Kış lastiği doğru hava basınç değerleri ve bakımı için tavsiyelerimiz

Kış lastiği: Doğru hava basıncı ve lastik bakımı

Kış mevsiminde, aracınızın karlı veya ıslak zemin üzerinde güvenli bir şekilde yol alabilmesi ve performans özelliklerini koruyabilmesi için, aracınızda ve lastiklerinizde yapmanız gereken kış bakımları vardır. “Araç kış bakımı nasıl yapılır?” “Kışın lastik basıncı kaç olmalıdır?” gibi sorularınızın cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz. Zorlu kış şartlarında farklı lastik çeşitlerinin (yaz, kış, 4 mevsim lastikleri, 4x4 lastik) olumlu ve olumsuz yönlerini keşfedin!

Kış lastiklerinin basıncı

Kış mevsiminde lastiklerin hava basıncı ne olmalı?

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur; hava sıcakken genleşir ve soğukken büzüşür. Dolayısıyla hava sıcaklığı lastiklerinizin hava basıncı üzerinde bir etki yaratır. Yetersiz basınç değerine sahip lastiklerin tehlike anlamına geldiğini sık sık duyuyoruz. Doğru hava basınç değeriyle sürüş gerçekleştirebilmek için lastiklerinizin hava basıncını kış mevsimine göre nasıl ayarlayabileceğinizi keşfedin.

4x4 kış lastikleri

4x4 araçlarda kış lastiği takmaya gerek var mı?

4x4 aracınızda kış lastikleri kullanmanın gerçekten yararlı olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Bir arazi aracı şüphesiz birçok sürüş ortamında güçlü bir hareket kabiliyeti temin edecektir. Ancak aynı şey kış mevsiminde kar ve kaygan zeminler üzerinde de geçerli mi?