Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Sürüş destek sistemleri kar üzerinde gerçekten yarar sağlıyor mu?

Aracınız ABS, fren destek sistemi, patinaj önleme sistemi, elektronik stabilite sistemi gibi bir veya daha fazla sürüş destek sistemine mi sahip? Bu teknolojik sistemler kar üzerinde şaşırtıcı bir şekilde faaliyet gösterebilir. Bu sistemlerin sürüşünüz üzerinde oluşturabileceği etkilerle ilgili bilgi edinin!
Kar üzerinde sürüş destek sistemleri

Sürüş destek sistemleri kar üzerinde en iyi nasıl kullanılır? © pixabay.com

Her sürüş destek sistemi kar üzerinde kendisine özel bir sürüş tarzı yaratır...

Sürüş destek sistemleri acil durumlarda size yardımcı olma amacını taşır. Aracınızın hâkimiyetini korumanıza yardımcı olmak üzere motor ve frenler üzerinde faaliyet gösterir. Buna karşılık söz konusu elektronik sistemler kar üzerinde kimi zaman beklenmedik etkiler yaratabilir. Hazırlıksız yakalanmamak için bu etkilere yakından göz atın.

ABS, Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi

Kuvvetli bir frenleme gerçekleştirdiğinizde ABS sensörü aracınızın bir veya daha fazla tekerindeki kilitlenme noktasını tespit eder. Bunun üzerine derhal devreye girerek ilgili teker üzerindeki frenleme basıncını hafifletir. Bu sayede teker kilitlenmesini ve aracınızın kontrolden çıkarak kaymasını engeller. ABS sisteminin devreye girdiğini kolayca fark edersiniz zira fren pedalında oluşan titreşimleri hissedersiniz. Buna karşılık frenleme mesafeniz uzamış olur. Bu noktaya dikkat edin; kar ve buz üzerinde bu mesafe iki, hatta üç katına çıkabilir!

Aynı zamanda ABS sisteminiz durumu doğru bir şekilde analiz edemeyerek hata yapabilir: Örneğin yolun sadece yarısı kar ile kaplı olduğunda veya zemin düzensiz bir yapıya sahipse sağ tekerler ile sol tekerler arasındaki kavrama farkı nedeniyle uygun olmayacak bir şekilde tepki verebilir.

rezulteo'nun tavsiyesi 

Kar üzerinde sürüş sırasında hızınızı düşürün ve frenleme durumlarına karşı olabildiğince erken hazırlıklı olun.

ESP, Elektronik Denge Programı

ESP, aracınızın tekerleri direksiyonunuzdan farklı bir yönde hareket ettiğinde (örneğin aşırı veya yetersiz dümenleme durumları) bu durumu tespit ederek devreye girer. Frenleme sistemini faaliyete sokarak ve yakıtın motora enjeksiyonunu sınırlandırarak aracınızın yönünü düzeltir. Bu işlem hızlanma kapasitesini sınırlandırmakla beraber özellikle yokuş yukarı çıkarken rahatsız edici olabilir.

rezulteo'nun tavsiyesi 

ESP sistemine sahip bir araç ile kar üzerinde sürüş gerçekleştiriyorsanız hafif bir yön kayması durumunda sistemin neden olabileceği hız kaybını dikkate alın.

EBA, Acil Fren Destek Sistemi

Acil frenleme durumunda fren pedalına yetersiz bir güç ile veya hafif bir gecikme ile basmanız mümkün. Acil fren destek sistemi bu hareketi kuvvetlendirmeyi amaçlar. Sistem, fren pedalına basma hızını hesaplar ve bu doğrultuda frenleme basıncını düşürerek neredeyse bir anda maksimum frenleme kuvvetine ulaşmanızı sağlar.

ASR, Patinaj Önleme Sistemi

Acil frenleme durumunda fren pedalına yetersiz bir güç ile veya hafif bir gecikme ile basmanız mümkün. Acil fren destek sistemi bu hareketi kuvvetlendirmeyi amaçlar. Sistem, fren pedalına basma hızını hesaplar ve bu doğrultuda frenleme basıncını düşürerek neredeyse bir anda maksimum frenleme kuvvetine ulaşmanızı sağlar.

Patinaj Önleme Sisteminin amacı hızlanma sırasında çeker tekerlerin patinaj yapmasını engellemektir. Özellikle kar ve buz üzerindeki kalkışlarda son derece yararlıdır. Çeker tekerlerden biri kaymaya başlar başlamaz bir tekerden diğerine güç aktarımı yapmadan tekere aktarılan gücü düşürür (kendi kendini bloke eden diferansiyele sahip özel sistemler hariç). Eğer diğer çeker teker de kaymaya başlarsa ASR, iki teker de kavrama kabiliyetini geri kazanana kadar motorun gücünü azaltır.

Kar ve buz gibi kaygan bir zeminde kalkış gerçekleştirdiğiniz sırada ASR sistemi tekerlerinize kavrama kazandırmak için motorun gücünü bazen o kadar çok düşürür ki aracınız harekete geçmeyebilir. Bu durumun tek bir çözümü vardır: Sistemi bir süreliğine kapatmak.

rezulteo'nun tavsiyesi

Yokuş yukarı, kar veya buz üzerinde kalkış durumunda motorun gücü aşırı seviyede düşerse yolu kavrayana kadar ASR sistemini devre dışı bırakın ve ardından tekrar kullanmaya başlayın.

Sürüş destek sistemlerinin etkisini arttırmak üzere tasarlanmış kış lastikleri

Sürüş destek sistemlerinin yaygınlaşması karşısında lastik üreticileri artık bu sistemler için optimize edilmiş kış lastikleri de sunmaktadır. Bu doğrultuda Continental'ın WinterContact ürünleri arasındaki TS 860 modeli elektronik stabilite sisteminin (ESP) etkisini arttırmak üzere özel olarak tasarlanmış. Bu kış lastiği tekerlere aktarılan sürüş yönüne göre daha kolay bir şekilde hizalanan özel kılcal kanallar ile donatılmış.

Bu kış lastiği hakkındaki rezulteo testine göz atın

rezulteo'nun tavsiyesi 

Hangi sürüş destek sistemini kullanıyor olursanız olun karlı ortamlarda hızınızı düşürmeyi ve yeterli frenleme mesafelerini korumayı ihmal etmeyin. Kar zincirleri ve çorapları da hassas durumlarda size büyük bir yardım sunabilir... Bu çözümleri de aklınızda bulundurun!

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Zorlu şartlarda sürüş

Her türlü koşulda güvenli sürüş için aracımı nasıl kullanmalıyım?

Güvenlikten ödün vermemek için sürüşünüzü içinde bulunduğunuz koşullara göre ayarlamalısınız. Bu dosyada, zorlu ve tehlike arz edebilecek koşullarda güvenli sürüş için birçok tavsiye ve ipucu bulacaksınız: Kış mevsiminde, karlı veya ıslak zemin üzerinde araç kullanma teknikleri; yedek lastik bakımı; kar zinciri ve kar çorapları; kış lastiği ve çivili lastik kullanma teknikleri... Yolda karşınıza çıkabilecek riskleri değerlendirme; suda kızaklama gibi durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği; aynı zamanda ABS, ESP ve ASR gibi sürüş yardım sistemlerinin nasıl çalıştığını anlama ve aracınızın zorlu durumlarda vereceği tepkileri nasıl yorumlamanız gerektiği konularında size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz tavsiyeleri bu dosyada sizlere sunuyoruz.