Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Kış lastiği ne zaman takılmalı?

Kış mevsimi yaklaşıyor ve kış lastiklerinizi ne zaman takmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Kar yağışı ve kötü hava koşulları ile karşılaşmayı beklemeyin: Tam bir güvenlik içerisinde sürüş gerçekleştirmek için kış lastiklerini hangi sıcaklıklardan itibaren takmanız gerektiğini keşfedin.
Kış lastiklerini ne zaman takmalı?

Kış lastiklerinizi ne zaman kullanmaya başlamanız gerektiğini biliyor musunuz? © Nokian

Kış lastiği kullanmaya başlamak hava sıcaklığı ile ilgili

Halk arasında "kar lastiği" olarak da adlandırılan kış lastiği yalnızca kar üzerinde değil, güvenliğinizi garanti altına almak için her türlü soğuk havada sürüş için tasarlanmıştır. Kış lastiklerini takmak için dikkate alınması gereken kriter hava sıcaklığıdır.

Zira soğuk havada lastik hamuru sertleşir. Belirli bir ısının altında kauçuk bir yapıdan katı bir yapıya geçer ve kavrama kabiliyetini kaybeder.

Ancak kış lastiklerinin hamuru düşük sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyecek şekilde tasarlandığından en yüksek performans özelliklerini sunmaya devam eder. Ayrıca kış lastikleri krampon faaliyeti gösteren daha derin bir diş yapısına ve daha yoğun kılcal kanallara sahiptir. Bu sayede kar, buz, nem, hatta su ile kaplı her türlü yüzeyde iyi bir kavrama ve çekiş temin eder.

Kış mevsimi için lastik değişimi hangi tarihte gerçekleştirilmeli?

Hususi amaçla kullanılan binek araçlar için özel bir kış mevzuatı söz konusu değil. Dolayısıyla lastik değişimi gerçekleştirmek için zorunlu bir tarih yok.

Yaz lastiklerinden kış lastiklerine ne zaman geçileceğinin en iyi göstergesi hava sıcaklığıdır. 0°C'ye yaklaştığınızda kış lastiklerini kullanmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Bu sıcaklığın altında yaz lastiklerinin hamuru sertleşmeye ve kavrama kabiliyetini kaybetmeye başlar.

rezulteo'nun tavsiyesi:

Eğer kış lastikleri almanız gerekiyorsa son ana kadar beklemeyin. Bu şekilde daha uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz ve ürünlerin tükenmesi sorunuyla karşılaşmazsınız. Genelde hava sıcaklıkları ne kadar düşerse kış lastiklerine yönelik talep o kadar artar ve fiyatlar yükselişe geçer.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Lastiklerimi ne zaman değiştirmeliyim?

Lastiklerimi ne zaman değiştirmeliyim?

Otomobil lastiği kaç yıl kullanılır? Lastik ömrünün bittiği nasıl anlaşılır? Lastiklerimi ne zaman değiştirmem gerekir? Lastik diş derinliği kaç mm'den az olursa değiştirme zorunludur? Birçoğumuz bu sorulara cevap arıyoruz. Bu dosyada, lastiklerinizin aşınma seviyesini nasıl ölçeceğinizi; düzensiz aşınma, deformasyon, sertleşme ve balon gibi durumları nasıl tespit edebileceğinizi açıklıyoruz. Bunlara ek olarak, lastik üretim tarihinin nasıl anlaşıldığı, lastikleri değiştirirken ne gibi konularda dikkatli olunması gerektiği konularına da açıklık getiriyoruz... Bu eksiksiz dosyayı okuyarak lastik konusunda bilgilenebilir ve meraklarınızı giderebilirsiniz. Güvenli sürüşler!