Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Kış lastiği nasıl seçilir (M+S ve 3PMSF)? Kış lastiği performansları nasıl karşılaştırlır?

Kış lastiği satın almak üzeresiniz, kar ve buz üzerinde ve soğuk/nemli zeminlerde iyi performans özelliklerine sahip bir lastik arıyorsunuz. Soğuk mevsimlerde karşılaşacağınız çetin şartların üstesinden gelmek için lastiklerinizin daha iyi bir tutunma ve daha iyi bir çekiş sunması gerekiyor. M+S ve 3PMSF işaretlemelerinin doğru seçimi yapmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.
Kış lastiği nasıl seçilir (M+S ve 3PMSF)? Kış lastiği performansları nasıl karşılaştırlır?

© www.istockphoto.com

Lastikler üzerindeki M+S işaretlemesi güvenilir mi?

"Mud & Snow", yani "çamur ve kar" ifadesinin kısaltması olan M+S işaretlemesi bütün kış lastikleri üzerinde mevcuttur. Lastiğin diş yapısının çamurlu ve karlı yollar için tasarlandığı anlamına gelir. Dolayısıyla bu ifadeyi 4x4 lastiklerde ve 4 mevsim lastiklerinde de bulabilirsiniz. Lastiğin markasına bağlı olarak farklı şekillerde yazılabilir: M+S, M&S, MS, M/S…

Ancak bu işaretleme yalnızca üreticinin beyanına dayalıdır. Herhangi bir standarda tabi değildir ve lastiğin kış şartlarındaki performans niteliklerine dair gerçek bir güvence sunmaz.

3PMSF etiketi, lastiğin kar üzerindeki performansının güvencesi

Üç tepeli dağ içinde kar tanesi ile simgelenen 3PMSF piktogramı (Three Peak Mountain Snowflake), lastiğin karlı zeminde etkili performans sergilediğini belgelendirir. Bu piktogramın lastik yanağında yer alması için kış lastiğinin kar üzerindeki çekiş gücünü değerlendiren testlerden geçmesi gerekir.

Dolayısıyla 3PMSF işaretlemesi kış lastikleri satın alırken itimat edebileceğiniz tasdik edilmiş bir performans güvencesidir. Bu standarda yanıt veren lastikler çoğu zaman sıradan M+S lastiklerinden daha pahalıdır zira bu lastiklerin yapısı, kanalları ve hamur bileşenleri kış şartları için özel olarak geliştirilmiştir.

rezulteo'nun tavsiyesi:

Kış şartlarında, özellikle de kar üzerinde gerçek bir kış lastiğinin performans niteliklerinden yararlandığınızdan emin olmak için 3PMSF işaretlemesine öncelik verin.

Doğru kış lastiğini bulun

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...

Kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

: Kışın kış lastiği kullanmak güvenli sürüşün ilk adımını oluşturuyor

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için kullanım koşulları.