Aracınızın lastiklerini nasıl değiştirirsiniz? Lastik sökme demiri veya balans makinesi olmadan lastiğin janttan çıkarılmasının kolay olmayacağını tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle tekerleğin tamamını değiştirmeniz en iyi çözüm olacaktır.

tarafındanYayınlanma Tarihi: Haziran 16, 2021Categories: Satış ve servis noktaları1066 kelime5.4 dakika okuma
Lastiklerinizi kendiniz değiştirin: Lastiği janttan ayırma veya komple tekerlek değişimi
© stock.adobe.com-諒太 渡部

Ufak tefek tamir işlerinden anlıyor musunuz? Mekaniğin bazı temel kurallarını biliyor musunuz? Servise gitme zahmetinden kaçınmak, lastik ve jant montajı masraflarından tasarrufta bulunmak için, aracınızın lastiklerini kendiniz değiştirmeniz cazip bir seçenektir. İşte tekerleklerinizi değiştirmek için izleyeceğiniz yol.

Lastik değişimi: Alınması gereken tedbirler

Cazip fiyatlar nedeniyle, birçok kişi lastiklerini İnternet üzerinden satın alıyor. Tasarrufta bulunmak için, lastiklerinizi kendiniz değiştirmeniz de cazip bir seçenek…  Ancak lastikleri ve jantları sökmek veya tekerlekleri değiştirmek için, mekanikten biraz anlamanız gerekiyor. 

rezulteo tarafından, bu ev-yapımı çözüme yaygın olarak başvuruluyor olmasına rağmen, yeni lastiklerin montajı için bir profesyonele başvurulması tavsiye ediliyor .

Yine de mekanikten iyi anlıyorsanız veya ufak tefek tamirat işlerine yatkınsanız, lastiklerinizi kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Lastiklerinizi değiştirmeniz için, lastik sökme demiri ve lastik balans makinesi gibi, bulunması pek kolay olmayan özel aletlere ihtiyacınız olabilir. İşin en zahmetli kısmı, jantın etrafındaki lastiğin çıkarılmasıdır. 

Diğer yandan, lastik montaj hizmeti çok yüksek maliyetli değildir. Çevrimiçi satın alınan lastikler için, bir bakım servisine veya tamirhaneye gitmek istemiyorsanız,  bir profesyonelden aracınızın bulunduğu yerde lastik montajı hizmeti talebinde de bulunabilirsiniz.  

Lastik değişimi için bir profesyonele başvurmanız, emniyetiniz açısından çok daha garantili bir çözümdür.

Tekerlekler komple mi değiştirilmeli yoksa lastikler jantlardan çıkarılmalı mı?

Hiç tereddüt etmeden, komple tekerlek değişimini tercih edin. Lastiklerinizi kendiniz değiştirmek istiyorsanız, bu en kolay yöntemdir. Tabii bunun için, kış ve yaz, mevsim lastiklerinizi jantlarıyla birlikte muhafaza edebilmek için yeterli alana sahip olmanız gerekiyor.

Uzman tavsiyesi: Lastiklerinizin ilk rot ve balans ayarları için bir profesyonelden destek alın. Böylece içiniz rahat bir şekilde düzenli olarak değiştirebilirsiniz. Lastik değiştirme işlemi için, bir bijon anahtarına veya çapraz anahtara ihtiyacınız olacak. Böylece lastiklerinizin kullanım ömrü boyunca, bakım servisine uğramanıza gerek kalmaz.

Lastik değişimi için diğer bir yöntem ise, lastiklerin janttan ayılmasıdır. Bu seçenek, yeni lastiklerinizin montaj işini A’dan Z’ye üstlenmek istemeniz durumunda uygundur. Ancak biraz pratik ve mekanik bilgisi sahibi olmanız gerekir.

Bir otomobil jantındaki lastik nasıl değiştirilir? 6 aşamada uygulama

     1. Lastiklerin sökülmesi ve janttan ayrılması:

Başlangıç olarak, bir kriko yardımıyla yükseltmenizi takiben, aracınızın 4 tekerleğini çıkarmanız gerekmektedir. Lastiklerin değişimi sırasında, supapların ve dengeleme ağırlıklarının yenileriyle değiştirilmeleri gerekir. 

Lastiğin janttan çıkarılması için, jant flanşlarını ve damak yuvalarını yağlamanız gerekir.  Ardından lastiğin havasının indirilmesi işine başlayabilirsiniz. Böylece, bir lastik sökme demiri yardımıyla veya janta hasar vermeyecek başka tip bir levye ile lastiği janttan ayırabilirsiniz.

Uzman tavsiyesi 

8 jant için: Oldukça zahmetli bir iş olan tekerlek jantı sökme işleminden kaçınarak daha hızlı bir lastik sökme-takma işlemi için, 4 kış lastiği ve 4 yaz lastiği edinebilirsiniz.

     2. Bir araba lastiğini doğru yönde nasıl takarsınız?

Aynı işi yeniden tekrarlamak oldukça yorucu olacağından, montaj işlemine önceden hazırlanmalısınız. Doğru lastiği doğru aksa monte etmek için lastiklerinizin yanağındaki bilgileri okumayı unutmayın. Nitekim, bazı lastiklerin belli bir montaj yönü vardır! Bu durum, asimetrik ve yönlü lastikler için geçerlidir.

Lastik ebadının aracınıza uygun olduğundan, lastiklerin aşınma seviyesinin normlara uygunluğundan emin olun! rezulteo tarafından, daha üstün emniyet ve konfor için, 4 lastiğin aynı anda değiştirilmeleri tavsiye edilmektedir. 

     3. Lastiklerinizin balans (denge) ayarını nasıl yaparsınız?

Lastiklerin hepsi de gramı gramına aynı ağırlıkta değildir. Balans ayarı, lastiklere, hepsinin tam olarak aynı ağırlıkta olmaları için kurşun ağırlık yerleştirilmesi işlemidir. Bu aşama, sürüş güvenliği açısından temel önem taşır. Amortisörlere zarar verebilecek, lastiğin ömrünü kısaltabilecek veya sürüş keyfini kaçırabilecek titreşimleri önler. Dört tekerleğin arasında kusursuz denge sağlamak için her bir janta karşı ağırlıklar yerleştirilir.

Balans ayarı (dengeleme) için, karşı ağırlıkların tam olarak yerleştirilecekleri yeri bilmelerini sağlayan çok hassas donanımlara sahip bir profesyonele başvurmanız şiddetle tavsiye edilir.

     4. Lastiklerin montaj kontrolü

Lastik değişimini takiben, tekerleklerin kontrol edilmeleri gerekir. Her lastik için aşağıdaki kontrolleri gerçekleştirmelisiniz: 

  • Montajın doğru dönüş yönünde gerçekleştirildiği 
  • Supap kapağının takılı olduğunu
  • Cıvataların sıkıldığını

     5. Lastiklerin hizalanması

Rot ayarı olarak da adlandırılan hizalama tekerleklerin kolaylıkla yuvarlanmaları için doğru eksene yerleştirilmeleri işlemidir. Kötü rot ayarı, erken lastik aşınmasına ve artan yakıt tüketimine neden olabilir. Rot ayarı içinde profesyonel donanımların kullanılması gerekmektedir.

     6. Lastiklerin basınç ayarı

Aracınıza yeni lastiklerin monte edilmesini ve lastiklerin kontrol edilmelerini takiben, lastik basıncı ayarını gerçekleştirebilirsiniz. Lastik basıncını, otomobil üreticisinin tavsiyelerine uygun olarak ayarlayın.

Lastik değişiminde, uzmanına güvenin

Lastik değişimine ilişkin son birkaç tavsiye daha: 

  • Gelecek sezona dek, söktüğünüz lastikleri uygun koşullarda muhafaza edin.
  • Lastiklerin aşınma durumunu ve basıncını düzenli olarak kontrol edin.

rezulteo, otomobil mekaniğinden anlamıyorsanız, lastik değişimi için bir uzmana başvurmanızı tavsiye eder.

Tasarruf amacıyla aracınızın bakım işlemleri ile kendiniz ilgilenmek istemenizin dışında, güvenliği ve resmi düzenlemelere uyumu da dikkate almanız gerekmektedir. Tasarrufu lastiklerinizin satın alımı sırasında yapabilirsiniz.

Bu makaleyi istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek makaleler:

  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku