Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Lastik ebadı değiştirirken uyulması gerekenler

Aracınız için onaylanmış ebatlar size uygun değil ve lastiklerinizin ebadını değiştirmek mi istiyorsunuz? Bu sayede yol tutuşu, fiyat, estetik görünüm ve diğer konularda birçok iyileştirmeye gitmeniz mümkün olabilir. Lastik ebatlarını güvenlikten ödün vermeden ve yönetmeliklerin dışına çıkmadan değiştirebilmek için aracınızda kullanılabilecek ebatları nasıl tespit edebileceğinizi keşfedin.
Lastik ebat değişimi

© Adobe

Aracınızda kullanılabilecek ebatlar nasıl hesaplanır?

Orijinal ebatlarınızın dışında ebatlarda lastik kullanmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz lastik ebatlarını bulmak için aşağıdaki kriterleri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz:

 • Dış teker çapı, hız sayacı hassasiyetini ve sürüş destek sistemlerinin (ABS, ESP) ayarını koruyabilmek için orijinal ekipman ile büyük ölçüde aynı olmalıdır. Takılmak istenen jant çapı ile orijinal ebatın teorik dış çapı arasında  +/- %3 'lük bir fark kabul edilir.
 • Yük endeksi orijinal ekipmana eşit veya daha yüksek olmalıdır.
  Lastik ebadı değiştirirken uyulması gerekenler

  © rezulteo

 • Hız endeksi de orijinal lastiğin değerine eşit veya daha yüksek olmalıdır. Bir yaz lastiğini kış lastiği ile değiştiriyorsanız söz konusu iklim koşulları nedeniyle sürüş hızları daha düşük olacağı için bu durumda istisna yapılabilir.
 • Her iki durumda lastiklerin sahip olduğu kapasiteleri gösteren bu endekslerin sahip olduğunuz aracın performans özellikleri ile uyumlu olduğunu teyit etmelisiniz.

Ancak dikkat: Ebat denkliği tamamen teorik bir hesaplamadan ibarettir ve aracınıza özgü teknik şartları kesinlikle dikkate almaz. Bunun sonucunda süspansiyona dokunduğu için takılması imkânsız bir lastik alma riskine girebilirsiniz.

Araç üreticiniz tarafından onaylanan ebatların dışına çıkmayı seçerseniz aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir:

 • Seçilen lastik ebadının aracınızın yapısı ile uyumlu olduğunu kontrol edin
 • Tekerlerin hareketi için yeterli bir alanın mevcut olduğunu kontrol edin (araç durağan haldeyken ya da hareket halindeyken)
 • Fren çatalı için yeterli alan olduğunu kontrol edin
 • Tekerlerin montaj sabitlemelerini kontrol edin.

Aracım için onaylı ebatları bul

Uygun olmayan bir lastik ebadı seçmenin yaratacağı riskler nelerdir?

Yanlış ebatta lastik kullanmak aracınızın sürüş özelliklerinin bozulması ve güvenliğinizin tehlikeye sokulması risklerini yaratır.

 • Teknik açıdan, yanlış ebat seçimi birçok kötü sonuç doğurabilir: Yanlış hız sayacı, ABS ve ESP sistemlerinde bozulma, debriyaj sistemlerinde sorun…
 • Yasal açıdan, yanlış ebatlarda lastiklerin takılması araç muayenesinde ağır kusur sayılmaktadır ve bu durumda aracınız muayeneden geçemez. Ayrıca kaza durumunda sigortanız zararlarınızı karşılaşmayı reddedebilir.

Lastik ebadı seçimine dair en ufak bir şüpheniz dahi varsa araç üreticiniz tarafından onaylanan ebatlara öncelik vermenizi veya bir uzmanın tavsiyesini almanızı tavsiye ediyoruz.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...

Araç muayenesinden önce mutlaka lastiklerinizin aşınma seviyesini kontrol edin

Araç muayenesinde, lastik kontrolünde nelere dikkat etmeliyim?

Aracınız yakın zamanda muayeneden mi geçecek? Bu dosyada, muayenede lastikle ilgili yapılan kontrollerle ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz: Yasal aşınma sınırı, lastik ebatları, aracın ön ve arka akslarında farklı lastiklerin kullanılması... Muayeneden kalmanıza neden olabilecek ve daha da önemlisi güvenliğinizi riske sokabilecek ağır kusurları ve çeşitli lastik aşınma çeşitlerini tespit etmeyi öğrenin: Yanaklarda çatlaklar, kesikler, balon, düzensiz lastik aşınması, sertleşme...

Lastik ebatları ve ebat değişimi

Lastiğinizin ebadını değiştirmek için lastik ebatları ve ebat değişimi dosyamıza göz atın. Lastik ebat değişiminde uyulması gereken kuralları öğrenin!
Lastik ebat değişikliği

Lastik ebadı değiştirmek istiyorum

Muayenede sorun yaşamadan, güvenliğinizi tehlikeye atmadan lastiklerinizin ebadını değiştirmeyi mi istiyorsunuz? Aracınızın ebat bilgileriyle ilgili şüpheniz mi var? Bu dosyada; lastik yanağında bulunan işaretlemeleri, yük ve hız endekslerini ve onaylanmış lastik ebatları kavramını açıklıyoruz. Lastik ebatlarının yakıt tüketimi, kavrama, yol tutuş, konfor ve daha birçok performans alanında sağladığı olumlu ve olumsuz değişiklikleri detaylandırıyoruz.

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için kullanım koşulları.