Hasarlı bir lastik (çatlaklar, yırtıklar, balonlar, kesikler...) nasıl tespit edilir ve lastik ömrü nasıl uzatılır

Hasarlı lastik

Lastiğinizde meydana gelebilecek ve güvenliğinizi tehlikeye sokabilecek hasarları ya da şekil bozukluklarını tespit etmeyi öğrenin: Yanak kesiği, balon yapmış lastik, yanak zedelenmesi, çatlaklar, düzensiz aşınmalar... Hasarlı bir lastiği mutlaka tamir ettirin, tamir edilemiyorsa mutlaka yenisiyle değiştirin! Hasarlı bir lastik ile sürüş gerçekleştirmek çok tehlikeli olabilir. Lastik hava basıncını ayda en az bir kez kontrol etmeli ve basınç değerlerini aracınızın kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde ayarlamalısınız. Uzun yola çıkmadan lastiklerinizin aşınmasını ve diş derinliğini mutlaka kontrol etmeli, gerekli önlemleri almalısınız! Güvenlik kontrol ediyor musunuz?önce aklınıza getiriyor musunuz? Güvenlik şakaya gelmez!

Balon yapan lastik tehlikeli mi?

Balon yapan lastik tehlikeli mi?

Lastiğinizin yanağında bir balon mu oluştu? Bunu tespit etmenin yollarını ve her an patlama riski taşıyan lastiğe karşı yapmanız gerekenleri öğrenin.

lastik-karkas-duzlesmesi

Uzun süre kullanılmayan bir aracın lastiklerinin bozulmasını nasıl engellersiniz?

Uzun süre (birkaç ay) kullanmadığınız aracınızın direksiyon başına geçtiğinizde ilk birkaç kilometre boyunca direksiyonda geçici bir titreme hissi varsa lastiklerinizin tabanı bozulmuş olabilir. Uzun süre park halinde kalan araçlarda oluşan bu şekil bozukluğu genelde geçicidir ancak kimi zaman kalıcı hale de gelebilir. Bunun önüne nasıl geçebileceğinizi keşfedin!

Lastiklerin eskidiği nasıl anlaşılır? Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?

Lastiklerin eskidiği nasıl anlaşılır? Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?

Lastiklerinizi yalnızca diş derinlikleri asgari derinlik limitine ulaştıklarında mı değiştiriyorsunuz? Dikkat, aracınızı...

Lastik basıncı, diş derinliği, yedek lastik (stepne): Uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Lastik basıncı, diş derinliği, yedek lastik (stepne): Uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Aracınızla uzun bir yolculuğa çıkmaya mı hazırlanıyorsunuz? Direksiyonun başına geçmeden önce lastiklerinizin durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin: Unutmayın ki aracınız ve yol arasındaki tek temas noktası lastiklerinizdir... Huzur içerisinde yola çıkmak için kontrol etmeniz gereken ana noktaları aşağıda bulabilirsiniz!