Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Kış lastiği: 2 tane mi 4 tane mi takmalı?

Kış yaklaşıyor ve siz de aracınızı kış şartlarına (kar, buz, soğuk, ...) uygun hale getirmek için lastiklerinizi değiştirmeye hazırlanıyorsunuz. Aracınıza 4 tane kış lastiği takmanın gerekli olup olmadığını; sadece önlere kış lastiği takıp arkaya takılı yaz lastiklerinizi olduğu gibi bırakmanın yeterli olup olmadığını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Aracınızın maksimum kavrama sunabilmesi ve en iyi kontrolü sağlayabilmesi için tavsiyelerimizi burada bulabilirsiniz.
kis-lastigi-2-tane-mi-4-tane-mi

© Adobe Stock

Maksimum güvenlik için 4 kış lastiği

Hava sıcaklığı 7°C'nin altına düşer düşmez üstün kavrama garantisini yalnızca kış lastiği sunabilir. Kış lastiğinin hamur bileşimleri ve diş yapıları; kar, buz ve kış koşulları yüzünden kayganlaşan zemin üzerinde en iyi tutunmayı sunmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Aracınıza 4 tane kış lastiği takarak hem önde, hem de arkada aynı sürüş özelliklerinden faydalanabilirsiniz... Aracınız ister 4x4, ister önden çekişli, isterse de arkadan itişli olsun, dört lastiğiniz de en iyi hareket kabiliyetini sunmak üzere beraber hareket edecek ve en yüksek seviyede kavrama temin edecektir. Soğuk mevsimlerde en yüksek güvenliği 4 adet kış lastiği kullanarak elde edebilirsiniz.

Yalnızca 2 adet kış lastiği kullanmanın riskleri nelerdir?

Tasarruf sağlamak amacıyla yalnızca tek bir aksa 2 tane kış lastiği takmak isteyebilirsiniz. Ne de olsa kar zincirlerini yalnızca tek bir aksa takmıyor muyuz?

Aman dikkat! Yalnızca 2 adet kış lastiği kullanarak aracınızın ön ve arka tekerleri arasında bir dengesizlik yaratabilirsiniz. Bunun sonucunda özellikle karlı veya buzlu zeminlerdeki yokuş aşağı sürüşlerde, frenleme sırasında ve virajda kavrama kaybı riskleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Öne taktığınız kış lastikleri aracınızın hareket kabiliyetini ve yön hakimiyetinin korunmasını sağlar. Arkaya takılan kış lastikleri ise virajlarda iyi bir kavramanın gerçekleştirilmesini güvence eder.

Önden çekişli bir aracınız varsa ve yalnızca önlere kış lastiği takmaya karar verirseniz arka aksta oluşacak dengesizlik yüzünden aracın arka tarafı değişik yönlere savrulabilir, araç kontrolünü kaybederek spin atabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca önlere kış lastiği takılması durumunda yetersiz dümenleme oluşturabilir. Yani ön veya arka akstaki tekerlerde kayma yaşanabilir)

Bunun tersi durumda, arkadan itişli bir araçta yalnızca arkalara kış lastiği takmak ön aksı dengesizleştirecek ve aşırı dümenleme riskini arttıracaktır.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular

Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...

Lastik seçimi nasıl yapılmalı?

Lastik seçimi nasıl yapılmalı?

Kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

: Kışın kış lastiği kullanmak güvenli sürüşün ilk adımını oluşturuyor