En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Lastik aşınmasının 4x4 arazi araçların çekiş sistemine olan etkisi?

Lastiklerinizin aşınma seviyesinin 4x4 aracınızın mekanik aksamları üzerinde ciddi bir etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz? Aracınıza uygun olmayan lastikler kullanmak veya lastiklerin aşınma seviyesini doğru bir şekilde kontrol altında tutmamak arazi aracınızın çekiş sistemine zarar vermeye yetebilir. Mekanik arızaların önüne geçmek için yapılmaması gereken hataları keşfedin.
4x4-arac-cekis-sistemi-lastik-asinmasi

© istockphoto.com

4x4 araçların ve arazi lastiklerinin özellikleri

4x4 araçların (4WD ve AWD) en büyük özelliği, motor gücünü aracın 4 tekerine de bağımsız şekilde aktarabilmesidir. Bu sayede, 4x4 araçların herhangi bir tekerinin patinaja düşmesi halinde, aracın zemine saplanmasını engellemek, araca tekrar hareket kabiliyeti kazandırmak için tekerler dönmeye devam eder.

Bu amaçla 4x4 tipi araçlar, diferansiyel ve/veya viskoz kaplin gibi özel çekiş mekanizmalarına sahiptir. Bu sistemler, kısa süreliğine tekerlerin farklı dönüş hızlarına sahip olmasını sağlar. Ancak, farklı dönüş hızlarını dengeleyen bu sistemin sürekli kullanılması halinde aksamlarda erken aşınma veya kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Arazi aracınızın lastiklerinin farklı aşınma seviyeleri nedeniyle tam olarak aynı boya sahip olmaması ve dolayısıyla birbirinden bir miktar farklı hızda dönüş gerçekleştirmesi halinde bu durum ile karşılaşılabilir. Araçtaki çekiş sistemi, iki aks arasında hafif bir aşınma farkını kaldıracak nitelikteyse de iki aks arasında oluşan fark ne kadar büyük olursa çekiş sistemi de buna bağlı olarak o kadar çok zorlanır ve dolayısıyla zarar görebilir.

4x4'ünüzün çekiş sistemini korumak için uyulması gereken 2 altın kural

4x4'ünüzün çekiş sisteminin zarar görmesini engellemek için aşağıdaki 2 kurala uymanız yeterli olacaktır:

  • 4x4'ünüze her daim birbirinin aynısı 4 lastik taktırın. Araç üreticiniz tarafından aksi önerilmediği sürece; aynı marka, aynı model, aynı ebat, aynı yük ve hız endekslerine sahip lastikler taktırın.
  • 4 lastik arasında eşit aşınma seviyesini koruyun ve bütün lastikleri aynı zamanda değiştirin.

Lastik rotasyonu için bir uzman bulun


4 lastik arasında eşit bir aşınma seviyesi elde etmek için düzenli rotasyon gerçekleştirmeyi unutmayın ve tabii ki dört çeker araçlara özel rotasyon kurallarına uymayı ihmal etmeyin.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular