bu ebat değişimini tam bir güvenlik içerisinde ve mevzuata uyarak nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Önünüzdeki 2 seçeneği bu yazıda keşfedebilirsiniz.
Lastik ebatlarınızı güvenliğinizi tehlikeye atmadan değiştirin

© istockphoto.com

1. Otomobil üreticiniz tarafından onaylanmış lastik ebatları arasından seçim yapmak

Herhangi bir riske girmemek için size bu çözümü öneriyoruz. Otomobil üreticiniz aracınıza uygun lastik ebatlarını belirlemiştir. Bu seçenekler en iyi performans ve güvenliği garanti eder.

Bu onaylı ebatlar normalde aracın sürücü kapısının iç kısmında, araç kullanım kılavuzunda veya araç ruhsatında belirtilir.

Aracım için onaylı ebatları bul

2. Aşağıdaki kriterlere uyarak denk bir ebattaki lastikleri takmak

Lastikler arasında teorik bir uygunluk veya ebat denkliği hesaplaması gerçekleştirerek orijinal lastik ebadını değiştirmek mümkündür.

Bu karmaşık hesaplama aşağıdaki teknik kriterlere dayalı olarak gerçekleştirilir:

  • Tekerin dış çapı orijinal ekipman ile aşağı yukarı aynı olmalıdır (+/-%3'lük bir tolerans içerisinde). Bu şekilde hız sayacı ile ABS ve ESP gibi sürüş destek sistemlerinin ayarı ve vites kutuları hassasiyetini korumuş olur.
  • Yük ve hız endeksleri orijinal ekipmanın değerlerine eşit veya daha yüksek olmalıdır (Bir yaz lastiğini kış lastiği ile değiştirirken kış şartlarında sürüş sırasında daha düşük hızlar söz konusu olduğu için istisna yapılabilir).

Ancak dikkat: Ebat  denkliği tamamen teorik bir hesaplamadan ibarettir ve aracınıza özgü teknik özellikleri dikkate almaz. Eğer bu seçeneğe yönelecek olursanız kötü bir sürpriz ile karşılaşmanız mümkün. Süspansiyona dokunduğu için veya aracın kanadını aştığı için bir lastiği takmanız imkânsız olabilir...

Daha fazla bilgi için "Lastik ebadı değiştirirken uyulması gerekenler" konulu makalemize göz atın

Sonuç olarak herhangi bir sorun yaşamamak için düzenli olarak araç üreticiniz tarafından onaylanmış bir lastik ebadı seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu sayede,

  • lastiğinizin araç konfigürasyonuna mükemmel bir uyum sağlamasını
  • maksimum performans ve güvenlik elde etmeyi
  • ve kurallara uygun bir ebat seçmeyi garantilemiş olursunuz ve para cezası, araç muayenesi tekrarı ve kaza durumunda sigorta karşılamasında sorun gibi risklere girmemiş olursunuz.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular

Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...

Araç muayenesinden önce mutlaka lastiklerinizin aşınma seviyesini kontrol edin

Araç muayenesinde, lastik kontrolünde nelere dikkat etmeliyim?

Aracınız yakın zamanda muayeneden mi geçecek? Bu dosyada, muayenede lastikle ilgili yapılan kontrollerle ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz: Yasal aşınma sınırı, lastik ebatları, aracın ön ve arka akslarında farklı lastiklerin kullanılması... Muayeneden kalmanıza neden olabilecek ve daha da önemlisi güvenliğinizi riske sokabilecek ağır kusurları ve çeşitli lastik aşınma çeşitlerini tespit etmeyi öğrenin: Yanaklarda çatlaklar, kesikler, balon, düzensiz lastik aşınması, sertleşme...

Lastik ebatları ve ebat değişimi

Lastiğinizin ebadını değiştirmek için lastik ebatları ve ebat değişimi dosyamıza göz atın. Lastik ebat değişiminde uyulması gereken kuralları öğrenin!
Lastik ebat değişikliği

Lastik ebadı değiştirmek istiyorum

Muayenede sorun yaşamadan, güvenliğinizi tehlikeye atmadan lastiklerinizin ebadını değiştirmeyi mi istiyorsunuz? Aracınızın ebat bilgileriyle ilgili şüpheniz mi var? Bu dosyada; lastik yanağında bulunan işaretlemeleri, yük ve hız endekslerini ve onaylanmış lastik ebatları kavramını açıklıyoruz. Lastik ebatlarının yakıt tüketimi, kavrama, yol tutuş, konfor ve daha birçok performans alanında sağladığı olumlu ve olumsuz değişiklikleri detaylandırıyoruz.