Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

M+S lastikleri kış lastikleri midir?

Kış lastiklerinin M+S işaretlemesine sahip olduğunu belki de fark etmişsinizdir. Bu işaretin anlamı nedir? Lastiğin kış performansının kanıtı niteliğinde midir? 3PMSF işareti ile arasındaki fark nedir? Kış lastiği seçiminizi bilinçli olarak gerçekleştirebilmek için bu sorulara verdiğimiz kısa yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.
M+S kış lastiği midir?

© www.istockphoto.com

Lastik üzerindeki M+S ne anlama gelir?

"M+S" kısaltması İngilizcede "çamur ve kar" anlamına gelen "Mud + Snow" ifadesi için kullanılır. M+S lastiği (veya M&S, MS, M/S…) kısaca çamurlu ve karlı zeminlerde sürüşe uygun bir lastiktir.

M+S, bütün kış lastiklerinde kullanılır. Ancak, her M+S lastiği, kış lastiği değildir.  Nitekim bu işareti 4x4 lastiklerde, dört mevsim lastiklerinde ve hatta karavanlara yönelik yaz lastiklerinde görebiliyoruz.

M+S ne tür bir garanti sunar?

M+S işareti yalnızca lastik yapısının çamur ve kar üzerinde sürüş gerçekleştirebilecek şekilde tasarlandığını belirtir. Herhangi bir teste tabi değildir ve yalnızca üreticisinin beyanına dayalıdır.

M+S bu nedenle lastiğin kış şartlarında (kar, buzlanma, nemli ve kaygan zemin...) yüksek performans göstereceğine dair gerçek bir garanti sunmaz.

M+S ve 3PMSF lastikleri arasındaki farklar nelerdir?

M+S işaretine ek olarak kış lastiklerinde üç tepeli dağ içinde kar tanesi (3PMSF) görebilirsiniz. Bu işaretleme, lastiğin kar üzerinde gerçekten etkili performans gösterdiğini garantileyen 3PMSF (Three Peak Mountain SnowFlake) sembolüdür.

M+S kış lastiği midir?

© rezulteo

3PMSF sembolünü elde etmek için lastiğin karlı zemindeki çekiş kapasitesini ölçen testlerden geçilmesi gerekir. Dolayısıyla kış şartlarında yüksek kapasiteye sahip olduğunu kanıtlayan lastikler satın almak için bu sembole güvenebilirsiniz.

rezulteo'nun tavsiyesi:

Kar üzerinde kötü sürprizlerle karşılaşmamak için kış lastiği alımı sırasında, lastiğin kenarında 3PMSF sembolü olmasına dikkat edin.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?