Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Yuvarlanma gürültüsü ve bozuk yol: Sürüş konforunu ihmal etmeyin

Lastik alırken, çoğu zaman güvenlik, fiyat ve yakıt tüketimi gibi performans özellikleri ve sürüş tarzı ile araç modeli dikkate alınır. Fakat lastik seçiminizin konfora doğrudan etki edeceğini unutmayın.
lastiklerin-yuvarlanma-gurultusu-ve-konforu

Lastikler sürüş konforunuzda rol oynar © www.istockphoto.com

Lastiklerinizin iyi bir sürüş konforu sunup sunmadığını nasıl tespit edebilirsiniz?

Konforlu lastik araç içerisinde hissedilen yoldaki düzensizlikleri emebilen sessiz bir lastik anlamına gelir.

Zira yol kaplamasındaki düzensizlikler lastikleri fazlaca zorlar ve lastikler de bunları ya emerek ya da birebir yansıtarak araç içindekilere iletir. Araç içi sürüş konforunuzu sağlayan unsurlar arasında, lastik kaplamasının yoldaki pürüzleri emmesi ve titreşimleri azaltma becerisi, yolun kendi yapısı ve araç süspansiyonlarının kalitesi önemli rol oynar.

Bazı lastik üreticileri hamurun performans özelliklerini azaltmadan hem lastiğin gürültü seviyesini düşürmek hem de yoldaki düzensizlikleri telafi etmek için akustik ve mekanik konfora büyük bir dikkat gösterir.

Aldığınız yeni lastikler size gürültülü mü geldi?

Bu normal: Yeni lastiklerin bir alıştırma süresinden geçmeye ihtiyacı vardır. Bir müddet sonra, lastik diş derinliği düzenli bir şekilde aşındıkça lastiklerin biraz daha sessiz hale gelmeleri mümkündür. Bunun aksine lastiklerinizin düzensiz bir aşınmaya maruz kalması durumunda rahatsız edici titreşimlere yol açabilirler.

Kış lastiklerine kıyasla yaz lastikleriniz daha fazla ses mi yapıyor?

Yaz lastikleri, daha derin ve daha yoğun dişlere sahip ve daha yumuşak bir hamur kullanan kış lastiklerinden daha sessizdir.

Sürüş sırasında duyduğunuz o gürültü nereden geliyor?

Aracınızdaki yolcular ve kendiniz sürüş sırasında rahatsız edici bir ses mi duyuyorsunuz veya yoldaki düzensizlikleri gereğinden fazla mı hissediyorsunuz? Aracınızın içerisindeyken farklı ses kirliliklerinin ortaya çıktığını mı fark ediyorsunuz? Çoğu zaman bunun baş sorumlusu lastiktir!

Yol üzerinde sürüş gerçekleştirmek bile lastiklerin sırtındaki diş yapısının yuvarlanma gürültüsü adı verilen gürültünün ortaya çıkmasına neden olur. Bu gürültü hız artışı ile doğru orantılı olarak artar. Lastik, yoldaki düzensizlikleri emmek için şekil değiştirebilen esnek bir nesnedir. Bu nedenle lastiğin diş yapısı ile doğrudan temas halindeki zeminin durumu; yoldaki küçük darbeler, sallanmalar ve engeller nedeniyle lastiğin ve aracın maruz kaldığı titreşimleri arttırabilir.

Lastiğin yol açabileceği farklı gürültüler nelerdir?

Lastiklerden gelen sesin çeşitli sebepleri vardır. Lastik sırtındaki diş yapısı ve derinliği üç farklı açıdan gürültüye neden olur:

  • "Kenar" etkisi: Lastiğin yol ile temas halindeki kısmı lastiklerin gürültüsünü arttıran bir kenar oluşturur.
  • Lastik tabanının "hava emme" etkisi.
  • Yol ile temas noktasına giriş veya çıkışlarda lastik tabanındaki parçalarda oluşan "kayma" etkisi.

Lastiklerin yetersiz bakımı gürültü seviyesini arttırabilir mi?

Evet, ancak kötü bir balans ayarı veya yürüyen aksamlardaki (direksiyon, süspansiyon, transmisyon, vs.) olası bir hasar da rahatsız edici bir yuvarlanma gürültüsüne sebep olabilir.

Lastiğin üretim şekli lastiğin yuvarlanma gürültüsünü etkileyebilir mi?

Evet, kötü tasarlanmış veya biçimi bozulmuş bir lastik araç içerisinde hissedilen gürültüyü arttırabilir.

Sürücünün hissettiği titreşimlerin kaynağı ne olabilir?

Yoldaki düzensizlikleri iyi bir şekilde ememeyen ve oluşacak gürültüyü filtreleyemeyen bir lastik sürücüde ve yolcularda rahatsızlığa ve yorgunluğa (hatta titreşim hissi çok kuvvetliyse uzun vadede sırt ağrılarına) neden olabilir. Aynı şekilde araç dışındaki yuvarlanma gürültüsü de çevredeki yerleşim alanları için ciddi bir gürültü kirliliğine yol açabilir.

Sürüş konforunuzu arttıracak ve yuvarlanma gürültüsünü düşürecek lastikler nasıl seçilir?

Lastiklerinizi satın almadan önce lastiğin iyi bir sürüş konforu sunup sunmadığını anlamak için AB lastik etiketine güvenebilirsiniz zira yuvarlanma gürültüsü etiket üzerinde zorunlu olarak belirtilen üç kriterden biridir. Bir sembol yardımıyla yuvarlanma gürültüsünün desibel cinsinden tam değeri ifade edilir ve sayı değerinin yanına çizilen küçük dalgalar gürültü seviyesi hakkında bir fikir verir:

(1 siyah dalga sembolü): Lastiğin gürültü seviyesi düşüktür

(3 siyah dalga sembolü): Lastik yuvarlanma gürültüsü alanında zayıf performans gösterecektir

Lastiklerin yuvarlanma gürültüsü nasıl test ediliyor?

Bir lastik piyasada satışa sunulmadan önce yürürlükteki standartlara uygun olarak yuvarlanma gürültüsü ölçümü dahil birçok testten geçer. Lastik üreticileri bu testleri pist üzerinde (her biri araçtan 7,5 metre uzağa yerleştirilmiş iki mikrofon yardımıyla ve 80 kilometre/saat'lik bir hızdayken motor kesildikten sonra) gerçekleştirerek yuvarlanma gürültüsünü ölçer.

Lastiklerin neden olduğu gürültü kirliliği ne ile kıyaslanabilir?

Ölçülen gürültü seviyeleri genelde yakından geçmekte olan bir tren veya çalışmakta olan bir elektrikli süpürge ile eş değerdir. Bu nedenle akustik konforun optimizasyonu yalnızca araçtaki yolcular için değil aynı zamanda yayalar ve mahalle sakinleri için de önem taşır.

Lastiklerin yuvarlanma gürültüsünü düşürmeyi sağlayabilecek çözümler nelerdir?

Yuvarlanma gürültüsünü düşürecek ve yoldaki düzensizlikleri azaltacak basit, etkili ve kolayca gerçekleştirilebilecek bir yöntem mevcuttur: Lastiklerinizin basıncını kontrol etmek! Otomobil üreticinizin standartları doğrultusunda bir lastik basıncı kullanmak lastiklerinizin zemin üzerinde gereksiz bir yuvarlanma gürültüsü oluşturmasını engelleyebilir.

Lastik seçimi sürüş sırasında hissedilen yuvarlanma gürültüsü ve direksiyon kontrolü üzerinde önemli bir rol oynar. Ancak sürüş konforunuzun tek sorumluları lastikleriniz değildir. Aracınızın durumu da bu açıdan fark yaratabilir: Amortisörleriniz kaliteli mi? İyi çalışır vaziyetteler mi? Araç içi ses yalıtımının kalitesi nedir? Tüm bunların araç içi konfordaki önemi çok açık: küçük sınıf ekonomik bir şehir otomobiline kıyasla ses yalıtımı yüksek bir sedanda hissettiğiniz konfor seviyesi daha yüksek olacaktır. Tabii aracınıza ve sürüşünüze uygun lastikler takmanız şartıyla.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için Site Kullanım Koşulları

;