Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

İlk kez lastik değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

Sıfır km aldığınız aracınızın lastiklerini ilk kez yenileyeceksiniz. Değişim için hangi lastik takımını seçebileceğiniz konusunda kafanızda birtakım sorular var: araçla birlikte gelen aynı lastikleri mi taktırmalı ya da alternatif yeni bir lastik modeline mi yönelmeli?
İlk kez lastik değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

© Fotolia

Orijinal ekipman lastikleri nedir?

Orijinal ekipman lastikleri, otomobil üreticisi ile lastik üreticisinin ortak çalışması sonucu aracınıza fabrikada takılmış olan lastiklerdir. Aracınızla tam uyum sağlaması için her iki üretici de şunları dikkate alır :

 • Lastiğin tekere oturması
 • Jant ebadı
 • Yoldaki sürüş özellikleri
 • Frenleme
 • Ağırlık, vs.

OE işaretli lastikler bir otomobil üreticisi için özel olarak geliştirilir ve lastik yanağında yer alan yük ve hız endeksi gibi özelliklere tam uyum sağlamayı amaçlar.

Ancak lastik üreticisiyle otomobil üreticisinin el ele vererek geliştirdikleri bu lastikler sizin beklentilerinizi karşılamayabilir.

Çoğu zaman kullanıcılar ile otomobil üreticilerinin lastikten beklentileri ve ihtiyaçları  farklılık gösterebilir. Zira otomobil üreticilerinin belirlediği öncelikler araç odaklı olup sizin karşılaşabileceğiniz yol ve hava şartlarını veya sürüş tarzınızı dikkate almazlar. Araç üreticilerinin önemsediği başlıca kriterler:

 • Uzun yol sürüşü özellikleri
 • Yuvarlanma gürültüsü
 • Kuru zeminde frenleme
 • Islak zeminde frenleme
 • Kullanım ömrü

Önemli Bilgi

Lastiklerinizi yenileme zamanı geldiğinde aracınıza takılı orijinal ekipman lastiklerini yeniden seçmek zorunda değilsiniz, başka lastik modellerine yönelebilirsiniz. Buna karşılık otomobil üreticilerinin sizin aracınız için belirlediği niteliklere uyum gösteren bir lastik seçmenizi tavsiye ediyoruz. Bazı lastikler, araç üreticisinin teknik ihtiyaçlarını karşılayacak lastiklerin geliştirilmesi için lastik üreticileri ile birlikte çalıştığını gösteren belirli bir işarete sahip olabilir. Nitekim araç muayene istasyonlarında aracınıza takılı lastik türünün bu kurallara uyup uymadığı kontrol edilir.

Yeni lastiğinizi doğru bir şekilde seçmenizi sağlayacak 2 önemli koşul

Orijinal ekipman lastik yerine aracınıza alternatif lastik taktırmayı düşünüyorsanız satın almak istediğiniz yeni lastiklerin ölçü, yük ve hız endekslerinin mevcut lastiklerinizle uyumlu olduğunu kontrol ettikten sonra, tamamen yasal bir şekilde, bunları aracınıza taktırabilirsiniz.

Bu durumda yedek parça pazarında yer alan ürünlere yöneleceksiz. OE lastiklerin aksine alternatif lastikler, lastik firmasıyla araç üreticisinin işbirliği sonucu aracınıza özel olarak  geliştirilmemiştir.

Buna ek olarak, orijinal lastik ekipmanının değiştirilmesi yeni bir modelde daha yeni teknolojilerin ve daha iyi performans özelliklerinin mevcut olması ihtimali açısından da yararlı olabilir.

Yeni lastik modelinizi satın alırken doğru bir seçim yapmanız için göz ardı etmemeniz gereken iki ana koşul:

 1. Yakıt tüketimi, kullanım ömrü, ıslak zeminde frenleme, vs. gibi kendi hava ve yol koşullarınıza ve sürüş tarzınıza yanıt verebilecek en önemli kriterlerin neler olduğunu kendinize sorun.
 2. Belirli markaların (Porsche, Mercedes, BMW...) kendi araç modelleri için verdikleri tavsiyeleri değerlendirmeye alın. Daha fazla bilgi için otomobil üreticisi işaretlemeleri hakkındaki kılavuzumuza göz atın.
iki-olasilik

© rezulteo

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...

Lastik seçimi nasıl yapılmalı?

Lastik seçimi nasıl yapılmalı?

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için kullanım koşulları.

;