Yapılan son 5 yaz lastiği testinde frenleme alanında art arda aldığı iyi sonuçlar nedeniyle Michelin, Auto Bild tarafından “2019 yazı için yılın üreticisi” seçildi.

tarafındanYayınlanma Tarihi: Haziran 17, 2021Categories: Lastik testleri383 kelime2 dakika okuma
Frenleme testlerinin en iyisi Michelin
Son beş frenleme testinde gösterdiği başarı nedeniyle, Michelin’e Auto Bild “yılın lastik üreticisi” ödülünü verdi © rezulteo

En kısa frenleme mesafeleri Michelin’in

Büyük çaplı testleri ile tanıdığımız Auto Bild, yakın zamanda gerçekleştirdiği yaz lastiği karşılaştırmalarını değerlendirdi. Alman dergi, son yapılan 5 yaz ve dört mevsim lastik testlerinden çıkan sonuçları inceleyerek, her türlü yüzeyde en kısa frenleme mesafesine sahip lastik markasını tayin etti. Michelin, 2019’un en iyi lastik üreticisi olarak seçildi. SUV, spor, şehir, uzun yol: Auto Bild karşılaştırmalarında Fransız markanın lastikleri her seferinde yüksek performans sergiledi. Hemen arkasında, yaz şartlarında hem kuru hem de ıslak zeminde oldukça kısa frenleme mesafeleri sunan Pirelli ve Goodyear lastikleri geliyor.

Auto Bild’in SUV’lara yönelik 2018 dört mevsim lastikleri testinde Michelin CrossClimate SUV, değerlendirmeye alınan lastikler arasında hem ıslak hem de kuru zeminde en kısa frenlemeye sahip. Michelin CrossClimate SUV, Vredestein Quatrac 5 ve Goodyear Vector 4Seasons SUV Gen-2’yi geride bırakıyor.

Şehir araçlarına yönelik 2018 dört mevsim lastikleri testinde bir tek Bridgestone Weather Control A005, kuru ve ıslak zeminde Michelin CrossClimate +’dan daha kısa bir frenleme gerçekleştiriyor. Dolayısıyla Michelin’in lastiği, Goodyear Vector 4Seasons Gen-2’nin önüne geçerek 2. oluyor.

Uzun yol araçlarına yönelik 2019 yaz lastikleri karşılaştırmasında Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5, birkaç santimetrelik bir fark ile Michelin Pilot Sport 4 ve Hankook Ventus S1 evo 3’ü geride bırakarak üstünlüğünü kanıtlıyor.

SUV’lara yönelik 2019 yaz lastikleri değerlendirmesinde Michelin, testlerde yer almıyordu çünkü Pilot Sport 4 SUV henüz piyasaya çıkmamıştı. Bu karşılaştırmada Continental PremiumContact 6 ve Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 lastikleri ıslak ve kuru zemindeki toplam frenleme mesafeleri açısından birinciliği paylaşıyor. Hankook Ventus Prime 3 K125 ise onların arkasında yer alıyor.

Auto Bild’in 2019 ultra yüksek performans spor lastikleri testinde ise en iyi frenleme performansını Pirelli P Zero PZ4’de görüyoruz. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 ve Continental PremiumContact 6 modelleri ise onu takip eden modeller.

Bu makaleyi istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek makaleler:

  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku