Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Bir lastiğin performansı nasıl değerlendirilir?

Lastiklerinizi yenileme zamanı geldi. Fakat piyasada yer alan onca ürün arasında bir seçim yapmak oldukça zor; çünkü lastik pazarında yer alan her ürün sınıfı, belirli ihtiyaçlara cevap verecek şekilde konumlandırılmıştır. Sizin kendi kullanım koşullarınıza, kullanım tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun lastiği nasıl bulabileceğinizi keşfedin.
Lastiklerin performans özelliklerini değerlendirin

Kullanım şeklinize ve ihtiyaçlarınıza göre hangi performans özelliklerine odaklanılmalı? © fr.fotolia.com

Lastik seçimi, uzlaşı arayışı

Günümüz teknolojisi her türlü yol ve hava koşulunda yüksek performans sergileyecek kusursuz lastiğin üretilmesine henüz imkan tanımıyor. Lastiğinizi seçmeden önce sizin için önemli olan performans özelliklerini tespit etmeniz gerekecektir. Kimi performans özelliklerinin teknik açıdan birbiriyle çelişebileceğini unutmayın. Örneğin iyi bir enerji verimliliği ve yakıt tasarrufu sunmak için geliştirilen bir lastiğin ıslak yolda frenleme performansı düşük olacaktır. Aynı şey bunun tersi için de geçerlidir.

Binek araçlar için üretilen lastiklerde premium markalar hiçbir konuda ödün vermeyen dengeli performansa sahip ürünler sunar. Başka bir deyişle lastik, belirli bir performansı öne çıkarmak için (örn: uzun kullanım ömrü) diğer performansları (örn: suda kızaklama) feda etmemelidir.

Lastik seçimi nasıl yapılır?

Aracın sınıfı ve aracın kullanım şekli lastik satın alırken aranması gereken performans özelliklerini belirleyecektir.

Normal bir binek araca (şehir aracı, kompakt otomobil, sedan...) sahipseniz güvenlik (suda kızaklama, frenleme), ekonomi (yuvarlanma direnci, uzun kullanım ömrü) ve sürüş konforu (darbeleri emmesi, ses) arasında iyi bir denge sunan bir ürüne öncelik verin.

Spor araba veya sportif sürüş tarzına sahipseniz spor lastikler en iyi kavramayı sunmak üzere geliştirilmiş lastik türüdür. Bu lastikler, sportif özellikleri gereği diğer performanslardan taviz verebilirler. Dolayısıyla normal bir binek araç lastiğine kıyasla spor lastiğin konfor ve kullanım ömrü daha düşük olacaktır.  Ayrıca kuru yüzeyler için kullanıma yönelik lastiklerin (Toyo R888, Michelin Pilot Sport Cup 2, vs tipindeki yarı-slick lastikler), ıslak zemin performansları kısıtlıdır. Bu ürünlerin, performans özellikleri homojen değildir.

"Çok sayıdaki binek araca hem normal hem de spor lastikler takılabilir. Yapılacak seçim, sürüş tarzınıza bağlı olacaktır: Sportif sürüş mü, çok amaçlı kullanım mı?"

Aracınız bir 4x4 mü? Arazi lastikleri belirli bir kullanım için geliştirilmiştir (çamur, kum, kayalık, vs gibi zeminlerde sürüş). Off road kullanıma yönelik olduklarından asfalt yol üzerindeki performans özellikleri kısıtlıdır. Kaygan arazi şartları için tasarlanmış bir 4x4 lastiği asfalt üzerinde, özellikle de ıslak yolda, kısıtlı performans niteliklerine sahip olacaktır ve yüksek bir ses seviyesi sergileyecektir.

"4x4'ünüz için lastik satın alırken kullanım koşullarınıza göre seçim yapın: Yol lastiği (%100 asfalt), karma (ekseri yol kullanımı ve hafif off road), veya off road (ekseri arazi kullanımı ve ara sıra yol)."

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için kullanım koşulları.

;