Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Farklı diş derinliğine sahip lastikler birlikte kullanılabilir mi?

Lastiklerinizden biri patladı ve yalnızca tek lastik değiştirmenin mümkün olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Lastiklerinizden ikisinin diş derinliği oldukça azalmış durumda ve dört lastiği birden değiştirmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Lastiklerinizin diş derinliklerinin birbiriyle orantılı olmaları güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Lastik değişimlerinizi, aracınızın sürüş özelliklerini ve verimini koruyarak gerçekleştirmeniz aşağıdaki tavsiyelerimizle mümkün...
dis-derinligi-farkli-lastikler-takmak

© fr.fotolia.com

Eğer 2 çeker tekere sahip bir otomobiliniz varsa (önden çekişli veya arkadan itişli)

Lastiklerinizden birini veya ikisini aşağıdaki şartlar çerçevesinde değiştirmeniz mümkün:

  • Tek lastik değiştirmeniz durumunda, yeni lastiğin aynı aks üzerinde takılı diğer lastik ile aynı ürün olmasına (aynı marka, model, ebat, yük ve hız endeksi) ve aralarındaki diş derinliği farkının 5 mm’nin altında olmasına dikkat edin.
  • Aynı aks üzerindeki 2 lastiği birden değiştirmek istiyorsanız diğer aks üzerindeki lastikler ile aynı türdeki ürünleri (aynı marka, model, ebat, yük ve hız endeksi) seçin. Bu sayede daha yüksek bir güvenlik seviyesine sahip olacaksınız.

Ayrıca aracınızın özellikle ıslak zeminde daha iyi bir yol tutuşu sergilemesi için yeni lastikleri her daim arka aksa taktırmaya özen gösterin. Ön aksta yeni lastik, arka aksta ise daha kötü durumda lastikler kullanmak aracınızı aşırı dümenleme eğilimine sokabilir (arka tekerlerinizde kayma meydana gelebilir).

Eğer 4 çeker tekere sahip bir aracınız varsa

4 lastiğinizin de birbirine orantılı bir diş derinliğine sahip olması gerekir. Yalnızca 2 lastik değiştirirseniz 2 aks arasındaki diş derinliği farkı dönüş hızları arasında fark oluşmasına ve bunun sonucunda tahrik sisteminiz erkenden aşınmasına neden olacaktır.

Optimal güvenlik için 4 tavsiye

  • Tek lastik değiştirmekten mümkün olduğu kadar kaçının: İki lastik veya dört lastik değiştirin
  • Her daim aracınız için onaylanmış bir lastik ebadı seçin
  • Yeni lastiği arkaya takın
  • İki aks arasında büyük diş derinliği farkının oluşmasını önlemeye dikkat edin (örn: arka aksta yeni, ön aksta aşınmış lastikler kullanması sırasında)

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Araç muayenesinden önce mutlaka lastiklerinizin aşınma seviyesini kontrol edin

Araç muayenesinde, lastik kontrolünde nelere dikkat etmeliyim?

Aracınız yakın zamanda muayeneden mi geçecek? Bu dosyada, muayenede lastikle ilgili yapılan kontrollerle ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz: Yasal aşınma sınırı, lastik ebatları, aracın ön ve arka akslarında farklı lastiklerin kullanılması... Muayeneden kalmanıza neden olabilecek ve daha da önemlisi güvenliğinizi riske sokabilecek ağır kusurları ve çeşitli lastik aşınma çeşitlerini tespit etmeyi öğrenin: Yanaklarda çatlaklar, kesikler, balon, düzensiz lastik aşınması, sertleşme...

Lastik diş aşınması

Aşınma göstergesi ve diş derinliği ölçme teknikleri sayesinde lastiklerinizin aşınma seviyesini kontrol edin

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için kullanım koşulları.

;