Touring Club İsviçre en yeni karşılaştırmasında 14 inçlik jant çapına sahip 9 farklı dört mevsim lastiğini testten geçirdi. Yaz ve kış mevsimi üzerinde uzmanlaşmış lastikler karşısında güçlü bir rakip olmasalar da bütün sene boyunca kullanım için iyi bir uzlaşım temin etmeleri mümkün.

tarafındanYayınlanma Tarihi: Haziran 17, 2021Categories: Lastik testleri749 kelime3.8 dakika okuma
TCS en yeni testinde
ADAC ve TCS bu karşılaştırma için 14 inç ebatındaki 9 farklı dört mevsim lastiğini testten geçirdi. © ADAC

Testin detayları

Touring Club İsviçre (TCS – Touring Club Suisse) bu sene 9 farklı dört mevsim lastiğini Allgemeiner Deutscher Automobil-Club (ADAC) ile iş birliği gerçekleştirerek test etti. Şehir araçlarında yaygın olarak kullanılan 175/65 R14 boyutu dikkate alınarak aşağıdaki lastikler teste dâhil edildi:

Bu lastikler farklı türdeki yüzeylerde testten geçirildi ve her yüzey tipi nihai notta belirli bir yüzdeyle değerlendirmeye alındı: Kuru (%15), ıslak (%30), kar (%20), buz (%10). Puanın geri kalan kısmını ise gürültü seviyesi (%5), yuvarlanma direnci (%10) ve kullanım ömrü (%10) oluşturuyor.

5 lastik çekinceli olarak tavsiye ediliyor

TCS/ADAC tarafından gerçekleştirilen testlerin çoğunda lastikler “son derece önerilmekte” unvanını elde etmekteyken dört mevsim lastiklerinde durum biraz daha farklı.  2016’da gerçekleştirilen en son karşılaştırmanın aksine hiçbir lastik “tavsiye edilmez” unvanına yakıştırılmasa da testte boy gösteren 5 lastik “çekinceli olarak tavsiye ediliyor”.

Öncelikle “+” versiyonu test boyutunda mevcut olmayan Michelin CrossClimate, TCS’ye göre kar üzerinde çok fazla sayıda zafiyete sahip. Kuru ve ıslak zemindeki performans özellikleri bu eksiyi telafi edemiyor. Ancak kullanım ömrü açısından en iyi lastik olurken buz üzerinde de son derece iyi bir performans sergiliyor. 

Hankook Kinergy 4S H740 küçümsenemeyecek bir kullanım ömrü sunuyor ve buz üzerindeki testten alnının akıyla çıkıyor. Ancak kar, kuru ve ıslak zemin üzerindeki performans nitelikleri rakiplerinden sıyrılmasına engel oluyor. 

Benzer eleştiriler Maxxis AllSeason AP2 lastiği hakkında da yapılmakta olup bu lastik kar üzerinde ve ıslak zeminde biraz daha iyi, fakat kuru zeminde biraz daha zayıf.

Vredestein Quatrac 5 kuru zemindeki karşılaştırmada en iyi sonuçları elde ediyor. Aşınma ve yuvarlanma direnci açısından son derece başarılı olan bu lastik buz üzerinde de tatmin edici. Yalnızca ıslak zeminde ve kar üzerinde hanesinden bir miktar puan düşülüyor.

Kuru ve ıslak zeminde en düşük puanları elde eden Firestone Multiseason kar üzerindeki performans özellikleri sayesinde aradaki farkı bir miktar kapatıyor. Aşınma ve yuvarlanma direnci açısından iyi olmakla beraber testin en gürültülü lastiği yine bu model.

4 lastik sundukları tatmin edici uzlaşım sayesinde tavsiye ediliyor

Touring Club İsviçre yaz mevsiminde yaz lastikleri, kış mevsiminde kış lastiklerinin kullanılmasının daha doğru olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Ancak “tavsiye edilir” unvanını kazanan dört mevsim lastiklerinin iyi bir uzlaşım sunduğunu ve senede maksimum 25.000 km sürüş gerçekleştiren otomobil sahiplerine uygun olacağını ifade ediyor.

Nokian Weatherproof kuru zeminde bir takım zayıf noktalara sahip ancak kar üzerindeki karşılaştırmada ve gürültü testlerinde en iyi puanı kazanıyor. Islak zeminde ve buz üzerinde de gayet iyi bir konum yakalıyor ve aşınma ile yuvarlanma direnci alanlarında da üst sıralara yerleşiyor.

Islak zeminde en iyi lastik olmayı başaran Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 ayrıca gürültü açısından en iyi puanı elde ediyor. Aşınma ve yuvarlanma direnci alanlarında gayet iyi bir performans ortaya koyan bu lastik yalnızca kuru ve ıslak zeminlerde birtakım zafiyetlere sahip.

Dört mevsim piyasasının yeni üyeleri arasında olan Continental AllSeasonContact olağanüstü bir performans dengesi sunuyor. En olumlu performans değerlerini ıslak zeminde, karda ve buz üzerinde yakalıyor. Kuru zemindeki birkaç ufak eksiklik dışında test organizatörlerini genel performans nitelikleri, özellikle de yuvarlanma direnci alanındaki puanı ile tatmin ediyor.

Nexen N’Blue 4Season, TCS ve ADAC tarafından bu boyutta karşılaştırmanın en iyi dört mevsim lastiği olarak görülüyor. Karda ve kuru zemindeki son derece ufak kusurları dışında buz üzerinde en iyi puanı kazanıyor ve ıslak zeminde göz dolduruyor.

Lastik Sıralama
Nexen N’Blue 4Season 1
Continental AllSeasonContact 2
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 3
Nokian Weatherproof 4
Firestone Multiseason 5
Maxxis AllSeason AP2 5
Vredestein Quatrac 5 5
Hankook Kinergy 4S H740 8
Michelin CrossClimate 8

Touring Club İsviçre’nin bu teste dair videosunu izleyin

https://youtu.be/TyRmwZ0zi6w

Bu makaleyi istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek makaleler:

  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku