Lastik testleri birbirini takip ederken Alman Otomobil Kulübü ACE, bu sene bir ilke imza atarak premium lastik markalarını içermeyen ve yalnızca orta sınıf lastik modellerinin yer aldığı 2020 yaz lastik karşılaştırmasını yayınladı. Audi Q2 SUV 'un test aracı olarak kullanıldığı lastik karşılaştırmasında, 2020’nin en iyi yaz lastiği olmak için, 215/55 R17 ebadında 9 orta sınıf lastik modeli birbiriyle yarıştı.

tarafındanYayınlanma Tarihi: Haziran 17, 2021Categories: Lastik testleri608 kelime3.2 dakika okuma
Premium lastiklerin test dışında tutulduğu bu lastik karşılaştırmasında, yalnızca makul fiyatlı orta sınıf lastik modelleri incelendi.
Premium lastiklerin test dışında tutulduğu bu lastik karşılaştırmasında, yalnızca makul fiyatlı orta sınıf lastik modelleri incelendi.© ACE Lenkrad

Bu testte premium markaların modelleri yer almıyor

Çoğu zaman, yapılan lastik karşılaştırmalarındapremium markaların modelleri, test galibi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak; MichelinGoodyearContinentalBridgestone veya Pirelli gibi premium markaların ürettiği modeller, satış fiyatlarından dolayı her araç kullanıcısı için ulaşılabilir değil. Bu gerçekten hareket eden Alman Otomobil Kulübü ACE, 2020 yaz lastik testinde sıra dışı bir yol izledi ve listesine iyi bir fiyat performans seviyesi vaat eden orta sınıf markalara ait 215/55 R17 ebadındaki 9 lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyi orta sınıf yaz lastik testinde yer alan lastikler:

ACE Lenkrad, bu lastikleri, Bridgestone’un İtalya’daki test merkezinde; frenleme, kullanım, suda kızaklama, ses seviyesi ve yakıt tüketimi gibi alanlarda denedi.

2020 yaz lastiği testi için seçilen ebatDS4Peugeot 407, Peugeot 508Seat AtecaSkoda SuperbSkoda KaroqToyota Avensis, Volkswagen PassatVolkswagen Touran gibi araçlarda da kullanıma uygun.

© ACE Lenkrad

2020’nin en iyi yaz lastiği hangisi?

En iyi orta sınıf modelleri +
1- Maxxis Premitra HP5 Dengeli ve kuru zeminde performanslı, en ucuz lastik Yok
2- Sava Intensa UHP 2 Son derece iyi denge ve fiyatı Kuru zeminde frenleme
3- Fulda SportControl2 Islak zeminde en iyi lastik Fiyat
4- Apollo Aspire XP Kuru zemindeki performans nitelikleri Yakıt tüketimi
5- Toyo Proxes Sport Islak zemindeki performans nitelikleri Kuru zeminde frenleme
6- Kleber Dynaxer HP4 Kuru zemindeki performans nitelikleri Islak zemindeki performans nitelikleri
7- Firestone Roadhawk Yakıt tüketimi Islak zeminde frenleme
8- Hankook Ventus Prime 3 K125 Kuru zeminde sürüş Genel olarak ıslak zemindeki performans nitelikleri ve suda kızaklama direnci
9- Avon ZV7 Düşük yuvarlanma gürültüsü Kuru zeminde frenleme

Islak zeminde fren performansı: önemli bir gösterge!

Alman  otomobil kulübü tarafından yapılan ilk tespit; testte yer alan lastiklerin kuru zemin fren performansı güven verici. Lastiklerin 100-0 km/s fren mesafesi 40 metrenin altında. Her ne kadar bu mesafe, kimi premium markaların modellerine göre biraz yüksek çıksa da, ACE Lenkrad’a göre bu, lastiklerin verdiği güven hissini sarsmıyor.  Bunun tek istisnası; kuru zemin fren performansında geriye düşen Avon ZV7.

Islak zemin fren performansına geçildiğindeyse kimi lastik modelleri sorun yaşıyor; başta da Firestone RoadhawkMaxxis, Fulda, Toyo ve Kleber ise bu yüzeyde çok daha etkili.

Suda kızaklama direnci testleri, lastikler hakkında en çarpıcı sonuçları ortaya koyuyor. Hankook Ventus Prime 3 K125, ACE Lenkrad’a göre sudan haz etmiyor ve ıslak zemin viraj performansı tatmin edici değil. Maxxis Premitra HP5 ise bu testi kolaylıkla geçiyor ve 90 km/saat’lik bir hıza kadar kavrama sağlıyor.

© ACE Lenkrad

En ucuz lastikler, sıralamanın zirvesinde!

Genelde lastik testlerinde yer alan lastiklerin satış fiyatı, performans niteliklerine dair iyi bir fikir verse de bu karşılaştırma için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sıralamanın ilk iki lastiği; Maxxis Premitra HP5 ve Sava Intensa UHP 2 aynı zamanda sıralamanın en ucuz ürünleri!

ACE Lenkrad tarafından gerçekleştirilen testin videosu (Almanca):https://www.youtube.com/embed/8Fg-YBAXQLI

Bu makaleyi istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek makaleler:

  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku