Transit kamyonetimin lastiği jantlardan kesildi

misafir tarafından 18/07/2014 tarihinde sorulan soru : Merhaba transit kamyonet bi aracim var. Denizlide oturmaktayim bu arada. 2.el olarak sifir dayilsbilecek sekilde lastiği aldim daha 2 ay olmadan jantlarin oldugu yerden kesmisdiger lastiklaerde bir sey yok nasil yardimci olabilirsiniz
rezulteo tarafından 18.07.2014 tarihinde verilen cevap :

Merhaba,

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederiz. Lastiklerinizin jantların olduğu yerden yarılması çok rastlanılan bir durum değildir. Yakınınızda bulunan bir lastikçiye gitmenizi ve lastiklerinizi göstermenizi öneriyoruz, onlar size nedenini açıklayabilirler (örneğin lastiklerinizin basıncının yetersiz olması gibi). Böylelikle yeni aldığınız lastiğin başına aynı şeyin gelmesini engelleyebilirsiniz.

Lastiğinizi görmediğimiz için bilemiyoruz, ama muhtemelen tamiri pek mümkün değil. Yeni bir lastik almanız gerekebilir. Tek lastik alabilmeniz için, aynı aksa takılı bulunan diğer lastikle, yani sağlam lastiğinizle, alacağınız yeni lastiğin ana kanallarındaki derinlik farkının 5 mm'yi geçmemesi gerekiyor. Yani lastiklerin kanal derinliklerini ölçüp, aradaki farka bakmanız gerekiyor, tek lastik ya da iki lastik almanız gerektiğini anca böyle öğrenebilirsiniz.

Eğer kanal derinlik farkları 5 mm'yi geçmiyorsa, bir tek lastik almanız yeterli olacaktır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar var. Aynı aks üzerine takılı iki lastik aşağıda yazdığımız özellikler açısından aynı olmalıdırlar.

•    aynı marka;
•    aynı boyut;
•    aynı kullanım kategorisi (örn. yol lastiği, kar lastiği, arazi lastiği);
•    aynı yapı : radyal veya diyagonal;
•    aynı hız endeksi;
•    aynı yük endeksi.

Yardıma ihtiyacınız olursa bize yine yazmaktan çekinmeyin.

İyi günler dileriz,

Rezulteo ekibi