Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Yazın kış lastiği kullanılır mı?

Yazın kış lastiği kullanmaya devam ederek, lastik takma işleminden kurtulacağınızı ve tasarruf yapacağınızı düşünebilirsiniz. Fakat yazın kış lastiği muayeneden geçer mi? Peki ya güvenlik açısından bir riske girmiş olur musunuz? Elinizdeki seçenekleri ve almanız gereken önlemleri keşfedin.
Yazın kış lastiği kullanılır mı?

Yazın kış lastiği kullanılır mı? © fr.fotolia.com

Yönetmelik  yaz mevsiminde kış lastiklerinin kullanımı hakkında ne diyor?

Yönetmelik, yazın kış lastiğinin kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama getirmiyor. Dikkat etmeniz gereken tek husus lastiklerinizin kanal derinliğinin 1,6 mm'nin üzerinde olması.

Yalnız dikkat; Yurtdışına çıkmayı planlıyorsanız gideceğiniz ülkede yürürlükte olan mevzuat hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin İtalya'da kış lastiklerinin 15 Mayıs ile 15 Ekim tarihleri arasında kullanılması yasaktır.

Yaz mevsiminde kış lastikleriyle sürüş tehlikeli mi?

Kış lastiklerinin hamuru yüksek sıcaklıklarda kullanım için tasarlanmamıştır. Avrupalı bağımsız kurum ADAC tarafından gerçekleştirilen testlere göre kış lastikleri kuru zeminde frenleme ve ıslak zeminde suda kızaklama riski alanlarında yaz lastiklerinden daha düşük bir performans sergiliyor. Buna karşılık söz konusu testler yeni lastikler ile gerçekleştirilmiş durumda. Lastiklerin performans seviyesinin aşınma ile birlikte değişiyor olması mümkün.

Kısaca yaz mevsiminde kış lastiklerinizi kullanmaya devam etmeyi seçerseniz dikkatli bir sürüş gerçekleştirin ve frenleme performansındaki düşüşü telafi etmek için hızınızı azaltın.

Kış lastiklerini kullanmaya devam etmek gerçekten bir avantaj sunar mı?

Üretici markalara göre diş derinliği 4 mm'nin altına düştüğünde kış lastiklerinin kış şartlarındaki performansı zayıflamaya başlar. Yasa tarafından belirlenen 1,6 mm'lik sınıra ulaşana kadar bir miktar daha kullanım ömrü mevcuttur. Bu nedenle bu limite ulaşana kadar kış lastiklerini yaz mevsiminde kullanmaya devam etmek mantıklı olabilir.

Ancak kış lastiklerinizin yüksek sıcaklıklarda daha hızlı aşınacağını unutmayın çünkü ısınan yol kaplaması lastik yıpranmasını arttırır.

Sonuç olarak kış lastikleriniz hâlâ yeni bir kış mevsiminde kullanılabilecek durumdaysa en iyi seçenek bunları değiştirmek ve yaz mevsiminde sıcaktan uzak bir yerde depolamak olacaktır. Yaz mevsiminde yaz lastikleri kullanmak sizin için daha ekonomiktir yaz lastikleri kış lastiklerinden daha sessiz olduğu için aynı zamanda daha konforludur.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Lastiklerimi ne zaman değiştirmeliyim?

Lastiklerimi ne zaman değiştirmeliyim?

Otomobil lastiği kaç yıl kullanılır? Lastik ömrünün bittiği nasıl anlaşılır? Lastiklerimi ne zaman değiştirmem gerekir? Lastik diş derinliği kaç mm'den az olursa değiştirme zorunludur? Birçoğumuz bu sorulara cevap arıyoruz. Bu dosyada, lastiklerinizin aşınma seviyesini nasıl ölçeceğinizi; düzensiz aşınma, deformasyon, sertleşme ve balon gibi durumları nasıl tespit edebileceğinizi açıklıyoruz. Bunlara ek olarak, lastik üretim tarihinin nasıl anlaşıldığı, lastikleri değiştirirken ne gibi konularda dikkatli olunması gerektiği konularına da açıklık getiriyoruz... Bu eksiksiz dosyayı okuyarak lastik konusunda bilgilenebilir ve meraklarınızı giderebilirsiniz. Güvenli sürüşler!

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için kullanım koşulları.

;