Lastik işaretlemelerini okumayı öğrenerek lastiklerinizin üretim tarihi, ebatları, onay koşulları ve diğer niteliklerini keşfedin.

Lastik üzerindeki yazılar: Lastik üzerindeki bilgiler nasıl okunur?

Lastiklerin yanağında bulunan rakamlar ve harfler dikkatinizi çekmiştir. Lastik model ve marka bilgisine ek olarak, lastik üretim tarihi (DOT), onay durumu ve tarihi, lastik tipi, lastik ebatları gibi bilgiler sunan lastik işaretlemelerini okumayı öğrenin. Bu bilgiler özellikle lastik seçiminizde veya lastiklerinizin farklı koşullardaki performanslarını değerlendirmek istediğiniz zamanlarda (örneğin; kar üzerinde sürüş) işinize yarayacaktır.

Lastik üzerindeki harfler ve rakamlar nasıl okunur?

Lastik üzerindeki harfler ve rakamlar nasıl okunur?

Lastik almaya hazırlanıyorsunuz ve lastik profilinde belirtilen bütün o rakamların ve harflerin ne anlama geldiğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Bu işaretlemelerin nasıl okunduğunu keşfedin: Lastik ebatları, hız endeksi, yük endeksi ve diğer teknik işaretlemeleri anlamakta artık zorluk çekmeyeceksiniz!

Lastikte DOT

DOT: lastik üretim tarihini tespit etmenizi sağlıyor

Lastikler kullanılmadıklarında bile eskir: Zaman içerisinde hamur kaçınılmaz olarak sertleşir ve kavrama kabiliyetini yitirir. Bu yüzden lastik satın almadan önce bir lastiğin üretim tarihinden beri uzun bir süre boyunca depolanmadığından emin olmak gerekir. Fakat bir lastiğin üretim tarihi nasıl anlaşılır? Bu son derece basit: Üretim tarihi lastik yanağındaki DOT denilen kodlarla belirtilir. DOT kodunun nerede yazdığını ve nasıl okunacağını keşfedin!