En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

4x4 araçlarda kış lastiği takmaya gerek var mı?

4x4 aracınızda kış lastikleri kullanmanın gerçekten yararlı olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Bir arazi aracı şüphesiz birçok sürüş ortamında güçlü bir hareket kabiliyeti temin edecektir. Ancak aynı şey kış mevsiminde kar ve kaygan zeminler üzerinde de geçerli mi?
4x4 kış lastikleri

© www.istockphoto.com

Özellikle yokuş aşağı giderken kayma riskine dikkat

Kış şartlarında kilit rol oynayan bir husus kavrama kabiliyetidir. Zemin karlı, buzlu ve hatta ıslak olduğunda lastikleriniz frenleme veya viraj alımı sırasında kaymamak için yeteri kadar güçlü bir tutunma sergilemelidir.

Bu durum, 4x4'lerin 2 çeker tekere sahip araçlardan daha performanslı olmadığı yokuş aşağı yollarda daha da kritiktir. Tam tersine arazi araçları daha ağırdır ve dolayısıyla frenleme sırasında ve virajlarda kontrol etmesi daha zordur.

Bu nedenle 4x4 aracınızda kış lastikleri kullanmak son derece önemlidir. Yalnızca kış lastikleri ıslak, karlı ve buzlu her türlü zeminde gereken kavramayı sunacak şekilde geliştirilmiştir. Bu ürünlerde kullanılan hamur, hava sıcaklığı 7°C'nin altına düşer düşmez daha etkili bir performans ortaya koyar.

4x4 kış lastikleri

Büyük markaların çoğu arazi araçları için özel olarak tasarlanmış ve frenleme, hareket kabiliyeti ve suda kızaklama direnci alanlarında daha performanslı kış lastiği modelleri sunmaktadır. 

Bu lastiklerin yapısı özellikle aşağıdaki nitelikler sayesinde 4x4 araçların kış mevsimindeki ihtiyaçlarına uygundur:

  • Düşük sıcaklıklara uyumlu materyaller
  • Çoğu zaman asimetrik olan yönlü desen
  • Çok sayıda kavrama kenarına sahip derin diş yapısı
  • Yoğun kılcal kanallar
  • Geniş boylamasına kanallar

2 kış lastiği mi, 4 kış lastiği mi?

Tasarruf sağlamak için yalnızca 2 adet kış lastiği satın almak isteyebilirsiniz. Ancak dikkat! Bu büyük bir riske girmenize neden olacaktır. Aracınızda 2 kış lastiği ve 2 yaz lastiğinin kullanılması tehlikeli bir sürüş deneyimi yaratabilir ve virajlarda daha kolay kayma eğilimine girersiniz. Kanıtını aşağıdaki görüntülerde bulabilirsiniz:

2 kış lastiğini kullandığınız yere bağlı olarak (ön aks veya arka aks) aracınız aşırı veya yetersiz dümenleme (ön veya arka lastik takımlarının kayması) eğilimine girecektir. Ayrıca aracınızın tahrik sistemine de zarar verebileceğinizden 4x4 araçlarda her daim dört tekere birden kış lastikleri takılmalıdır.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular