Alman Auto Bild dergisi, 7 dört mevsim lastiğini yaz ve kış lastikleri ile aynı şartlar altında denedi ve karşılaştırdı. Alman dergi, SUV’lar için 235/55 R19 ebadını seçti.

tarafındanYayınlanma Tarihi: Haziran 18, 2021Categories: Lastik testleri795 kelime4.1 dakika okuma
2019 autobild suv dört mevsim lastikleri testi
Auto Bild, 235/55 R19 ebatındaki 7 adet dört mevsim lastiğini test etti ve karşılaştırdı © Auto Bild

Yaz ve kış şartlarında dört mevsim lastiklerin performansı

Elverişli şartlarda kullanıldıklarında dört mevsim lastikler, yaz ve kış lastiklerinin yerini alabilirler mi? Auto Bild, SUV tipi araçlara yönelik en son testinde bu soruya yanıt aradı. Alman dergi, bu test için 235/55 R19 ebadındaki 7 farklı dört mevsim lastiğini karşılaştırdı:

Auto Bild bu lastikleri bir Audi Q5 aracılığıyla karlı, kuru ve ıslak zeminde denedi.

Lastikler fiyatlarına denk bir sonuç sunuyor

Karşılaştırmanın açık ara en ucuz lastiği Gripmax Status Allclimate, Auto Bild’i hiçbir yönüyle ikna edemiyor. Alman dergi, ıslak ve karlı yokuşlarda tehlike arz eden performans nitelikleri nedeniyle söz konusu modeli “tavsiye edilmez” sınıfına koyuyor. Bu lastiğin frenleme mesafeleri de çok uzun ve kuru zeminde sürüş hissi dengesiz.

Buna rağmen Gripmax, kar üzerinde 28,5 metrede durma noktasına ulaşarak, bu alanda 62 metrelik bir mesafe ortaya koyan yaz lastiğinden daha iyi. Bu da dört mevsim lastiklerin, her ne kadar bir uzlaşma ürünü olsa da, kış şartlarında her zaman bir yaz lastiğinden daha etkili olduğunu gösteriyor.

Yetersiz dümenlemeye dikkat

Falken Euro All Season AS210, suda kızaklamaya karşı direnç gösteren yüksek güvenlik seviyesi ile dikkat çekiyor. Auto Bild tarafından “tatmin edici” olarak nitelendirilen bu model, yön hassasiyeti ve yetersiz dümenleme eğilimi gibi birtakım eksiklere sahip. Islak zemindeki frenleme mesafeleri de rakiplerine göre biraz uzun.

 “Tatmin edici” unvanının verildiği bir diğer lastik Nokian Weatherproof SUV. Hem kış koşullarında başarılı hem de suda kızaklama direnci iyi. Bu ürün aynı zamanda gayet konforlu ve sessiz bir sürüş temin ediyor. Fakat kuru zemindeki biraz uzun frenleme mesafeleri ve yetersiz dümenleme eğilimi nedeniyle puan kaybediyor.

© AutoBild Allrad

Goodyear Vector 4Seasons SUV Gen-2 her ne kadar Nokian Weatherproof SUV ile aynı notu paylaşsa da değerlendirmeleri farklı. Tüm şartlarda sergilediği kısa frenleme mesafeleri sayesinde Amerikalı üreticinin bu lastiği “iyi” olarak sınıflandırılıyor. Yine de kuru zeminde yetersiz dümenleme eğilimi gösteriyor ve kar üzerinde zayıf bir yanal kavramaya sahip.

Mevsime göre lastik mi, dört mevsim lastik mi?

Continental AllSeasonContact, özellikle kış koşullarında etkili bir performans sergiliyor ve Auto Bild’e göre, bu mevsim şartlarında güvenli bir sürüş sunuyor. Bir kış lastiği kadar hızlı olmasa da kar üzerindeki kısa frenleme mesafeleri ve ıslak zemindeki dinamik sürüşle bu açığı kapatıyor. Aynı zamanda karşılaştırmanın en düşük yuvarlanma direncini temin ediyor ve hem konforlu hem de sessiz bir sürüş ortaya koyuyor. Buna karşılık yetersiz dümenleme eğilimi nedeniyle kuru zeminde bu kadar etkili olamıyor.

© rezulteo

Michelin CrossClimate SUV, yaz şartlarında en çok övgü toplayan lastik oluyor. Kuru zeminde en hızlı ve en kontrollü model olarak ön plana çıkıyor. Auto Bild, oldukça yüksek fiyatı dışında ciddi bir eksik bulamadığı bu dört mevsim lastiğe hayran kalmış: Bu ürün çok amaçlı, sportif ve kontrollü bir kullanım sunmayı başarıyor. Aynı zamanda ıslak zeminde iyi bir güvenlik seviyesi ile düşük bir yuvarlanma direnci temin ediyor ve bu doğrultuda Alman dergi, bu lastiğe “örnek alınası” unvanını yakıştırıyor.

Ancak Auto Bild’e göre 2019’un en iyi SUV dört mevsim lastiği Vredestein Quatrac 5. “Örnek alınası” bir diğer model olarak kış şartlarında rakiplerini geride bırakıyor ve harika bir performans dengesi sergiliyor. Islak zeminde ve kar üzerindeki yönlendirme hassasiyeti ile kısa frenleme mesafeleri sayesinde, bütün sene boyunca kullanım sağlayan bir lastik olarak göz dolduruyor. Üstelik son derece avantajlı bir fiyata sahip.

Lastik Sıralama Tespitler
Vredestein Quatrac 5 1 Bütün şartlarda üstün performans
Michelin CrossClimate SUV 2 Çok amaçlı ve etkili kullanım özellikleri, yüksek fiyat
Continental AllSeasonContact 3 Kış şartlarında son derece etkili, kuru zeminde yetersiz dümenleme
Goodyear Vector 4Seasons SUV Gen-2 4= Kısa frenleme mesafeleri, kuru zeminde yetersiz dümenleme
Nokian Weatherproof SUV 4= Kar üzerinde etkili, biraz uzun frenleme
Falken Euro All Season AS210 6 Suda kızaklamaya karşı dirençli, biraz uzun frenleme
Gripmax Status Allclimate 7 Tehlikeli performans nitelikleri, en ucuz model

Bu makaleyi istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek makaleler:

  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku