En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Run flat lastikler: Patlak durumunda ne yapmalı?

Patlak durumda dahi sürüş gerçekleştirebilmek için aracınızda run flat lastikler kullanmaya mı karar verdiniz? Run flat teknolojisinin kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından sağladığı avantajlar göz ardı edilemez; ancak delinme durumunda run flat lastiklerinizden tam olarak neler bekleyebileceğinizi biliyor musunuz? Delinmiş bir lastik ile ne kadar sürüş gerçekleştirilebilir? Sürüş şeklinde ne gibi değişiklikler yapılmalıdır? Run flat lastik tamirine yönelik seçenekler nelerdir?
Patlama durumunda run flat lastikler ile sürüş

© pixabay.com

Patlayan bir run flat lastiği ile sürüş nasıl gerçekleştirilir?

Run flat (veya patlak yol alabilen lastik) teknolojisi delinmiş bir lastik ile belirli bir süre boyunca sürüşe devam etme imkânı sağlar.  Çeşitli yollarla takviye edilen lastik, basınç kaybını telafi ederek delinmeye rağmen aracınızın kontrolünü korumanıza yardımcı olur. Üreticilere göre 80 km/saat'lik bir maksimum hız ile 80 km boyunca tam bir güvenlik içerisinde sürüş gerçekleştirmeniz mümkün.

Buna karşılık run flat lastiğinizin delinmesi durumunda şu önlemleri almalısınız:

  • Lastik basınç izleme sisteminiz (TPMS) bir delinmenin gerçekleştiğini işaret ettiğinde 80 km'yi tamamlamayı beklemeyin: Lastik değişimi gerçekleştirmek için size en yakın bayiye doğru yola çıkın.
  • Yumuşak ve sakin bir sürüş gerçekleştirin: Delinmiş bir run flat lastiği ile virajlardaki yol tutuşu performansınız zayıflayabilir. Yalnızca frenleme ve suda kızaklama alanındaki performans özellikleri bu durumdan neredeyse hiç etkilenmez.

Run flat lastiğini tamir etmek mümkün mü?

Run flat lastikleri diğer lastiklerden biraz daha pahalı olduğundan yeni bir ürün almak yerine delinen lastiğinizi tamir ettirmek isteyebilirsiniz. Ne yazık ki üretici markaların çoğunluğu run flat lastiklerin tamir edilmesini tavsiye etmez: Güvenlik gereği patlak sürüş gerçekleştirmiş olan run flat lastiklerin sistematik olarak değiştirilmesi gerekir.  

Patlak yol alabilen lastiğinizi standart bir model ile değiştirebilirsiniz ancak bunu 4 tekerde birden gerçekleştirmelisiniz. Yürüyen aksamlarda herhangi bir sorun oluşmadığından emin olmak için aracınızın yetkili servisine danışmanızı tavsiye ederiz. Standart lastikler ile değiştirme durumunda aracınızda bir stepne bulundurmayı unutmayın. Aynı araçta run flat olan ve run flat olmayan lastiklerin beraber kullanılması yoldaki sürüş özelliklerini tehlike bir şekilde etkileyebilir. Acil bir durumda patlak yol alabilen bir lastiği standart bir lastik ile değiştirmek zorunda kalırsanız mümkün olduğu kadar az mesafe yapın  ve sürüşünüze büyük bir dikkat gösterin.

Buna karşılık aynı aks üzerinde birbirinin aynısı lastikler kullanmak ve TPMS sisteminizin bu konfigürasyonda doğru bir şekilde faaliyet gösterdiğinden emin olmak şartıyla aracınızda farklı markalara ait run flat lastiklerini beraber kullanmanız mümkün.

rezulteo'nun tavsiyesi:

Delinmiş run flat lastiğinizin değiştirilmesi sırasında uyulması gereken 3 altın kural:

  • Aracınız için onaylanan ebatlara uyum göstererek ve aynı lastik tipini takmaya özen gösterin.
  • Aynı aks üzerindeki 2 lastiğin aynı diş derinliğine sahip olmasına dikkat edin.
  • Yeni lastiğinizi takmadan önce patlama sonucunda hasar görmediğinden veya şekil bozukluğuna uğramadığından emin olmak için jantınızı kontrol ettirin.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular