Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Kış lastiği ebatları nasıl olmalı? Küçük ebatlı lastik takmak yararlı mı?

Kış lastikleri satın almanız gerekiyor ve lastik ebatları açısından hangi kurallara uymanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Daha küçük ebatlı lastikler çoğu zaman fiyat olarak daha ekonomiktir ancak özellikle kar üzerinde ne türden performans özellikleri sunarlar? Ve yasa bu konuda ne diyor?
Kış lastiği ebatları nasıl seçilir?

© rezulteo

Küçük ebada sahip lastikler: Daha ucuz ve kar üzerinde daha etkili

Kış lastiklerinizde, yaz lastiklerinize göre daha küçük ebatlar kullanmanız 2 önemli yarar sağlar: Maliyet açısından tasarruf ve belirli şartlar altında daha yüksek performans nitelikleri.

Büyük ihtimalle daha küçük ebattaki lastiklerin çoğu zaman daha ekonomik olduğunu fark etmişsinizdir. Üstelik sunulan avantajlar bununla sınırlı değil: Zemin üzerinde kalın bir kar katmanı oluştuğunda küçük ebatlı lastikler aynı zamanda daha etkili bir performans sunar.

Zira geniş lastiklerin derin karda ilerlemesi daha zordur. Bunun aksine daha dar lastikler yüksek yanakları ve daha küçük çapları sayesinde kar tabakası üzerinde kendilerine yol açabilecek ve daha iyi bir hareket kabiliyeti temin edecektir. Bir diğer avantaj ise dar bir lastiğin daha fazla genişliğe sahip aynı modele oranla daha az gürültü oluşturmasıdır.

Bununla beraber daha dar lastiğin her zaman avantajlı olmayacağını da unutmamak gerek: Geri planda kaldıkları alanlar da mevcut. Doğal olarak daha dar ebatların kullanım ömrü daha kısadır zira daha düşük bir hamur hacmi söz konusudur. Diğer taraftan kuru zeminde dar bir lastik geniş bir lastiğe oranla bir miktar daha düşük kavrama sunacaktır.

Kış lastiği ebatları nasıl seçilir

© rezulteo

Müsaade edilen lastik ebat değişiklikleri

Kullanacağınız ebadı seçerken otomobil üreticiniz tarafından onaylanan ebatlara uyum göstermeye dikkat ediniz. Aracınızın teknik özelliklerine tam anlamıyla uygun oldukları için en yüksek seviyede güvenlik ve performansı bu lastikler ile elde edebilirsiniz. Söz konusu bu ebatları aracınızın kullanım kılavuzunda, sürücü kapısının üstünde iç kısımda ve bazı araç modellerinde ise yakıt depo kapağında bulabilirsiniz. Ayrıca rezulteo'nun arama motorunda araç adıyla arama yapabilirsiniz.

Kış lastiklerinin hız endeksi

Kış lastikleri için yaz lastiklerinden daha düşük bir hız endeksine müsaade edilmektedir. Zira kış iklim şartları (kar, yağmur, buz, vs.) dikkate alındığında kış lastiği genellikle yaz lastiğinden daha düşük bir sürüş hızına maruz kalacaktır.

Doğru kış lastiğini bulun

Kış lastiklerinin hız endeksi

© Fotolia

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...

Araç muayenesinden önce mutlaka lastiklerinizin aşınma seviyesini kontrol edin

Araç muayenesinde, lastik kontrolünde nelere dikkat etmeliyim?

Aracınız yakın zamanda muayeneden mi geçecek? Bu dosyada, muayenede lastikle ilgili yapılan kontrollerle ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz: Yasal aşınma sınırı, lastik ebatları, aracın ön ve arka akslarında farklı lastiklerin kullanılması... Muayeneden kalmanıza neden olabilecek ve daha da önemlisi güvenliğinizi riske sokabilecek ağır kusurları ve çeşitli lastik aşınma çeşitlerini tespit etmeyi öğrenin: Yanaklarda çatlaklar, kesikler, balon, düzensiz lastik aşınması, sertleşme...

Lastik ebatları ve ebat değişimi

Lastiğinizin ebadını değiştirmek için lastik ebatları ve ebat değişimi dosyamıza göz atın. Lastik ebat değişiminde uyulması gereken kuralları öğrenin!
Lastik ebat değişikliği

Lastik ebadı değiştirmek istiyorum

Muayenede sorun yaşamadan, güvenliğinizi tehlikeye atmadan lastiklerinizin ebadını değiştirmeyi mi istiyorsunuz? Aracınızın ebat bilgileriyle ilgili şüpheniz mi var? Bu dosyada; lastik yanağında bulunan işaretlemeleri, yük ve hız endekslerini ve onaylanmış lastik ebatları kavramını açıklıyoruz. Lastik ebatlarının yakıt tüketimi, kavrama, yol tutuş, konfor ve daha birçok performans alanında sağladığı olumlu ve olumsuz değişiklikleri detaylandırıyoruz.

Kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

: Kışın kış lastiği kullanmak güvenli sürüşün ilk adımını oluşturuyor

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için Site Kullanım Koşulları

;