Hasarlı bir lastik (çatlaklar, yırtıklar, balonlar, kesikler...) nasıl tespit edilir ve lastik ömrü nasıl uzatılır

Hasarlı lastik

Lastiğinizde meydana gelebilecek ve güvenliğinizi tehlikeye sokabilecek hasarları ya da şekil bozukluklarını tespit etmeyi öğrenin: Yanak kesiği, balon yapmış lastik, yanak zedelenmesi, çatlaklar, düzensiz aşınmalar... Hasarlı bir lastiği mutlaka tamir ettirin, tamir edilemiyorsa mutlaka yenisiyle değiştirin! Hasarlı bir lastik ile sürüş gerçekleştirmek çok tehlikeli olabilir. Lastik hava basıncını ayda en az bir kez kontrol etmeli ve basınç değerlerini aracınızın kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde ayarlamalısınız. Uzun yola çıkmadan lastiklerinizin aşınmasını ve diş derinliğini mutlaka kontrol etmeli, gerekli önlemleri almalısınız! Güvenlik kontrol ediyor musunuz?önce aklınıza getiriyor musunuz? Güvenlik şakaya gelmez!

lastik-karkas-duzlesmesi

Uzun süre kullanılmayan bir aracın lastiklerinin bozulmasını nasıl engellersiniz?

Uzun süre (birkaç ay) kullanmadığınız aracınızın direksiyon başına geçtiğinizde ilk birkaç kilometre boyunca direksiyonda geçici bir titreme hissi varsa lastiklerinizin tabanı bozulmuş olabilir. Uzun süre park halinde kalan araçlarda oluşan bu şekil bozukluğu genelde geçicidir ancak kimi zaman kalıcı hale de gelebilir. Bunun önüne nasıl geçebileceğinizi keşfedin!

Lastiklerin eskidiği nasıl anlaşılır? Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?

Lastiklerin eskidiği nasıl anlaşılır? Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?

Lastiklerinizi yalnızca diş derinlikleri asgari derinlik limitine ulaştıklarında mı değiştiriyorsunuz? Dikkat, aracınızın aktif güvenliğini doğrudan etkileyen aynı önemdeki başka etkenler de mevcuttur ve bunların başında lastiğin genel durumu gelir. Lastikteki yaşlanma belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi ve lastik yaşlanma hızını nasıl gerileteceğinizi keşfedin.