En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Kış lastiği, çivili lastik, ağır kış (nordik) lastiği, dört mevsim lastiği: Kış mevsiminde hangi lastiği seçmeli?

Soğuk mevsim yaklaşıyor ve aracınızda hangi lastikleri kullanmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Kar, buz ve hatta yalnızca soğuk ve yağmur yüzünden kayganlaşan bir zemin üzerinde sürüş gerçekleştirecekseniz bu hava şartlarından en çok etkilenen bölgelerde güvenliğinizi korumak için kış lastiği kullanmak şart. Sürüş tarzınıza ve karşılaştığınız iklim şartlarına en uygun kış lastiğini keşfedin: Dağ lastiği, ağır kış lastiği, çivili lastik veya dört mevsim lastiği. Her ihtiyacı karşılayacak bir lastik mevcut.
kis-lastigi-secimi

© www.istockphoto.com

Kış lastiklerini ne zaman kullanmaya başlamalı?

Kış lastiklerinizi aracınıza taktırmak için kar yağmasını beklemeyin! Hava sıcaklığı 7℃'nin altına düşer düşmez yaz lastikleri güvenliğinizi korumak için yetersiz kalmaya başlar. Zira soğuk havalarda bu lastiklerin hamuru sertleşir ve frenleme ile hareket kabiliyeti alanlarındaki performans özellikleri etkilerini kaybeder.

Kış lastikleri 7℃'nin altındaki hava sıcaklıkları için tasarlanmıştır. Silika ve kauçuktan oluşan hamur bileşimleri düşük sıcaklıklarda esnekliklerini korur ve kuru zeminde bile daha iyi bir kavrama güvencesi sunar. Üstelik yaz lastiklerindeki kanallardan daha derin olan diş yapıları su ve karın hızla tahliye edilmesine olanak tanır.

Bir kış lastiğinin bir yaz lastiğinden beş kat daha fazla kılcal kanala sahip olabileceğini biliyor muydunuz? Bu kılcal kanallar krampon görevi görür ve karlı zemin üzerinde gereken çekiş gücünü temin eder. Bu sayede frenleme mesafeleri iyileşir, patinaj ve suda kızaklama riskleri azalır.

Diğer bir avantaj: Her mevsim lastiklerinizi değiştirerek onların kilometre ömrünü arttırmış olursunuz. İklim şartlarına uygun lastikler daha yavaş aşınacak ve daha az yakıt tüketecektir.

Doğru lastiği seçmek son derece kolay: Tek yapmanız gereken sürüş gerçekleştireceğiniz bölgenin iklim şartlarını dikkate almak. Her iklim şartına uygun bir kış lastiği türü mevcuttur!

Yumuşak geçen kışlar için dört mevsim alternatifi

Hava sıcaklığının nadiren 7°C'nin altına düştüğü bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Dört mevsim lastiği sizin ilginizi çekebilecek bir alternatiftir.

Ancak dört mevsim lastiğinin yaz ve kış lastikleri arasında ara bir çözüm olduğunu unutmayın. Hiçbir zaman sıcak mevsimlerde bir yaz lastiği, soğuk havalarda ve ıslak, karlı veya buzlu zeminlerde bir kış lastiği kadar yüksek performans sergilemeyecektir. Hatta çoğu zaman dört mevsim lastiklerinin frenleme alanındaki düşük performans niteliğinden ve bir miktar yüksek yakıt tüketiminden yakınılır.

Normal kışlar için kış lastiği

Hava sıcaklıklarının 7°C'nin altına düştüğü bir bölgede mi sürüş gerçekleştiriyorsunuz? Kış lastiği sizin için en uygun seçenektir. Çok amaçlı kullanıma sahip kış lastikleri hem karlı, nemli ve buzlu zeminlerde hem de sıcaklıklar 7°C'nin altında olduğu sürece kuru zeminde etkili bir performans sergiler.

Düşük sıcaklarda yaz lastiklerinden daha esnek olan hamuru kaygan zemin üzerinde daha iyi bir kavrama sağlar. Daha derin dişleri ise daha iyi bir hareket kabiliyeti ve daha güvenli bir frenleme sunar ve suda kızaklama riskini düşürür.

Çetin kışlar için ağır kış lastiği

Termometrelerin -10°C'nin altına düştüğü ve kar ile buzun yoğun olarak karşılaşıldığı bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Kışlar çok mu çetin geçiyor? Yollar sıkça karla mı kaplı? Ağır kış lastiklerine yönelin. Özel hamur bileşimi sıfırın çok altındaki sıcaklıklara göğüs geriyor ve yoğun kılcal kanallı yapısı buz ve kalın kar üzerinde optimal hareket kabiliyeti temin ediyor.

Buna karşılık asfalt üzerinde sürüş sırasında normal bir kış lastiği kadar konforlu değil ve daha fazla yakıt tüketiyor. Sonuç olarak bu tür lastikleri Kuzey Avrupa ülkelerinde ve kış mevsimi boyunca sürekli kar ve buz ile yüzleşen dağlık alanlarda bulabiliyoruz.

Bu lastik türünün değişik bir versiyonu da metalik çıkıntılara sahip çivili ağır kış lastiğidir ve bu lastik yalnızca buz üzerinde sürüş için kullanılır. Yol üzerinde çok hızlı aşınacak, yüksek miktarda yakıt tüketecek ve zayıf bir yol tutuşu ile gürültülü bir sürüş deneyimi sunacaktır. Ayrıca asfaltı da aşındırdığından bazı ülkelerde kullanımı yasaktır veya en azından kullanım süresi sınırlandırılmıştır. Kullanım hızı 90 km/saat ile sınırlı olup kullanımına dair özel bir işaret araç üzerine yapıştırılmalıdır.

Lastik çeşitleri

© rezulteo

M+S ve 3PMSF: Kış mevsimi için bir garanti sunar mı?

Kış lastiklerinin büyük bir çoğunluğunda kar ve çamurlu arazilerde kullanıma uygun olduklarını gösteren M+S (Mud+Snow) işaretlemesinin bulunduğunu fark etmişsinizdir. Fakat bu işaret lastik üreticilerinin beyanına dayalı olup söz konusu lastiğin kış şartlarındaki performansına dair gerçek bir garanti sunmaz. İleri düzey testlerden geçilmesini gerektiren ve kış lastiklerinizin çetin kış şartlarında dahi verimli olacağını garantileyen 3PMSF etiketine öncelik verin.

rezulteo'nun tavsiyesi:

Eğer sportif veya güçlü bir araca sahipseniz daha fazla ağırlığı kaldırmak ve yüksek bir hızda daha aktif bir sürüş sergilemek üzere özel olarak tasarlanan "yüksek performanslı" kış lastiklerinin de bulunduğunu unutmayın. Adından da anlaşılacağı gibi bu lastikler yol tutuşu, kavrama ve virajlarda denge gibi alanlarda son derece güçlü performans nitelikleri ortaya koyar.

Yaz lastikleri + kış zincirleri: Kış tatili için geçerli bir çözüm mü?

Yalnızca kış sporu yapmaya gittiğinizde kış şartları ile karşılaşıyorsunuz ve bu durumda kış lastiklerine yatırım yapmanın doğru olup olmadığın sorguluyorsunuz. Kış lastiği almak yerine tabii ki de lastiklerinizi kar çorabı veya zincirlerle donatmanız mümkün. Ancak bu durumda hızınızın 50 km/saat ile sınırlı olacağını ve bu ekipmanları çıkarır çıkarmaz aracınızın kontrolünün net bir şekilde güçleşeceğini aklınızda bulundurun. Dağlık bölgelerde yalnızca kış lastikleri güvenliğiniz için gerekli olan yol tutuşunu ve kavramayı sağlar.

Doğru bir seçim yapabilmenizi sağlayacak birkaç sayı:

  • Soğuk ve nemli zeminlerde bir yaz lastiğinin frenleme mesafesi bir kış lastiğininkinden iki kat daha uzun olabilir.
  • Kar veya buz üzerinde ise bu mesafe 8 katına kadar çıkabilir.

rezulteo'nun tavsiyeleri:

  • Lastiklerinizin basıncını ayda bir defa kontrol etmeyi unutmayın.
  • Kış lastikleri (ve özellikle çivili lastikler) ülkeye bağlı olarak farklı mevzuatlara tabidir. Yurt dışına çıkmadan önce bilgi edinin!

Bu öneri size yardımcı oldu mu?